Pretraga

Ova Klimtova slika uništena je za vrijeme nacizma: Sada ju je umjetna inteligencija vratila u život

A- A+

Da tehnologija i umjetnost mogu zajedno surađivati dokazuje ova nevjerojatna rekonstrukcija slike Gustava Klimta i to uz pomoć umjetne inteligencije. Radi se o slici naziva ‘Medicina’ koju je Klimt naslikao oko 1900. godine i ona je trebala krasiti strop svečane dvorane Sveučilišta u Beču. No, nacisti su tu sliku, kao i ostale originalne slike fakulteta, ukrali te su na kraju izgubljene u svibanjskom požaru 1945. godine. No, zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, Klimtova ‘Medicina’ vraćena je u život, a replika njegove slike sada krasi pročelje istraživačke zgrade Medicinskog sveučilišta u Beču.

Foto: Međunarodni ured Grada Beča u Zagrebu

Kada je u požaru 1945. uništena i slika Gustava Klimta pod nazivom ‘Medicina‘, mnogi su mislili kako je ona zauvijek izgubljena. No, skoro 80 godina kasnije, ta je slika ponovno zaživjela zahvaljujući naprednoj tehnologiji, odnosno umjetnoj inteligenciji. Ovog je tjedna replika Klimtove ‘Medicine’ duža od četiri metra osvanula na najprikladnijem mjestu – pročelju istraživačke zgrade Medicinskog sveučilišta u Beču.

Klimt je originalnu sliku ‘medicina’ naslikao oko 1900. godine te ju je kasnije naručilo Ministarstvo obrazovanja. Trebala je krasiti strop svečane dvorane na Sveučilištu u Beču, ali ondje nikada nije stigla. Nacisti su organizirali pljačku slike i ostalih originalnih umjetnina fakulteta koje su na kraju izgorjele u svibanjskom požaru 1945. Sve što je ostalo bili su nacrti i crno-bijele fotografije, a detalji u boji očuvani su samo na crveno-zlatnom liku poznatom kao Hygieia.

Izdvojeni članak
AI likovi iz lektira, u pozadini knjige

Kako AI zamišlja likove iz lektira na temelju opisa iz djela? Gregor Samsa je apsolutni pobjednik

– Rekonstrukcijom Klimtove slike Medicina u javni se prostor vraćaju ne samo umjetnost i znanost s prijelaza stoljeća, nego i simbolika duboko ukorijenjene povezanosti između bečke kulture i medicine. Ova replika odaje počast Klimtovoj ostavštini i podsjeća na znanstvenu tradiciju koja je karakteristična za naš grad i snagu njegovih medicinskih inovacija, istaknuo je Markus Müller, rektor Medicinskog sveučilišta u Beču.

Za oživljavanje Klimtove slike zaslužan je bečki muzej Belvedere i Google Arts & Culture koji su u zajedničkom projektu i uz pomoć umjetne inteligencije uspjeli rekonstruirati kolorit Klimtovih fakultetskih slika.

– Ovo je sjajan primjer suradnje znanosti i umjetnosti koji ističe istraživački i kulturni aspekt Beča kao metropole. Osim toga, pokazuje nam na koje sve načine možemo koristiti inovacije i tehnologiju s ciljem da očuvamo našu kulturnu baštinu i predstavimo je generacijama koje tek dolaze, komentirao je bečki gradonačelnik Michael Ludwig.