Pretraga

Ovako se možete zaštititi od hakerskih napada: Donosimo pet savjeta

A- A+

Hakerski napadi postali su učestali, stoga je važno da se pridržavate nekih osnovnih sigurnosnih mjera. Tako, primjerice, možete redovito ažurirati softver, koristiti snažne lozinke i uključiti dvostruku autentifikaciju na najvažnijim društvenim mrežama. Savjetujemo i da redovito radite backup podataka kako biste osigurali oporavak u slučaju napada.

Foto: Pixabay

Hakeri nisu samo u filmovima i njihovi napadi sve su češći, o čemu smo mogli i sami svjedočiti unazad nekoliko tjedana u Hrvatskoj – od napada na sustav KBC-a Rebro pa do nedavnog rušenja sustava splitske zračne luke. Iako hakeri ne napadaju toliko često nasumične pojedince na internetu, postoje i takve situacije, stoga u nastavku donosimo pet savjeta kako se zaštititi od takvog oblika kibernetičkog kriminala.

1. Redovito ažuriranje softvera

Jedan od osnovnih koraka u zaštiti od hakerskih napada svakako je redovito ažuriranje svih softvera koje koristite. Ovo uključuje operativne sustave, aplikacije, antivirusne programe i preglednike. Ažuriranja često sadrže ispravke sigurnosnih propusta koje hakeri mogu iskoristiti za napad. Ističemo kako je jednako važno da za punu zaštitu redovno ažurirate softver na svakom svojem elektroničkom uređaju, od mobitela do računala.

2. Korištenje snažnih lozinki

Iako mnogi od nas vole koristiti jednostavne i lako pamtljive lozinke, snažne lozinke su ipak prva linija obrane protiv hakerskih napda. Preporuče se, stoga, da koristite lazinke koje sadrže kombinacije velikih i malih slova, brojeva i posebnih znakova. Iako je to očito, savjetuje se i da ne koristite očite lozinke poput ‘123456’ ili vašeg imena i prezimena.

Izdvojeni članak
student (mladić) sjedi za laptopom

Želite pomagati u borbi protiv hakera? Ovo sveučilište pokreće studij kibernetičke sigurnosti

3. Dvostruka autentifikacija

Tamo gdje je to moguće, obavezno uključite dvostruku autentifikaciju. RIječ je o sigurnosnoj opciji koja za prijavu na određene društvene mreže ili usluge dodaje još jedan faktor autentifikacije uz lozinku, poput, primjerice, kombinacije brojeva koja vam pristigne na SMS ili putem aplikacije. Više-manje svaka relevantna društvena mreža ima mogućnost uključivanja dvostruke autentifikacije.

4. Nemojte kliknuti na svaki link koji vidite

Napadi putem e-maila češći su nego što mislite. Iako mlađe generacije znaju prepoznati kada je nešto sumnjivo i najboljima se može dogoditi da nekada jednostavno zanemare očito znakove prevare. Iz tog razloga budite oprezni s e-mailovima od nepoznatih pošiljatelja i ne otvarajte sumnjive linkove ili priloge.

5. Redoviti backup podataka

Čak i ako se dogodi neki problem, ako su vam podaci spremljeni na neko drugo i sigurno mjesto, ne morate brinuti. Iz toga razloga možemo reći da je redovito pravljenje backupa ključ za oporavak od potencijalnog napada. Podatke možete čuvati na vanjskim tvrdim diskovima, USB-u ili pak na cloudu.