Upisi u glazbene škole ponekad se obavljaju i prije upisa u osnovne škole, a glazbenici se počnju stvarati od najranije mladosti. Ljubav prema određenom instrumentu može se javiti i u starijoj dobi, po završetku srednje škole ili fakulteta, a mnogi se pribojavaju upisati tečaj jer je uvriježeno mišljenje kako se sviranje uči u djetinjstvu. Ipak, za učenje nekih instrumenata ne postoji dobna granica.
Neuroznanstvenica, dr. Jessica Grahn sa Sveučilišta Western u Kanadi, obrazložila je nekoliko razloga zašto je učenje glazbe ponekad jednostavnije u odrasloj dobi.
Učenje je samovoljno
Jedan od glavnih argumenata za učenje sviranja u odrasloj dobi jest činjenica da to zaista želimo, za razliku od djece koju roditelji ili učitelji često nagovaraju na glazbenu školu.
U prilog tome ide i naše poznavanje glazbe, različitih stilova i ritmova što nam olakšava u razumijevanju apstraktnih glazbenih pojmova koje djeca teško usvajaju.
Koncentracija i volja za vježbanjem povećavaju se s godinama pa će priprema lakše pasti starijim sviračima, a sviranje otklanja i stres što bi moglo koristiti studentima.
Puhači su najteži, klavir i gitara najlakši
Pretrpanom studentskom rasporedu odgovarat će manje formalna glazbena poduka i to u vidu privatnih satova sviranja ili samostalnog učenja preko Youtube tutoriala.
– Najlakši instrumenti za učenje u odrasloj dobi su usna harmonika, harmonika, klavir i gitara. Te se instrumente može naučiti samostalno, uz pomoć Youtube-a i sličnih tutoriala. Udaraljke su također naučljive, ali preduvijek za njih je dobar sluh, kaže profesorica klavira iz sinjske glazbene škole ‘Jakov Gotovac’, Nataša Ivančić.
Najteži su pak puhački instrumenti jer njihovo sviranje zahtjeva poznavanje tehnika disanja koje se uči u mladosti. Ne zaostaju ni gudači koji se teško mogu učiti samostalno i najzahtjevniji su za sviranje, traže naštimavanje i jako dobar sluh.