Ovo su sportovi za učenike koje ne zanima klasična ponuda: ‘Nije ništa opasnije od nogometa’
Sportovi za učenike dobri su i korisni za fizički razvoj i zdravlje. Odlučili smo provjeriti koji su to sportovi koje mladi u Hrvatskoj treniraju, a nisu toliko popularni kao nogomet. Vjerovali ili ne, ne samo da možete trenirati penjanje, trener Matija nam navodi da vrhunski rezultati mogu donijeti i bodove za upise u obrazovne institucije. Hrvatska odnedavno ima i svoju Parkour reprezentaciju koja se natjecala na svjetskom prvenstvu u Francuskoj.
Nogomet, košarka, rukomet, čak i vaterpolo, sve su to sportovi koji nisu samo popularni za gledanje, već ih i brojni učenici treniraju u slobodno vrijeme nakon nastave. Bilo unutar školskog kluba ili nekog vanjskog. Često čujemo da je bitno da se djeca zbog zdravlja i tjelesnog razvoja bave sportom. Ovisno o sportu, klubu u kojem dijete trenira, različite su mjesečne cijene treninga. Primjerice, u nogometu većina klubova ne otkriva javno cijene svojih treninga, ali naišli smo na jedan oglas za nogometne treninge djece u iznosu od 40 eura mjesečno, a neki od roditelja s kojima smo razgovarali za potrebe ovog članka su nam naveli da izdvajaju 50 eura mjesečno za nogometni trening svojeg djeteta. Prošle godine, jedan je sportski klub nudio treninge za djecu iz rukometa i odbojke, svaki za 25 eura mjesečno za jedno individualno dijete. No, dok su nogomet, rukomet, košarka, odbojka, razne borilačke vještine česti odabir djece, postoje i drugi sportovi koji nisu toliko popularni. Malo su izvan okvira, ali to ne znači da nisu odlični za dijete.
Sportsko penjanje: Sve popularniji od Olimpijade
Jedan od njih je sportsko penjanje. Iako brojnim roditeljima i učenicima ovaj sport zasigurno neće pasti na pamet dok biraju što bi trenirali, Matija, trener u dvorani Hive Zagreb, navodi da su olimpijske igre izazvali sve veći interes djece za penjanje.
– Kod nas trenutno trenira oko 300 djece, treniraju jednom, dvaput ili tri puta tjedno. O tome ovisi i cijena, od 35 do 70 eura mjesečno. Raspoređeni su u rekreativne i natjecateljske grupe po dobi. Kao i svaki drugi trening, započinje zagrijavanjem, nakon toga slijedi penjački dio, igra ili trening snage za one starije te istezanje i opuštanje na kraju, opisao nam je Matija treniranje u svojoj dvorani.
Dodao je da je od opreme potrebno samo nabaviti dvoranske cipelice i ‘penjačice’ koji se ili kupe ili iznajme u samoj dvorani. Iako je sport još relativno nov, Matija ističe da je sve više dvorana za penjanje, a navodi i da ‘djeca i mladi koji ostvaruju vrhunske rezultate na službenim natjecanjima mogu ostvariti i bodove za upis u obrazovne programe’. Baš kao i za nogomet ili popularnije sportove. I sami roditelji se iskušavaju u penjanju tijekom treninga, a straha za moguće ozljede nema.
– Dvoransko penjanje je jednako opasno kao i svaki drugi sport, ništa opasnije od nogometa. Ispod stijena su debele strunjače koje ublažavaju padove, a na treninzima se uči kako pravilno pasti i ne ozlijediti se. Prednost nad ostalim sportovima je i poveznica dvoranskog penjanja s onim u prirodi. Sportsko penjanje u prirodi je još jedan oblik penjanja koji djeca mogu probati, ističe Matija.
Parkour: ‘Fizički su u odličnoj kondiciji’
Mnogi se dive parkour vještinama na filmovima, skokovima, padovima i nevjerojatnim prečacima koje parkour majstori koriste za kretanje od točke A do točke B. Iako brojni misle da se ovaj adrenalinski oblik kretanja može riskantno učiti jedino na svoju ruku ili s ekipom koja se time već bavi, to nije tako. U Zagrebu postoji jedan jedini parkour klub te je otvoren i djeci, a ne samo odraslima. Jedna zagrebačka majka, koja je htjela ostati anonimna, navela je da njena djeca u dobi od 13 i 17, uskoro 18 godina već pet godina treniraju parkour. Kako se prisjetila, mlađi sin je s 8 godina parkour isprobao na probnom treningu u sklopu jednog kampa tijekom školskih praznika. Svidjelo mu se, nastavio je trenirati u Zagrebu, gdje mu se uskoro priključio i stariji brat.
– Sam trening zahtijeva udobne i prikladne tenisice i udobnu sportsku odjeću, više-manje što se nosi i u svakodnevnom životu. Možda malo kad narastu klinci zahtijevaju određene tenisice za trening, ali to zahtijevaju i nevezano za sport. Parkour do ove godine nije niti spadao pod natjecateljski sport, no od ove godine kao ‘grana’ gimnastike, priča nam majka koje su perspektive ovog sporta i koja je sve oprema potrebna.
Dodala je da je ponosna što je njen stariji sin član hrvatske reprezentacije koja je išla na svjetsko prvenstvo iz parkoura u Francusku. Sve je troškove tog putovanja pokrio Hrvatski gimnastičarski savez. Parkour je jeftiniji od nogometnih treninga koji koštaju 50 eura, ali naša sugovornica ističe da joj je općenito kao roditelju bitno da njena djeca treniraju što ih veseli. Nisu gledali cijenu.
– Fizički su u odličnoj kondiciji, zdravi su, a dodatne benefite sporta kroz disciplinu, druženje, putovanja da ne spominjem. I oduvijek su isključivo trenirali ono što žele u tom trenutku, afiniteti su im se mijenjali kroz godine. Mi smo ih samo uvijek podržavali, financijski, vožnjom na treninge i utakmice, suradnjom s klubovima i trenerima, druženjem s roditeljima, naglasila je majka dvoje školaraca iz Zagreba.
Veslanje kajakom: ‘Moje dijete ima svijest o važnosti očuvanja prirode’
Iako je veslanje relativno popularan sport, djeluje malo manje dostupno zbog ograničenih površina, gdje se može trenirati. U Zagrebu primjerice veslači svoja natjecanja i treninge primarno odrađuju na Jarunu. No, veslanje, bilo kajakom ili drugim plovilima, sport je koji itekako privlači pažnju učenika.
– Godišnja članarina je 240 eura. Neznatno je poskupila u odnosu na prije dvije godine, ni deset eura. Smatram da je to vrlo prihvatljiv iznos koji ne opterećuje roditeljski budžet. Radi se o, za hrvatske prilike, ‘malom’ sportu s nevelikim brojem sportaša. Klubu je u interesu privući djecu i zadržati ih u tom sportu, rekla nam je jedna zagrebačka majka čiji sin maturant trenira veslanje kajakom.
Dodala je da se njen sin zainteresirao za sport zbog preporuke prijatelja te ljubavi prema prirodi, poglavito vodi. Srećom, otkrila nam je da im je klub zapravo dosta blizu, a i cijene opreme, pored redovnog treninga, isto su prihvatljive. Naša sugovornica kaže da roditelji djeci moraju kupiti osnovnu opremu u koje se ubrajaju odijelo za vodene sportove i papučice, dok čamce, vesla, kacige i zaštitne prsluke osigurava klub. Za iznose putovanja na natjecanja ili u trening kampove gdje roditelji sudjeluju u troškovima, rekla je da su ‘iznosi podnošljivi, ako ih usporedite s cijenama školskih izleta’.
– Bavljenje bilo kojim sportom je uvijek bolji izbor od neprekidnog sjedenja pred ekranom ili razvlačenja po birtijama. Osim klasičnih benefita koje donosi bavljenje sportom, posebnost ovog sporta je odvijanje u prirodnom okruženju, u neposrednom kontaktu s prirodom. Volim što moje dijete ima razvijenu svijest o važnosti očuvanja prirode, poštuje svoj okoliš i uživa u kontaktu s prirodom, zaključila je majka veslača s kajakom.