Pretraga

‘Pet Tibetanaca’: Vježbe čije učinke još nitko nije osporio

A- A+

Svaka osoba se želi osjećati zdravo i dobro u vlastitom tijelu, a uz to i biti fit. S druge strane, ubrzani tempo života nam malo vremena ostavlja za vježbanje pa uz učinkovitost, najčešće imamo i kojekakve druge uvjete za ove sportske aktivnosti. Neki od učestalih su to da vježbanjem izgubimo što manje vremena te da nam pri tome treba što manje prostora. Vježbe ‘pet Tibetanaca’ stare su četiri tisućljeća te su očuvane u izvornom obliku. Osim što nitko nije osporio njihovu učinkovitost, one ispunjavaju i najčešće tražene uvjete – mogu se obavljati u sobi te vam za to treba malo vremena.

Vježbe ‘pet Tibetanaca’ stare su oko četiri tisuće godina, a način njihova rada se uspio predajom očuvati do današnjih dana. Za obavljanje ovih vježbi treba vam uistinu malo vremena i prostora, a blagodati koje donose su istezanje mišića, podižu energetski nivo, stimuliraju žlijezde s unutarnjim izlučivanjem, ali i oslobađaju od živčane napetosti. Jačaju i imunitet organizma, a najbolje od svega nisu nimalo zahtjevne. U početku vam za cijelu seriju treba samo tri minute, a kasnije najviše 16. Pročitajte i pogledajte kako se obavlja ‘pet Tibetanaca’, prema alternativi-za-vas.com.

Kako vježbati?

Važno je vježbati točnim redoslijedom kako su ovdje navedene. Svih pet Tibetanaca izvodite jednak broj puta. Starije osobe bi dobro bilo da počnu s tri ponavljanja, a mlađe s 9 do 11.

Ono što je također bitno je da počnete s neparnim brojem ponavljanja, koje ćete onda svaki tjedan povećavati za dva. Kada dođete do 21, ponavljanja nemojte dalje povećavati.

Prvi Tibetanac

Stanite uspravno i raširite ruke da tako da budu paralelne s tlom. Okrenite dlanove prema tlu. Zatim se okrećite u smjeru kazaljke na satu. Jedan okret je jedno ponavljanje. Isprva možete osjetiti vrtoglavicu pa stoga možete u tom slučaju vježbu izvoditi stojeći.

Prvu vježbu možete čak i nekoliko tjedana raditi bez povećavanja broja ponavljanja kako biste se navikli na pokret.

Radite onaj broj ponavljanja koji vam odgovara, a kad se osjetite spremni, počnite povećavati broj ponavljanja.

Kada završite s vježbom, ispružite ruke ispred lica i gledajte u prste. Na ovaj način će vam se vrtoglavica brže smanjiti. Prvi Tibetanac poboljšava osjećaj ravnoteže.

Izdvojeni članak

Vježbe za savršene noge

Drugi Tibetanac

Lezite na tlo, ispružite se te ruke postavite ispružene uz tijelo. Dalnove okrenite prema tlu, a noge skupite zajedno. Udahnite na nos te lagano podižite noge i u isto vrijeme podižite glavu, dok noge ne dođu u okomiti položaj, a glava bradom ne dodirne prsa.

Dok ovo radite nemojte savijati koljena i ne dižite trup s poda. Istovremeno, podižite samo glavu i noge.

Udišite tijekom podizanja glave i nogu, a izdišete dok vraćate noge i glavu u početni položaj, na tlu.

Ako u početku imate problem s podizanjem potpuno ispruženih nogu, možete ih blago saviti u koljenima. Ponovite vježbu, željeni broj puta.

Izdvojeni članak

Vježbe za zategnutu i oblikovanu stražnjicu

Treći Tibetanac

Kleknite na koljena i savijte stopala na način da je prednji dio tabana oslonjen o tlo. Dlanove stavite na zadnji dio bedra, odmah ispod stražnjice, a glavu savijte tako da brada dodiruje prsa.

Koljena pri tome razmaknite 40-tak centimetara.

Udahnite kroz nos i lagalo savijajte gornji dio tijela u struku prema natrag. Glavu zabacite unatrag koliko možete.

Dlanove na butinama istovremeno iskoristite kao oslonac. Izdahnite kroz nos ili usta dok se vraćate u početni položaj.

Vježbu ponovite željeni broj puta.

Izdvojeni članak

Vježbe koje možete raditi dok učite

Četvrti Tibetanac

Na tlo sjednite s ispruženim nogama i rukama pored tijela, tako da ste dlanovima oslonjeni na tlo. U tom položaju, prsti na rukama neka vam budu usmjereni prema nogama. Važno je da su vam ruke točno pokraj trupa, a da su noge ispružene naprijed.

Glava je pognuta naprijed i brada se naslanja na prsa.

Udahnite kroz nos i podižite trup prema gore. Pritom vam se noge savijaju u koljenima dok stopala dodiruju tlo. Ruke ostaju u istom položaju.

Glavu zabacite unatrag koliko možete. Cilj je doći u položaj u kome je trup natkoljenicama paralelan s tlom, ruke i potkoljenice okomite u odnosu na trup i tlo, a glava zabačena unatrag.

Izdahnite dok se vraćate u početni položaj.

Stopala cijelo vrijeme trebaju biti u istom položaju. Suzbijte eventualno njihovo klizanje po podlozi, a ruke neka su ispružene. Okret se vrši u ramenima.

Izdvojeni članak

Vježbe za lakši obračun s PMS simptomima

Peti Tibetanac

Lezite na trbuh na način da stavite dlanove na tlo pored ramena pa zatim rukama pridignite gornji dio tijela.

Prednjim dijelom stopala se oslanjate na tlo, a glavu zabacite unatrag ka leđima. Ruke i noge su razmaknute oko 60 cm jedna od druge.

Udahnite kroz nos i podignite stražnjicu, a glavu istovremeno savijajte dok ne dodirne prsa.

Stražnjicu podižite koliko god možete dovodeći tako tijelo u oblik trokuta.

Pridignite se na nožnim prstima koliko god možete. Važno je da ruke i noge budu ispružene.

Izdahnite kroz nos ili usta dok se vraćate u početni položaj. U tijeku vježbe cijelo tijelo osim dlanova i nožnih prstiju je iznad tla. Ponovite pokret do željenog broja ponavljanja.

Nakon što ste izveli željeni broj ponavljanja svake od vježbi pet Tibetanaca lezite na tlo, ispružite se i opustite koliko možete.

Pustite da vas obuzme ugodan osjećaj te dišite polako. Meditirajte na pozitivnom učinku koji su vježbe imale na vas.

Ostanite u tom položaju par minuta.

Vježbe pet Tibetanaca možete raditi ujutro ili navečer, kad vam najviše odgovara. Usredotočite se na pravilno disanje prilikom izvođenja svake od vježbi.

Udahom ispunite svoje tijelo zrakom i omogućite otvaranje energetskih tokova.

Izdisanjem zamislite da iz vašeg organizma izlaze sve napetosti koje ste nakupili od prethodnog vježbanja.

Tuširanje mlakom vodom se preporučuje, poslije vježbanja.