Predsjednik, precjednik ili pretsjednik? Evo kako ispravno pisati Milanovićevu titulu
Predsjednik, precjednik ili pretsjednik? Mnogi imaju dilemu kako se ispravno piše ova riječ. Međutim, ispravno je pisati predsjednik, jer za slovo ‘d’ nema glasovne promjene ispred slova ‘s’. No, da je došlo ispred slova kao što f’, ‘h’, ‘k’, ‘p’, tada bi se ‘d’ pretvorilo u ‘t’. Kao primjerice, u riječi ‘otpjevati’.
Izbori su gotovi i Zoran Milanović je ponovno potvrđen kao pretsjednik Republike Hrvatske. Pardon, mislili smo napisati precjednik. Ustvari, predsjednik. Doista se nerijetko dogodi da se ljudi zabune oko pisanja ove riječi. No, jednostavno gramatičko pravilo, nam potvrđuje da je pravopisno ispravno napisati ni manje ni više nego predsjednik.
Kako znamo da se pravilno piše predsjednik, a da odgovor nije ‘jer smo pogledali rječnik’? Zato što, kada se u riječi nađe slovo ‘d’ ispred slova kao što su ‘c’, ‘č’, ć”, ‘s’, ‘š’ ne dolazi do nikakvih glasovnih promjena. Budući da u riječi ‘predsjednik’, ‘d’ dolazi ispred ‘s’, nema glasovnih promjena. Tako da varijante ‘pretsjednik’ ili ‘precjednik’ ne dolaze u obzir. Isto vrijedi i za primjer riječi kao što je ‘podcijeniti’. Ista ova logika vrijedi i za žensku riječ ‘predsjednica’. ‘D’ ostaje neprimijenjeno i u deklinacijama riječi, prelasku iz padeža, iz jednine u množinu. Primjerice, u riječima ‘predsjedniku’, ‘predsjednički’, ‘predsjednici’.
Inače glasovna promjena oko koje se neki zabune kod pisanja titule koju je Milanović obranio u nedjelju, zove se jednačenje suglasnika po zvučnosti. Ukratko rečeno, kada se jedan pored drugog nađu dva suglasnika koja različita po zvučnosti, prvi suglasnik se zamjenjuje svojim parnjakom, ovisno je li zvučni ili bezvučni. Riječ ‘predsjednik’ dolazi od glagola sjesti, sjediti s prefiksom -pred. Iako se ovdje ne događa glasovna promjena slova ‘d’, ima više riječi gdje je to slučaj.
Odnosno, glas ‘d’ prelazi u glas ‘t’ kada se u nekoj riječi nađe ispred slova ‘f’, ‘h’, ‘k’, ‘p’. Tako se primjerice od riječi ‘od’ i ‘hraniti’ dobije izraz ‘othraniti’ ili riječ ‘otpjevati’ koja nastaje od riječi ‘od’ i ‘pjevati’.