Predstava mladih za mlade o neugasivoj potrebi za igrom: Ovaj tjedan premijerno pogledajte Junake Pavlove ulice u ZKM-u
Problemima odrastanja u svakodnevici zbijenoj među visokim zgradama i u nedostatku prostora za igrom bavi se najnovija predstava na kazališnim daskama Zagrebačkog kazališta mladih. Junaci Pavlove ulice, predstava nastala prema dječjem pustolovnom romanu Ferenca Molnára, svoju će premijeru imati u ZKM-u u petak, 6. travnja i nedjelju, 8. travnja. Izvode ju polaznici Učilišta ZKM-a, a režiju potpisuje Lea Anastazija Fleger.
Pedagoško-stvaralački rad s djecom i mladima u Zagrebačkom kazalištu mladih traje neprekidno punih 70 godina, a upravo u povodu sedamdesete obljetnice ZKM-a, kazalište je pripremilo predstavu prema glasovitom romanu ‘Junaci Pavlove ulice’ Ferenca Molnára. Premijera predstave održat će se u petak, 6. travnja i nedjelju 8. travnja u ZKM-u.
Predstavu izvode polaznici Učilišta ZKM-a, a njegujući ideju mladi za mlade, postavljaju uvijek aktualno pitanje neugasive potrebe za prostorom igre. Što se događa kad se za isti komadić zemlje bore dvije skupine dječaka koje kao i svako dijete imaju jednako pravo na igru? Kakve kvalitete krase nekoga koga ćemo nazivati junakom?
Odrastanje i potreba za sanjivim prostranstvom igre
Predstava tematizira probleme odrastanja u svakodnevici zbijenoj među visokim zgradama koje ne ostavljaju mnogo od sanjiva prostranstva potrebnog svakom djetetu, u kojem igri nikad ne bi došao kraj, no dječaci Pavlove ulice utočište su oformili na gradilištu u najmu jedne pilane.
– U labirintu građevinskog materijala otkrivaju se utvrde, teren za loptanje (i to s dvama golovima!) i dječja zajednica u kojoj vrijede isključivo pravila koje je sama postavila. Nevinost i naivnost dječjeg svijeta protkana je čvrstom hijerarhijom unutar koje su organizirani poput prave male vojske, u kojoj svaki član ima svoj čin i spram njega pripadajuće odgovornosti i zadatke. Očekivano se razotkriva i nepravednost hijerarhije, jer se netko nezasluženo mora naći na dnu. Potreba za obranom njihova svijeta slobode javit će se u trenutku zapljene, kad im stariji i osjetno snažniji dječaci otmu sve do posljednje pikule. Početak rivalstva vrhunac doseže krađom zastave koja simbolizira njihovo neraskidivo zajedništvo, piše o predstavi dramaturginja Nikolina Rafaj.
Sukobi suparničkih strana kulminiraju objavom rata koji će pokazati kako su daleko od suparnika – oni su jednostavno dječaci koji se igraju na različitim stranama i koji jednako žele i jednako imaju pravo na prostor u kojem bi neometano mogli odrastati.
Mladi za mlade: Predstavu izvode polaznici Učilišta ZKM-a, koje trenutačno okuplja oko 1500 djece i mladih
Predstavu izvode polaznici Učilišta ZKM-a, koje trenutačno okuplja oko 1500 djece i mladih u tri studija, dramskom, plesnom i lutkarskom, u kojima se potiču na stvaranje te osvještavaju svoje umjetničke, kreativne i izvedbene sklonosti. Polaznici Učilišta redovito glume u profesionalnim predstavama kazališta, a sudjeluju i u nastanku i profesionalnih predstava Učilišta.
U predstavi glume: Antun Antolović/ Toma Serdarević; Branimir Bobinac/ Luka Vlastelica; Matija Tin Klarin/ Dominik Rački; Borna Guzanić/ Jona Vrček; Karlo Gagulić/ Jackson Matthew McConnell; Omer Hasanbegović/ Jan Rešetnik; Sven Babić/ Marko Kajić; Lav Novosel/ Timon Špalj; Luka Bakonji/ Valent Majta; Luka Miškić Domislić/ Fran Pavić te Mark Fejer/ Antonio GiljaKolnay: Leon Kesak / Carlos Riko Bellante / Jean Beneta.
Asistentica redateljice i i dramska pedagoginja je Grozdana Lajić Horvat, scenografkinja je Marta Crnobrnja, kostimografkinja Marta Žegura; skladatelj Milorad Stranić, oblikovateljica scenskog pokreta Nikolina Medak te oblikovatelj svjetla Alen Marin.