‘Satovi za varanje na ispitima’ prodaju se za samo 350 kuna na Amazonu
Nedavno se na Amazonu pojavio sat za varanje na ispitima. Košta oko 350 kuna, ovisno o modelu ima memoriju od 8 GB, podržava Word i PDF. Sat ima čak i ‘dugme za hitne slučajeve’- ako učenik bude primijećen da prepisuje, pritiskom na tipku umjesto teksta pojavljuje se sat.
Noćna mora gotovo svakog profesora su nove tehnike prepisivanja. Nekada su to bili obični komadići papira, šalabahteri, koje su učenici vješto skrivali po džepovima, u rukavima, djevojke pod haljinama. Šalabahteri su se lijepili i na boce vode, oko olovke ili kemijske te na kalkulatore. Razvoj tehnologija omogućio je učenicima i da razviju neke nove tehnike prepisivanja na ispitu, pa im danas kao sredstvo varanja često pomažu mobiteli. Rezultat toga je da profesori od učenika često zatraže da mobitele ostave po strani kada pišu ispit. No, netko je našao rješenje i za to.
Sat za varanje ima čak i dugme za hitne slučajeve
U većim svjetskim online trgovinama kao što su Amazon i eBay pojavio se tzv. sat za varanje. U opisu proizvoda stoji kako je sat specijalno dizajniran za varanje na ispitima, pomoću posebnog softvera. Prodavači tvrde da je proizvod idealan za prikriveno pregledavanje bilješki, a podržava čak nekoliko formata datoteka: TXT, MP3, JPG, GIF, WAV, WMV, AVI.
Osim toga, sat ima dugme za hitne slučajeve – ako je učenik primijećen da prepisuje, pritiskom na tipku, umjesto teksta, na zaslonu se pojavljuje sat. Na taj se način na satu blokiraju sve ostale tipke, tako da je varanje teško dokazivo. Podržava i video formate, kao i zvučne te foto formate. Ima mogućnost snimanja zvuka i opcije na 25 svjetskih jezika. Uz sat dolazi i bežična slušalica koja varalicama može olakšati posao.
Zabrana digitalnih uređaja u digitalnom dobu
Većina profesora, nažalost, još uvijek nije svjesna činjenice da ovakve tehnologije postoje. Joe Sidders, zamjenik ravnatelja jedne srednje škole u Engleskoj za BBC je rekao kako su noćna mora svih profesora postali mali, nosivi uređaji koje je teško zamijetiti. Dodaje i kako veliku odgovornost imaju stranice na kojima se ti satovi prodaju.
– Očekujem da ovakvi proizvodi imaju neko skriveno tržište, ponude na Amazonu samo su vrh ledenog brijega, kazao je Sidders.
Naglašava kako je neodgovorno prodavati ovakve proizvode zbog kojih bi učenici mogli biti diskvalificirani s ispita. Također poziva ispitne odbore da učine nešto po ovom pitanju i da pokušaju zaustaviti proizvodnju ovakvih uređaja, inače će rezultati ispita postajati sve manje relevantni.
Donošenje neke opće odredbe o zabrani bilo kakvih digitalnih uređaja u ispitnim prostorijama možda bi se kosilo s planom digitalizacije prvog potpredsjednika Vlade, ali bi dugoročno moglo riješiti ovakav problem. Jedino preostalo rješenje vjerojatno je potpuni prestanak provođenja pismenih i isključive provjere znanja usmenim putem.