Sladoled i gelato nisu isto: Evo po čemu se ove dvije slastice razlikuju
Rijetko tko ne voli sladoled ili gelato i mnogi misle da su te dvije slastice zapravo ista stvar. No, to nije tako. Razlika između sladoleda i gelata zaista ima, a mi ih donosimo u ovom tekstu.
Sladoled ili gelato, pitanje je sad. Dok oba dolaze u raznobojnoj paleti okusa i sastavljeni su od sličnih osnovnih sastojaka, postoje suptilne razlike koje ih čine jedinstvenim i neodoljivim na svoj način. Donosimo, stoga, pet razlika
Sadržaj masti
U usporedbi s gelatom, sladoled se tradicionalno priprema s većim postotkom mliječne masti. Sladoled tako može sadržavati od 10 pa do 25 posto mliječne masti, dok je gelato obično sadržava od 2 do 9 posto. Ta razlika, među ostalom, daje gelatu glađu teksturu.
Zrak i gustoća
Gelato se priprema s manje zraka nego sladoled. Tijekom procesa zamrzavanja, gelato se manje miješa, što rezultira manjim količinama zraka koje ulaze u smjesu. To rezultira gustoćom i kremoznošću koja je karakteristična za gelato. S druge strane, sladoled se često intenzivnije miješa, što ga čini zračnijim i lakšim.
Temperatura posluživanja
Gelato se obično poslužuje na nešto višoj temperaturi od sladoleda, na oko -10°C, dok se sladoled poslužuje na nižim temperaturama, oko -20°C. Ova razlika u temperaturi omogućava gelatu da bude mekši i lakši za ‘žlicanje’, dok sladoled može zadržati taj ‘ledeni’ okus i osjećaj pod zubima.
Intenzitet okusa
Gelato je poznat po intenzivnijem okusu voća, orašastih plodova i drugih dodataka, jer sadrži manje masti koje mogu prikriti okuse. Također, valja napomenuti da u Gelato ne ide jaje, dok u sladoled ide, što isto utječe na okus. No, zbog toga neki kažu da je sladoled više osvježavajući ljeti.
Način posluživanja
Gelato se, kao što vjerojatno znate, poslužuje špatulom i u pravilu ide samo u posudicu. S druge strane, sladoled može ići u kornet, posudicu, čašicu, slatki kornet i lako ga se može kupiti i po trgovačkim lancima.