Pretraga

Studenti nam otkrili zašto i koliko često koriste emotikone u porukama

A- A+

U online i SMS komunikaciji među mladima, sve važnije mjesto unutar tekstualnih sadržaja zauzimaju popularni emotikoni. Stoga smo odlučili provjeriti sa studentima s četiri zagrebačka i jednog osječkog fakulteta koliko često koriste ove slikovne znakove u porukama, kakvu informaciju njima žele odaslati te koriste li je samo u komunikaciji s bliskim osobama ili općenito. Evo i što su nam odgovorili.

Poznato je da izmjene trendova unutar pojedinog jezika, bilo da se radi o oblicima ili vokabularu, u najvećoj mjeri predvode mladi. Neopterećeni pravilima, služe se žargonima, vulgarizmima, neformalnim govorom i sličnim. U tom kontekstu mogu se izvoditi tumačenja komunikacijskih trendova unutar mrežne i SMS komunikacije porukama. Kakve navike i zamisli prilikom dopisivanja imaju hrvatski studenti, provjerili smo sa petero njih.

Izdvojeni članak

Što emotikoni koje šaljete govore o vama

Emotikoni skoro u svakoj poruci

Četvero od petoro naših sugovornika napominje da vrlo često koriste emotikone u tekstualnim porukama, gotovo u svakoj. No jedna studentica ima i drukčije navike.

– Rekla bih da ih koristim po potrebi. Nije mi neka navika da u svakoj poruci može ići jedan. Vise svaka deseta. A možda i rjeđe, govori Mia s Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Kada je pak riječ o vrsti emotikona koju šalju, bez iznimke svih petero odgovaraju da su to uglavnom nasmijani, vedri, šaljivi, ‘namigujući’. Dakle pozitivnog karaktera, što nije ni čudno obzirom da se nećemo baš dopisivati često s nekom mrskom osobom, koja bi mogla izazivati kod nas loša osjećanja.

Izdvojeni članak

Hrvati najmanje emotivni u regiji

Svrha im je dočarati vlastito raspoloženje i osjećaje

– Emotikonima nastojim osobama s kojima se dopisujem pokazati kako se osjećam, govori nam Dino sa zagrebačke Agronomije. Sličan stav dijeli i Marijana sa zagrebačkog Filozofskog, dok Mario s osječke Građevine kroz emotikone želi biti jasnije shvaćan u dopisivanju.

Studenti su nam objasnili i da ove slikovne znakove koriste u komunikaciji sa svima. Ipak pojedinci i prave izuzetke.

– Koristim ih u komunikaciji s većinom ljudi, osim u službenim razgovorima i mailovima. S ljudima s kojima sam bliska ih koristim puno više, dok sam u komunikaciji s drugim ljudima umjerenija i više pazim na prikladnost i kontekst razgovora, povjerava nam se Barbara s PMF-a u Zagrebu.

Dino na tome tragu dodaje da je s nekim koga slabije dosta suzdržaniji u slanju emotikona.

Marijana nam je poslala emotikone koje najčešće koristi u porukama

Izdvojeni članak

Mijenjaju li emoticoni naš mozak?

Emotikon – svakom po zasluzi

Glede količine i načina korištenja, postoje i kategorizacije s više nijansi poput ove Mijine.

– Dečku uglavnom ne šaljem emotikone jer smatram da može sam zaključiti kakvog je tona moja poruka, ali kad ih šaljem to su uglavnom puse i oni zarumenjeni. Bliskim prijateljima šaljem vjerojatno još rjeđe osim kad želim naglasiti uzbuđenje oko nečeg pa šaljem.

A najviše ih šaljem poznanicima ili ljudima s kojima se dugo nisam vidjela, a dragi su mi da imam osjećaj da sam im tako bliža. I roditeljima šaljem puno emotikona jer su oni ludi za svim tim novim čudima tehnologije, govori ova studentica Medicine.

Zanimljivo stupnjevanje ima i Mario.

Za nekoga koga ne poznajem baš dobro, uglavnom su rezervirani obični smajlići, kako me ne bi shvatili kao neozbiljnog. Neprijateljima ne šaljem nikakve emotikone nisu ih zaslužili, a i želim da shvate da mi se ne sviđaju, zato s njima samo službeno!, zaključio je student Građevine iz Osijeka.

Od početnih jednostavnih emotikona, već dulje vremena su u upotrebi i prave velike slike, koje zbilja govore tisuće riječi. Nadajmo se samo da njihova uporaba neće na kraju zamijeniti i potpuno istisnuti ‘stvarno’ iskazivanje osjećaja.