Iako je nogomet službeno utemeljen u Engleskoj davne 1863. godine, gospodari najvažnije sporedne stvari na svijetu su Brazilci. Ova najveća južnoamerička zemlja bila je čak pet puta svjetski nogometni prvak, a priliku za šestu krunu imat će ove godine u svome dvorištu. Kako Sjedinjene Američke Države izvoze svoje košarkaše te ‘opremaju’ brojne reprezentacije igračima iz svoje zemlje, takav je slučaj s Brazilom u nogometu. I Hrvatska je naturalizirala Eduarda da Silvu te Sammira. No, osim vrhunskih uspjeha na najvećoj sceni brazilskih izabranih vrsta, klubova i igrača, ova nacija punim plućima diše za nogomet, a lepršavi stil koji se desetljećima njeguje u Brazilu, priskrbljuje im svakog dana nove fanove diljem svijeta. U tekstu predstavljamo Brazil kroz lice uličnog, vrhunskog, futsal te atraktivnog nogometa na pijesku.
Iako je zemlja podrijetla nogometa Engleska, gledano prema uspjesima, ali i općem interesu nacije, apsolutni gospodari nogometa su Brazilci. Već su se okitili pet puta zlatom na svjetskim prvenstvima, a i jedina su reprezentacija koja je sudjelovala na svih 19 planetarnih natjecanja. Kao domaćini, veliki su favoriti za osvajanje krune ove godine. No, uz uspjehe na najvišoj sceni, nogomet je u Brazilu način života, hobi, osnovna zanimacija u odrastanju mnoštva dječaka, a interes ne manjka niti kod djevojaka. U tekstu predstavljamo sva lica brazilskog nogometa.
Brazil na vrhunskoj nogometnoj sceni
Već smo napomenuli kako je reprezentacija Brazila osvojila pet svjetskih prvenstava, a dodajmo tome da su osam puta osvojili Copa Americe, odnosno južnoameričko kontinentalno natjecanje.
Njihova nogometna liga unatoč brojnim talentiranim nogometašima se ne svrstava među najjače na svijetu. Naime, financijske predispozicije koje nude europski klubovi, uvjetuju da najbolji nogometaši odlaze preko Atlantika. Tako je i prošlo ljeto desetak zvijezda krenulo put Europe, među njima i najveća zvijezda brazilske lige Neymar.
Unatoč tome, uzmemo li u obzir međukontinentalna klupska natjecanja Brazil je ostvario dosta uspjeha. U Interkontinentalnom kupu koji su od 1960. do 2004. igrali pobjednik Lige prvaka te, južnoameričke inačice ovog natjecanja Copa Libertadores, brazilski klubovi su ostvarili šest pobjeda i još pet poraza u ovim ogledima, čime su treća najtrofejnija zemlja ovog izumrlog kupa.
S druge strane u puno mlađoj inačici međukontinentalnog klupskog natjecanja, FIFA-inog Svjetskog klupskog prvenstva, Brazil je daleko najuspješnija zemlja s četiri titule svojih klubova i još dva finala uz to.
U malom nogometu Brazilci nedodirljivi
Ono po čemu brazilski stil nogometa plijeni pozornost pa i onda kada rezultati izostanu su te minijature, ples s loptom i posvemašnja atraktivnost, dopadljiva publici.
U futsal, odnosno malom nogometu kako ga volimo nazivati, spomenuta atrakcija još više dolazi do izražaja, što sugeriraju i rezultati futsal reprezentacije Brazila.
Od sedam do sada odigranih svjetskih prvenstava u futsalu, Brazil je na svakom osvojio medalju. Pet ih je bilo zlatnog sjaja te po jedno srebro i bronca. U tom kontekstu, pogledajte nevjerojatan gol koji je postigao možda i najistaknutiji brazilski futsal reprezentativac Falcao.
Raširen ulični nogomet kao osnova svega
Kako je nogomet daleko najpopularniji sport u Brazilu, djeca se njime od malih nogu počinju baviti. Prema posljednjim podacima koje FIFA izbacili o broju ljudi koji se bave nogometom u pojedinim zemljama Brazil je treći po ukupnom broju nogometaša (13 milijuna i 198 tisuća), a treći je i po broju registriranih nogometaša, kojih ima oko dva milijuna i 142 tisuće.
Uz to, kako smo napomenuli u početnim paragrafima, mnoštvo (preko 10 tisuća) Brazilaca bavi se profesionalno nogometom diljem svijeta te često ostaju igrati u reprezentacijama zemalja za čije klubove nastupaju.
Ishodište svega je strast i zaluđenost ove nacije za najvažnijom sporednom stvari na svijetu, koju su poprimili u prvih nekoliko godina, nakon što ga je škotski emigrant Thomas Donohue donio u Brazil.
Sam ulični nogomet se tako i naziva što nema jasno utvrđena pravila. Lopta, nekoliko igrača te mali komad betona, travnjaka ili zemljane površine dovoljne su za igru.
No u posljednje vrijeme street football se pokušava na razne načine institucionalizirati, a u samom Brazilu na snazi su različiti projekti, kroz koje se djecu nastoji kroz nogomet izvući iz ralja siromaštva i socijalne nerazvijenosti, kojoj je izloženo mnoštvo stanovništva, u ovoj najvećoj južnoameričkoj zemlji. Sama djeca, a i odrasli, vide bijeg od problema u tapkanju po lopti.
Uglavnom, u Brazilu je lopta uvijek u pokretu, a mnogobrojne majstorije vještih loptača, ostat će zauvijek u mitovima. U video isječku pogledajte driblinge, bravure te minijature, koje je ipak netko uspio snimiti, a nastale su na brazilskim ulicama.
Nogomet na pijesku: Brazilci samo jednom bez medalje od 17 svjetskih prvenstava
Na obalama Rio de Janeira, preciznije isprva na plaži Leme ovaj se sport i počeo igrati. Svjetske zvijezde iz ‘regularnog’ nogometa poput Zica, Romaria te Juniora su zaslužne za ekspanziju te veću televizijsku popraćenost ovog sporta.
Danas se utakmice s velikih natjecanja u nogometu na pijesku prikazuju u preko 170 zemalja diljem svijeta.
Prvo Svjetsko prvenstvo u ovom sportu održano je na čuvenoj plaži Copacabana 1995. godine. Osvojili su ga naravno Brazilci. Od tada do 2004. godine svake se godine održavalo svjetsko prvenstvo.
Sedam prvih je organizirano po plažama Brazila, s tim da je prvih pet bilo rezervirano za Copacabanu. No, sedmo domaćinstvo, Brazilcima je bilo najneuspješnije. Organizirano je na Costi de Sauipe u gradu Bahiji. Prvaci su bili Portugalci, srebrni Francuzi, a brončani Argentinci. Domaćini su bili ‘tek’ četvrti.
Od 2005. organizaciju svjetskih prvenstva u nogometu na pijesku preuzela je FIFA. I pod ovom organizacijom, prvih pet prvenstava održavalo se svake godine.
Od te 2005. do 2009. Brazil je osvojio jednu broncu te četiri zlata. Nakon toga FIFA mijenja politiku te prvenstvo odlučuje organizirati jednom u dvije godine. Po tom novom konceptu do sada su održana prvenstva 2011. u Italiji te 2013. na Tahitiju.
‘Nogometna nacija’ je bila u Italiji srebrna, a na Tahitiju brončana. Naredne godine održava se iduće svjetsko prvenstvo u Portugalu.
Koliko je zapravo ovaj sport atraktivan svjedoči podatak da je od svih održanih planetarnih natjecanja najmanji broj golova po utakmici bio 7.2., a na jednom je čak prosjek bio 9.4 gola po utakmici.
Dakle, kada se zbroje sva svjetska prvenstva Brazil samo na jednom nije osvojio odličje. Imaju 13 zlata, srebro i dvije bronce te jedno četvrto mjesto.