Pretraga

Sveučilišnog profesora zovu ‘Nostradamusom’ zbog predviđanja izbora: No, s Trumpom je po drugi put pogriješio

A- A+

Donald Trump je ponovno izabran za predsjednika SAD-a. Ankete su bile tijesne, ali povjesničar i sveučilišni profesor, Allan Lichtman je bio uvjeren da će Kamala Harris pobijediti izbore. Svojim modelom koji je razvio na temelju povijesnog proučavanja ishoda američkih izbora, razvio je model kojim je točno predviđao pobjednike na svim američkim predsjedničkim izborima od 1984. godine do 2021. godine. No, sada je pogriješio i 2024. godine kada je mislio da će Harris pobijediti. Poznati statističar Nate Silver je Lichtmana ranije optužio da je krivo čita svoj vlastiti ‘model od 13 ključeva’ koji je ustvari najavljivao Trumpovu pobjedu.

Donald Trump je ponovno izabran za predsjednika SAD-a | Screenshot: YouTube

Službeno je, Donald Trump novi-stari američki predsjednik SAD-a. Ranije je samo američki predsjednik Gover Cleveland u 19. stoljeću bio jedini američki predsjednik koji je služio dva mandata, ali ne jedan za drugim. Dok su se već mjesecima ljudi svađali u medijima i na društvenim mrežama je li Trump ili Harris bolji izbor za SAD i čitav svijet, ovih rasprava nisu bili pošteđeni ni sveučilišni profesori, znanstvenici i ostatak akademske zajednice. No, te se rasprave nisu ticale samo klasičnog pitanja ‘za koga glasati?’, nego i koji je model bio najbolji za predvidjeti pobjednika prije nego što su rezultati izbora bili poznati. U takvoj su se raspravi uoči izbora na društvenim mrežama prepucavaju sveučilišni profesor i povjesničar Allan Lichtman te statističar i pisac, Nate Silver, intelektualni giganti predviđanja izbornih rezultata u SAD-u. I to u kontekstu vrlo izjednačenih predizbornih anketa.

Analiza povijesti i 13 ključeva Bijele kuće: Dinamika stabilnosti i potresa

Lichtman je cijenjen u američkim intelektualnim krugovima kao čovjek koji je točno predvidio pobjednika izbora u 9 od 10 izbora, od 1984. godine do 2021. godine. To uključuje i pobjedu Trumpa 2016. godine, a pogriješio je jedino 2000. godine. Tada je naveo da će pobijediti Al Gore, ali je pobijedio George Bush mlađi. Doduše, Lichtman se branio da je točno predvidio da će Gore osvojiti više glasova opće populacije. To se i dogodilo, ali zbog elektorskog sustava u kojemu su opći glasovi distribuirani među saveznim državama, podjela glasova među elektorima je otišla u korist Bushu, što brojni i danas smatraju nepoštenim. Nakon toga, Lichtman je prilagodio svoj model da je, umjesto predviđanja tko će dobiti više općih glasova, počeo predviđati tko će dobiti više elektorskih glasova. S tom promjenom, zaslužio je svoj nadimak ‘Nostradamus američke predsjedničke politike’. Za izbore 2024. godine je pogriješio jer je prognozirao Harrisovu pobjedu. No, pogledajmo pobliže njegov model koji je opisao USA Today.

Prvo pravilo koje Lichtman uvijek ističe je da zaboravite na ankete. Isto tako se ne obazire niti na same kampanje ili debate kandidata. Umjesto toga, Lichtman je kao povjesničar jednostavno analizirao ishode i tijek svih američkih izbora od 1860. do 1980. godine. Svoj je model razvio u suradnji s Vladimirom Keilis Borokom, koji je svojevremeno bio čelnik Instituta za prepoznavanje uzoraka i predviđanje iz Moskve. Povjesničar i matematičar, koji je fasciniran demokracijom koju nije mogao doživjeti u SAD-u, udružili su snage i razvili model koji uopće ne gleda ankete, ali prilično uspješno predviđa pobjednike. U modelu se razlikuju aktualna politička stranka koju doživljavaju kao ‘stabilnost’ i stranka izazivač koju opisuju kao ‘potres’. Iz povijesnog pregleda američkih izbora razvili su ’13 ključeva’. Ako aktualni predsjednik ima barem šest ključeva, Lichtman je spreman tvrditi da će taj kandidat ostati u Bijeloj kući. Riječ je redom o sljedećim faktorima:

  • pobjeda stranke predsjednika na izborima za Kongres na pola predsjedničkog mandata
  • bez protukandidata iz vlastite stranke
  • kandidat je aktualni predsjednik koji traži drugi mandat
  • nema relevantnog kandidata treće stranke
  • dobro kratkoročno stanje ekonomije
  • dobro dugoročno stanje ekonomije, minimalno jednako dobro kao u zadnja dva mandata.
  • velike promjene u politici
  • nije bilo većeg skandala
  • nije bilo inozemnog ili vojnog neuspjeha
  • veliki inozemni ili vojni uspjeh
  • nije bilo društvenih nemira
  • karizmatičan predsjednik
  • nekarizmatičan predsjednički protukandidat
Izdvojeni članak

Zadatak dana: Sutra su američki izbori, znate li tko je bio jedini predsjednik bez članstva u ijednoj stranci?

Lichtman tvrdio da Harris pobjeđuje, Silver ipak bio u pravu za Trumpa: ‘Žao mi je brate’

Kad se sve zbroji, Lichtman je tvrdio da će Kamala Harris pobijediti na ovim izborima. Međutim, s time se nije slagao statističar s početka ovog teksta, Nate Silver, najpoznatiji kao osnivač projekta anketa ‘FiveThirtyEight’. Silver je tvrdio, ispostavlja se točno, da će Trump pobijediti. Kako je istaknuo USA Today, Silver je priznao da su ankete (čiju relevantnost za predviđanje Lichtman odbacuje u svojem modelu, op.a) neizvjesne, ali je rekao i da ‘ima osjećaj da će Trump pobijediti’. Pritom je prozvao Lichtmana da je tvrdnjama Harrisove pobjede ustvari ignorirao vlastiti model predviđanja izbornog pobjednika.

– Barem sedam, možda osam ključeva favorizira Trumpa. Žao mi je brate, ali tako ključevi kažu. Osim ako ne priznaješ da su potpuno proizvoljni?’, upitao je Silver na društvenim mrežama, prenosi USA Today.

Lichtman na tvrdnje da njegov model ustvari favorizira Trumpa nije ostao dužan Silveru. Makar, kao što se pokazalo 6. studenog, Licthmanove izjave baš nisu dobro ostarjele.

– On nema ni najmanjeg pojma kako okretati ključeve. Nije povjesničar ni politolog, nema akademske kompetentnosti. Bio je u krivu kada je rekao da ne mogu rano predvidjeti reizbor Obame 2010. godine. Bit će ponovno u krivu pokušavajući ključeve, poručio je ‘američki Nostradamus’ koji je ipak pogriješio po drugi put.