Više od pola milijuna tinejdžera u Japanu ima problem s ovisnošću o internetu. Stoga su vlasti odlučile poduzeti nešto, kako bi mlade od 12 do 18 godina spasili od ‘pošasti’ interneta. Tako su došli na ideju otvaranja kampova za odvikavanje u ljetnim školama i javnim zgradama koje nemaju pristup mreži.
U Japanu je preko pola milijuna tinejdžera od 12 do 18 godina ovisno o internetu. Stoga je ministar obrazovanja u ovoj zemlji odlučio poduzeti nešto kako bi pomogao djeci koja su upala u ‘ralje’ interneta. Prvi korak bit će otvaranje kampova za odvikavanje u ljetnim školama i javnim zgradama koje su offline.
Već su isplanirana sredstva u idućem proračunu, koja će Japanci izdvojiti za sveobuhvatno istraživanje o internetskoj ovisnosti. U spomenutim kampovima, djeca će se učiti razgovoru ‘licem u lice’, sa svojim vršnjacima, dakle stvarnoj komunikaciji.
Osim toga, u programima kampova za odvikavanje predviđeno je poticanje djece na bavljenje sportom te drugim aktivnostima na otvorenom, kao i igrama u prirodi, bez kompjutera i mobitela, piše theunhivedmind.com.
Ovisno o težini slučaja djeca će se podvrgavati psihijatrijskom ili običnom savjetovanju, kako bi se mogli što prije vratiti u normalan život.
Posljedice za zdravlje koje internetska ovisnost izaziva kod mladih su poremećaji probave i spavanja, simptomi depresije, povećana mogućnost nastanka venskog tromba. Ovaj potonji problem inače se javlja zbog manjka kretanja te višesatnog sjedenja u istoj poziciji.