Pretraga

Tinejdžerica (14) osvojila zlato na Olimpijskim igrama, najmlađa je dobitnica medalje na ovogodišnjima

A- A+

Arisa Trew, 14-godišnjakinja iz Australije, osvojila je zlato u finalu ženskog skateboardinga. Time je postala najmlađa osvajačica medalje na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu i najmlađa australska osvajačica medalje u povijesti.

Arisa Threw | screenshot: YouTube; ABC News Australia

Arisa Trew, 14-godišnjakinja iz Australije u finalu ženskog skateboardinga ostvarila je 93.18 u svom posljednjem nastupu i time skočila s trećeg na prvo mjesto natjecanja. To joj je u konačnici bilo dovoljno da osvoji zlatnu medalju. Kako je objavljeno na službenom profilu Olimpijskih igara, Trew je tako postala najmlađa osvajačica medalje na ovogodišnjim Igrama, a ujedno je i najmlađa osvajačica olimpijske medalje u australskoj povijesti.

Valja podsjetiti da je ovaj sport uvršten na Olimpijske igre u Tokiju prije tri godine. Tada su zlato i srebro osvojile Japanke Nishiya i Nakayama su osvojile zlato i srebro, a broncu Rayssa Leal iz Brazila.

Iako je najmlađa ovogodišnja dobitnica medalje, Trew nije najmlađa sudionica Olimpijskih medalja u Parizu. Ta titula pripada 11-godišnjoj Zheng Haohao iz Kine koja se također natječe u skateboardingu. Osvajanjem zlatne medalje sa samo 14 godina, Trew je nadmašila 15-godišnju Kokonu Hiraki iz Japana (srebro) i 16-godišnju Sky Brown iz Velike Britanije (bronca).

Mnogi svjetski mediji podsjetili su i da je ovo samo djelić povijesti koju Threw stvara svojim nastupima. U svibnju je postala prva ženska osoba koja je izvela 900, trik koji uključuje dvije i pol rotacije u zraku. I u 2023., u dobi od samo 13 godina, postala je prva ženska osoba koja je izvela 720.