Pretraga

Tražite novi mobitel? Isprobali smo Huawei nova 10 Pro, ovo su mu prednosti i mane

A- A+

Huawei nova 10 Pro mobitel je osebujnog karaktera koji, sa sigurnošću možemo reći, privlači poglede. Riječ je o solidno zaokruženom mobitelu višeg srednjeg ranga, koji se posebice ističe sustavom od dvije prednje kamere, od koje ona glavna ima senzor od 60 MP. S ovim smo se mobitelom neumorno družili proteklih tjedan dana, stoga donosimo što nas se sve dojmilo, a što baš i nije.

Huawei nova 10 Pro. Foto: Matej Markovinović|srednja.hr

Prošlogodišnja Huawei nova 9 serija mobitela, bila je popularan izbor među mladima, prvenstveno zbog atraktivnog i laganog dizajna, ali i – cijene. Huawei je stoga ove godine nastavio priču i doveo sve to na novu razinu, predstavivši nova 10 modele, koji donose solidne specifikacije, vizualno osvježenje i poboljšani set kamera koji se može pohvaliti prednjom od čak 60 MP.

U srpnju smo se imali priliku igrati s novom Y70, mobitelom nižeg ranga namijenjenog za korisnike koji se po prvi puta susreću s pametnim telefonima, a sada nam je na test stigla jača ‘igračka’ – Huawei nova 10 Pro. Pakiranje u kojem dolazi je nešto poveće za današnje standarde, jer u sebi, osim uređaja, sadrži i prozirnu zaštitnu masku, 100-vatni punjač, USB-C kabel te iglicu za otvaranje ‘ladice’ za SIM karticu. U doba kada se proizvođači ‘šakom i kapom’ rješavaju punjača iz pakiranja, ovo je pravo osvježenje.

Izdvojeni članak

Isprobali smo Huawei nova Y70, mobitel čija se baterija neće tako lako isprazniti

Veliki zaslon tankih rubova

Huawei nova 10 Pro poprilično je lagan i tanak mobitel. Mi smo ga dobili u srebrno-zlatnoj kombinaciji, koja odmah daje do znanja da je riječ o uređaju za mlađe korisnike i one kojima je stalo do toga kako njihov ‘pametni ljubimac’ izgleda. Stražnja strana izrađena je od matirane plastike, na kojoj ne ostaju packe od prstiju, a koja opet daje kvalitetan osjećaj u rukama. Ipak, materijal je pomalo ‘sklizav’, pa preporučujemo da mobitel odmah stavite u zaštitnu maskicu, da poslije ne bi bilo ‘nismo znali’.

Mobitel ima veliki, zakrivljeni 6,78-inčni OLED zaslon Full HD+ rezolucije i tankih rubova. Odgledali smo nove epizode House of the Dragona te smo proveli sate listajući TikTok i zbilja se ne možemo požaliti na kvalitetu prikaza, čak i pod jakim suncem. Iskustvu, naravno, uvelike pridodaje i visoka frekvencija osvježavanja od 120 Hz, pa se sve doima fluidno. To je osobito važno za gamere, kojima je svaka sličica u sekundi važna.

Kad je već riječ o gamingu, potrebno je istaknuti da je Huawei nova 10 Pro pogonjen Qualcomm Snapdragon 778 4G čipom, u konfiguraciji s 8 GB RAM-a te 256 GB interne memorije. Preciznije rečeno, pogoni ga osrednji čip, koji će možda mrvicu ‘kočiti’ one koji žele igrati najzahtjevnije mobilne naslove na najjačim postavkama. Da se razumijemo, isprobali smo štošta toga od igara i sve je radilo korektno, no PUBG je tu i tamo znao blago ‘zaštekati’ na najjačim postavkama. Međutim, gotovo svi popularni naslovi na AppGalleryju koje smo isprobali, uključujući Surfer Tower, Pet Runner, Angry Birds i Township, radili su bez poteškoća.

 

Nema Google servisa, ili?

Huaweijeva trgovina aplikacija AppGallery poprilično se trudi stati ‘rame uz rame’ Google Play Storeu i Apple App Storeu. Vizualno je atraktivna, jednostavna je za korištenje, a nudi i preko 200.000 aplikacija. Tako, na primjer, ima sve relevantne domaće bankarske aplikacije, Deezer, Canvu. Bolt Food, ASOS, About You, TikTok, Tinder, Snapchat i brojne druge. Ipak, nedostatak Google servisa se osjeti, pa se neke stvari ne mogu pronaći, poput Google Mapsa, Facebooka, Instagrama, Teamsa i slično, ali i za to postoji rješenje – Gspace.

Naime, Gspace je aplikacija pomoću koje se na Huaweijev mobitel mogu instalirati Google servisi, odnosno sve aplikacije koje imaju veze s Googleom i SAD-om, a može se čak pristupiti i Google Play Storeu. Riječ je o, ističemo, third-party aplikaciji iza koje ne stoji Huawei, no bez obzira na to, smatramo da je must have za svakog Huawei korisnika. Pri prvom uključivanju GSpacea, potrebno je samo postaviti dopuštenje za instalaciju aplikacija i to je u principu to.

Međutim, treba imati na umu kako neke aplikacije na Gspaceu ipak ne funkcioniraju najbolje. Primjerice, s Facebookom, YouTubeom i Gmailom nismo imali problema, no Microsoft Teams nam se znao rušiti, a na Instagramu ponekad nismo mogli objavljivati story. Unatoč tome, Gspace donekle rješava problem koji zadaje glavobolju mnogim Huawei korisnicima, pa svakako preporučujemo da ga instalirate, unatoč pokojem ‘kiksu’.

Dvije kamere za selfie

Što se tiče kamera, Huawei nova 10 Pro na ‘leđima’ nosi tri senzora – glavni od 50 MP, ultraširoki od 8 MP te 2-megapikselni dubinski senzor. Glavna, 50-megapikselna kamera daje i više nego zadovoljavajuće fotke, pogotovo u uvjetima dobrog osvjetljenja. Detalja ima mnogo, šum je neprimjetan, a AI način rada prepoznaje scene brzo i efikasno. Telefoto kamere nema, ali tu je 2X digitalni zoom, koji je, rekli bismo, sasvim dostojna zamjena za casual potrebe.

Iako mnogi mobiteli ovog ranga ‘kiksaju’ kad je riječ o fotkanju u uvjetima lošijeg osvjetljenja, to nije slučaj s novom 10 Pro. Fotografije, naravno, nisu toliko detaljne kao po danu, ali su sasvim korektne. Značajka Night Mode služi svrsi, ali je prema našem iskustvu spora, pa ju nismo često uključivali.

Kad je riječ o ultraširokoj kameri, ona je – prosječna. U danjem osvjetljenju funkcionira korektno, na fotografijama zadržava detalje s malom količinom šuma, a može se koristiti i kao makro kamera.

Dubinski senzor nismo imali priliku previše koristiti, jer na koncu služi ponajviše za portrete. S druge strane, Huawei nova 10 Pro ima čak dvije prednje kamere – jednu od 60 MP i drugu od 8 MP za portrete. Selfiji izgledaju odlično, no moramo priznati da zadane postavke kamere čine lice subjekta mlađe nego što ono zapravo je. To je nekima dobro, nekima loše. Mi bismo radije prirodnije fotografije, ali srećom, sve se to da prilagoditi u postavkama.

Selfie. Foto: Matej Markovinović|srednja.hr

Punjenje od 20-ak minuta

Za one koji imaju afiniteta za vloganje ili općenito videografiju, valja istaknuti da Huawei nova 10 Pro snima videozapise u 4K rezoluciji do 30 FPS-a i u 1080p do 60 FPS-a. Za stabilizaciju je tu AIS, koji, prema našem iskustvu, radi korektan posao ako, primjerice, hodate i snimate. Videozapisi izgledaju zadovoljavajuće čak i u uvjetima noćnog osvjetljenja, pogotovo ako su snimljeni glavnom kamerom. Ipak, voljeli bismo da postoji opcija barem 2K snimanja u 60 FPS-a, ali što je tu je.

Baterija kapaciteta 4.500 mAh drži bez problema do kraja dana uz zahtjevno korištenje. Mobiteli ovog ranga inače imaju i veće baterije od 5.000 mAh, ali razumijemo da ju Huawei nije mogao staviti, jer inače mobitel ne bi bio tako tanak. Ono što nas je oduševilo upravo je 100-vatno brzo punjenje koje napuni mobitel u svega dvadesetak minuta.

Sve u svemu, Huawei nova 10 Pro solidno je zaokružen uređaj višeg srednjeg ranga. Kao njegove prednosti, svakako bismo istaknuli nesvakidašnji dizajn koji nam se zaista dopao, veliki zaslon, dobre performanse kamere i baterije. Nedostatak Gogle servisa više nije toliko frustrirajuć, osobito uz često ažuriranje AppGalleryja, Gspace i optimizirano EMUI sučelje, ali neke stvari i dalje nedostaju, što svakako treba imati na umu. Cijena mobitela je 730 eura.

Huawei nova 10 Pro specifikacije

Zaslon: 6,78″OLED, 1.200 x 2.652, 120 Hz
Dimenzije: 164.2 x 74.5 x 7.9 mm
Težina: 191 gram
Čip: Qualcomm Snapdragon 778G 4G
Memorija: 8 GB RAM / 128 GB, 256 GB
OS: EMUI 12
Stražnje kamere: 50 MP (f/1.8), 8 MP ultraširoka (f/2.2), 2 MP dubinska (f/2.4)
Prednja kamera: 60 MP (f/2.4), 8 MP za portrete (f/2.2)
Baterija: 4.500 mAh / 100 W brzo punjenje