Pretraga

Trebaju li roditelji imati pravo bojkotirati nastavu? Recite nam svoje mišljenje u anketi

A- A+

Novi trend u hrvatskom obrazovanju počeo je u Zagrebu početkom ove školske godine. Roditelji jednog zagrebačkog razreda bojkotirali su nastavu nekoliko dana. Nakon toga identičnoj situaciji svjedočimo i u Puli, a novi bojkot pak najavljuju roditelji druge škole u Zagrebu. Razlog za bojkot je uvijek isti – jedan učenik koji je u taj razred premješten zbog određenih problema u ponašanju. Roditelji tvrde da se ‘boje za sigurnost svoje djece’ i ne šalju ih u školu dok škola i ostale nadležne institucije ne udovolje njihovim zahtjevima. No, trebaju li roditelji imati pravo na takav bojkot nastave? Svoje mišljenje nam možete reći u našoj anketi.

Foto: Canva

Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju, osnovnoškolski odgoj i obrazovanje je obvezno za sve učenike u Republici Hrvatskoj. Roditelj učenika dužan je upisati dijete u osnovnu školu te se brinuti o redovitom pohađanju obveznog dijela programa kao i ostalih oblika odgojno-obrazovnog rada u koje je učenik uključen. Roditelj može opravdati do maksimalno tri dana izostanka, a ako izvan tih dana sprječava ili ne osigurava redovito pohađanje nastave, roditelj može biti sankcioniran pa čak i novčanom kaznom od 60 pa do 660 eura.

Bojkot nastave – novi trend roditelja u Hrvatskoj?

No, u Hrvatskoj se početkom školske godine 2024./2025. pojavi novi trend – roditelji bojkotiraju nastavu na više od tri dana. Takvo što nije definirano niti regulirano zakonom, a ipak smo tome svjedočili i u Zagrebu, a nedavno i u Puli te su roditelji druge zagrebačke škole također nedavno najavili novi bojkot nastave. Razlog za ove bojkote je isti – u razred je došao novi učenik koji navodno ima problema u ponašanju.

Tako su roditelji u novozagrebačkoj školi u slučaju iz listopada 2024. godine tvrdili da se ‘boje za sigurnost svoje djece’ zbog tog jednog učenika. Školi, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih te ostalim institucijama postavili su svoje uvjete te su odbili slati djecu u školu ako se isti nisu ispunili. Bojkot nastave u Zagrebu trajao skoro mjesec dana.

Zbog novog učenika nedavno su nastavu bojkotirali i roditelji iz Pule. Učenik je premještaj u njihovu školu dobio nakon ukora, a roditelji su za to saznali tijekom zimskih praznika te su i prije nego je nastava počela i učenik došao u školu, poslali svoje zahtjeve školi i MZOM-u. Kako isti nisu bili zadovoljeni prije početka drugog polugodišta, roditelji su odbili slati djecu na nastavu četiri dana nakon završetka zimskih praznika.

Izdvojeni članak
prazne klupe u učionici

Učenici u Puli vratili se u školu, problemi ponovno u Zagrebu: ‘Dogovor je bio dati dječaku priliku’

Neki smatraju da roditelji imaju pravo na bojkot, druge više brinu prava učenika kojeg se na taj način izopćuje

I oni su tvrdili kako se ‘boje za sigurnost svoje djece’, a novi bojkot najavili su pak drugi roditelji iz Zagreba također zbog jednog učenika koji je u njihov razred premješten u prvom polugodištu. Oko ovakvog bojkota nastave javnost ima podijeljeno mišljenje. S jedne strane smatraju kako su roditelji s razlogom zabrinuti i da imaju pravo tražiti da se poduzmu određeni koraci u radu samih škola i institucija oko učenika s poteškoćama u ponašanju jer često to ‘ne funkcionira kako treba’, stoga je i sama intervencija roditelja opravdana.

S druge strane, mnogi tvrde da roditelji zapravo izopćuju novog učenika unaprijed i time naprave više štete, nego koristi. Stoga vas u našoj novoj anketi pitamo: smatrate li da roditelji trebaju imati pravo na ovakav način bojkotirati nastavu? Svoje mišljenje nam možete reći u anketi.

Trebaju li roditelji imati pravo bojkotirati nastavu?