Trebate novi mobitel? Bilo da ste gejmer ili samo instagramer, donosimo najbolje izbore do 2.500 kuna
Mobiteli su neophodan pomoćnik u našoj svakodnevici, pogotovo u razdoblju školovanja kada nam služe za brzu pretragu informacija, ali i zabavu pod dosadnim predavanjima. No, nakon godina svakodnevnog višesatnog korištenja, ‘štucanje’ aplikacija postaje redovna pojava, što zna biti izrazito frustrirajuće. Iz tog razloga donosimo čak dvije liste koje će vam pomoći u odabiru novog mobitela.
Sporo učitavanje Instagrama, fotke koje ispadaju kao da su ‘krumpirom slikane’ i nemogućnost pokretanja videoigara koje igraju vaši prijatelji, sasvim su dovoljni razlozi da se stari mobitel zamijeni novim. Tržište je prepuno modela koje nude raznorazni proizvođači, pa je pravi izazov odabrati novog pametnog ljubimca koji će ispunjavati sve tražene zadatke, a istovremeno ne oštetiti studentski budžet, koji je ionako – premali.
Naime, prošli su blagdani, nešto imate ušteđeno, a nešto je i Djed Božićnjak ostavio pod borom. Iznos do 2.500 kuna čini se sasvim prihvatljivim za odabir novog mobitela, pa tako donosimo, prema našem mišljenju, najbolje odabire u tom budžetu. Da bi se izbor još više olakšao, odlučili smo uređaje podijeliti u četiri tražene kategorije – gejming, dizajn, kamera i sve po malo.
Mobiteli iz trgovine
Kad je riječ o kupnji mobitela, mnogi ipak biraju odlazak u trgovinu, jer, kako neki kažu – novo je novo. Iz tog smo razloga pretražili ponudu u domaćim prodavaonicama tehnološke opreme te smo složili sljedeću listu na kojoj se u čak tri kategorije našao Xiaomi. Valja napomenuti da nismo uzimali u obzir uređaje na pretplatu, pa ako je nekom ugovorno obvezivanje i mjesečno plaćanje draže, vjerojatno može kupiti i nešto bolji mobitel od navedenih.
Gaming – Xiaomi Poco X3 Pro
Iako raspolažemo s budžetom kojim se uglavnom mogu kupiti uređaji srednje klase, nije bilo tako teško pronaći mobitel koji će po svojim specifikacijama zadovoljiti čak i tvrdokorne gejmere. Xiaomi Poco X3 Pro donosi veliki 6,67-inčni zaslon visoke rezolucije i stope osvježavanja od 120 Hz, što će uveliko pomoći da nijedan detalj iz napete runde Call of Duty Mobilea ne promakne. ‘Štucanja’ neće biti zahvaljujući jakom Snapdragon 860 čipu, koji dolazi uparen sa 6 ili 8 GB RAM-a. Ni četverostruki sustav kamera nije za baciti, kao ni zvučnici, no kao jedan od nedostataka istaknuli bismo pomalo ‘plastičan i nezgrapan’ osjećaj u ruci.
Cijena – oko 2.000 kuna.
Dizajn – Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Kineski proizvođač ima širok spektar uređaja za odabir, pa ako tražite jedan lijepi, tanki i elegantan mobitel do 2500 kuna, pravi je odabir Xiaomi Mi 11 Lite. Zainteresirani ga mogu izabrati u crnoj, zelenoj i žutoj boji, od kojih će svaka definitivno podići outfit i privlačiti poglede, a možda pokrenuti i koju temu za razgovor. Nadalje, Mi 11 Lite izrazito je lagan sa svega 159 grama, pa ga neće biti ‘tlaka’ nositi u džepu po cijeli dan. Specifikacije su mu sasvim pristojne, pa definitivno nikad neće izdati kod listanja Instagrama ili gledanja Netflixa na svojem 6,55-inčnom AMOLED zaslonu, a i fotografije će zahvaljujući glavnoj kameri od 64 MP ispadati i više nego zadovoljavajuće.
Cijena – između 2.200 i 2.400 kuna.
Kamera – Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Kvaliteta kamere većini je izrazito važan faktor kod odabira novog mobitela, pa će ovo biti, pretpostavljamo, najuočljivija kategorija. Naime, Xiaomi je i ovdje našao svoje mjesto zahvaljujući Redmi Note 10 Pro modelu, koji se može pohvaliti četverostrukim sustavom kamera od kojih glavna ima čak 108 MP. Fotografije će na ovom uređaju ispasti vrlo detaljne, što će zadovoljiti i one najkritičnije. Ostale su specifikacije podosta slične Mi 11 Liteu, pa ni Redmi Note 10 Pro neće stvarati probleme kod pokretanja aplikacija.
Cijena – 2.500 kuna (može se naći na popustu za nešto niže).
Sve po malo – Samsung Galaxy A52
Ova je kategorija pomalo ‘škakljiva’, jer realno svaki od navedenih uređaja može služiti za skoro sve, jedino se neki ističu u pojedinim aspektima. No, uređaj koji je zbilja ‘tu negdje’ sa svim, je Samsung Galaxy A52. Dizajn mu nije nešto pretjerano upečatljiv, ali nije ni loš. Nema kameru od 108 MP, ali ima onu od 64 MP. Čip mu se ne može pohvaliti snagom, ali i dalje može pokretati većinu mobilnih videoigara. Riječ je, dakle, o jednom svestranom uređaju koji čini sasvim pristojan izbor, a k tome će privući kupce zbog brenda kojeg mnogi smatraju pouzdanim.
Cijena – oko 2.500 kuna.
Rabljeni mobiteli
Kod rabljenih uređaja situacija je nešto drugačija. Za iste novce može se dobiti nešto stariji, ali u većini slučajeva i bolji mobitel, barem što se tiče specifikacija. Tako će se, primjerice, na ovoj listi pronaći i ‘velika’ imena poput Appleovog iPhonea, ali i neki Samsungovi flagship mobiteli koji su, kada su bili novi, dosezali cijene i od 6500 kuna. U svakom slučaju, valja baciti oko i na popularne oglasnike, jer se zbilja svašta može pronaći.
Gejming – Xiaomi Poco F3
Budući da je i za rabljene modele 2500 kuna tijesan budžet ako je u pitanju gejming, ovdje se također, kao i na onoj prvoj listi, našao jedan Poco. Riječ je o Poco F3 mobitelu koji je u principu samo nadogradnja Poco X3 Pro modela. Ovaj ima nešto bolji 6,67-inčni AMOLED zaslon visoke rezolucije i stope osvježavanja od 120 Hz, a nadograđen je i čip, pa se tako može pohvaliti da ga pogoni Snapdragon 870 uparen sa 6 ili 8 GB RAM-a. Ima trostruki sustav kamera od kojih glavna ima 48 MP, dizajn mu je nešto ljepši, a i kvaliteta izrade je poboljšana.
Cijena – od 2.300 do 2.500 kuna.
Dizajn – iPhone XS
Da, Appleovi iPhonei su izrazito skupi, no premium osjećaj u ruci uz naravno besprijekoran dizajn, nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. U ovoj se kategoriji našao iPhone XS, mobitel koji je izašao 2018. godine, no i dalje može komotno parirati i nešto mlađim modelima. Jedini bi nedostatak mogla biti baterija, pa je ne bi bilo loše promijeniti ako se odlučite na ovu kupnju. No, ako ste nostalgičari i nedostaje vam dizajn starijih generacija iPhonea, po sličnoj cijeni možete naći i nešto mlađi iPhone SE (2020).
Cijena – od 2.000 i 2.500 kuna.
Kamera – Xiaomi Mi 10T Pro
Na prošloj je listi mjesto u ovoj kategoriji zauzeo Redmi Note 10 Pro, a ovdje dolazi uređaj koji se također može pohvaliti glavnom kamerom od 108 MP, no uz bolji ostatak specifikacija. Riječ je o Xiaomi Mi 10T Pro modelu, koji možda dijeli kameru sa slabijim Redmijem, no za razliku od njega ima mogućnost snimanja videozapisa u 4K rezoluciji, što će razveseliti brojne vlogere i YouTubere. Kvaliteta izrade je isto nešto bolja, no razlike u dizajnu gotovo da i nema.
Cijena – između 2.000 i 2.500 kuna.
Sve po malo – stariji Samsung flagship
Za 2.500 kuna već se komotno može pronaći malo stariji Samsungov flagship, koji sa sigurnošću može potrajati još bar nekoliko godina. Tako se, primjerice, vrlo lako može pronaći Galaxy Note 10+ koji je u 2019. godini bio jedan od glavnih igrača na tržištu pametnih telefona. Za neke će jedini nedostatak biti kockasti dizajn i veliki 6,8-inčni zaslon koji jedva stane u ruku, pa zato preporučujemo i nešto ‘pitomiji’ Galaxy S10+, koji, usput, ima i nešto bolju kameru, a specifikacije su gotovo pa jednake. U svakom slučaju, odabirom jednog od ova dva mobitele nećete pogriješiti. Štoviše, ako želite još uštedjeti, tu su i Galaxy S10 i S10e modeli.
Cijena – od 1.000 do 2.500 kuna (u cijenu se računa i jeftiniji S10e)