Pretraga

U školi ste čitali ‘Odiseju’? Posjetite naš otok gdje je grčki junak navodno zaglavio s Kalipso

A- A+

Odisej je navodno bio na Mljetu. Čuveni grčki junak iz lektirnog djela ‘Odiseja’, sedam godina je proveo zaglavljen na otoku na kojem je sreo očaravajuću božicu Kalipso. Mještani na Mljetu navode da je grčki pjesnik Homer u toj sceni opisivao upravo otok Mljet i špilju koju su danas prozvali ‘Odisejeva špilja’, nedaleko od Babinog polja. Iako za to nema dokaza, legenda ima smisla zbog hridi koje krase ovu špilju s dnom koje prekriva more. U svakom slučaju, prilika je to za sjajnu avanturu ljetnih praznika, ujedno i povezana sa školskim gradivom na hrvatskom priobalju.

Odisej je navodno proveo sedam godina na Mljetu | Foto: Pixabay/Wikimedia

Kada su u lipnju tek krenuli ljetni praznici, u prvi mah su svi očekivali da će se u školske klupe vratiti već drugog rujna. No, obrazlažući to ekstremnim vremenskim (ne)prilikama i turističku sezonu, Vlada je odlučila da se učenici u školske klupe ipak vrate tek 9. rujna. Stoga i nadolazeći prvi tjedan rujna ustvari može biti prilika za još jedno, kratko ljetno putovanje.

Odisejeva špilja: Tragovima grčkog junaka iz lektire

Za one koji žele uživati na moru, ali ipak i iskustvo koje nije puko kupanje u moru, dobra destinacija može biti Otok Mljet. Tamo se nalazi i istoimeni nacionalni park, jedan od njih osam u Hrvatskoj. Stoga nema sumnje da će se Mljet barem jedanput spomenuti na satu Geografije u osmom razredu kada se kroz cijelu školsku godinu pažnja pridaje zemljopisu Hrvatske. No, vjerovali ili ne, ovaj otok je vezan i uz gradivo Hrvatskog jezika te svjetske književnosti. Samo treba izaći dalje od nacionalnog parka, u blizini mjesta Babino polje.

Možda ste u prošloj školskoj godini čitali ‘Odiseju’. Ovo remekdjelo antičkog grčkog pjesnika Homera jedna je od obveznih lektira učenicima prvog razreda srednje škole, baš kao i ‘Ilijada’ od istog autora. Kao što je poznato, Odisej je bio grčki junak koji je sudjelovao u Trojanskom ratu opisanom u ‘Ilijadi’. Upravo je ovaj lukavac, inače kralj Itake, smislio Trojanskog konja, veliki kip konja koji se ‘nudio’ kao poklon u znak predaje. Troja je veliki spomenik uvela u svoj utvrđeni grad ne sluteći da se unutar drvenog kipa nalaze vojnici koji se nisu mogli probiti preko zidova legendarnog grada.

Nakon 10 godina Trojanskog rata, Odisej se sa svojom posadom uputio kući. No, po putu je ‘zapeo’ te je putovao cijelih 10 godina sve dok se nije vratio i kod kuće zatekao obilje prosaca koji su mu htjeli oženiti suprugu. Sve ih je ubio te se ujedinio sa svojom ljubavi nakon 20 godina izbivanja. Kao jedna od glavnih atrakcija Mljeta, danas možete posjetiti Odisejevu špilju.

Izdvojeni članak

U školi su vas učili da je bjeloglavi sup ugrožena životinja? Ovdje ga možete upoznati tijekom ljetovanja

Nekima Mljet, nekima Malta

Odnos Odiseja i Mljeta, veže se uz dio ‘Odiseje’ za božicom Kalipso. Naime, Homerovo djelo nam govori kako je Odisej podlegao čarima božice Kalipso i ljepotama njezinog otoka. Pod njenim utjecajem, zadržao se na otoku cijelih sedam godina, dok ga Kalipso nije pustila prema nalogu drugih grčkih bogova. No, bitno je istaknuti da sama ‘Odiseja’ ne navodi eksplicitno ime otoka na kojemu je bila Kalipso.

Oko toga su iskreni i iz Turističke zajednice Mljet, navodeći da se Kalipsin otočni dom često pripisuje Malti. No, lokalni mještani, vjeruju u legendu kako je Homer mislio upravo na njihov otok. Upravo na primjeru Odisejeve špilje na Mljetu, imaju svoje argumente za ovo vjerovanje.

– Ispred špilje se nalazi hrid Ogiran. Za vrijeme visoke plime ili jakog južnog vjetra hrid je potpuno prekrivena morem i, kao takva, predstavlja realnu opasnost za moreplovce. Prema legendi, Odisej je brodom udario u hrid i doživio brodolom te doplivao do špilje, u kojoj se sklonio (…) Razlog zbog kojeg otočani vjeruju kako je upravo Mljet opisan kao drevna Ogigija u slavnom grčkom epu ‘Odiseji’, leži u činjenici gdje Homer navodi kako su maslinici i vinogradi bili odmah nadomak samog mjesta brodoloma, što na Mljetu to zbilja tako i jest. No, vjerojatno zbog veličine i razvikanosti u svijetu, ali i zbog jednakog imena kroz povijest, legenda o Odiseju često se pripisuje otoku Malti, a ne Mljetu, pojasnili su iz Turističke zajednice Mljet.

Izdvojeni članak

Ove godine ste učili o žarnjacima i koraljima? Na ovom otoku možete doživjeti gradivo na način koji ćete pamtiti

Kopno ili more

Bilo kako bilo, Odisejeva špilja, od milja znana kao ‘špiljska dama Mljeta’, prava je atrakcija neovisno vjerujete li ili ne vjerujete da se tu svojevremeno zatekao čuveni grčki junak. turistička zajednica Mljet ističe da je špilju nabolje posjetiti oko podneva u ljetnim mjesecima jer tada sunčeva svjetlost najjače udara na špilju.

– U moru se tada stvara očaravajući spektar boja, prava svjetlosna čarolija kojoj ne odolijevaju ni turisti, ni fotografi, kao ni ljubitelji istinskih prirodnih fenomena. U samu špilju, zbog visokih stijena, svjetlost nikad ne dopire. Ovu špilju jajolikog oblika zbog urušenog svoda često nazivaju i jamom jer, kada biste je pogledali iz ptičje perspektive, izgleda poput velike rupe u zemlji. U njoj je nekad boravila i sredozemna medvjedica, opisali su iz Turističke zajednice Mljet.

Dodali su međutim da sam ulazak u špilju zahtjeva pripreme. Ako joj pristupite s kopnene strane, ulazak u nju može biti pravi izazov zbog improviziranih strmih stuba. Tu je svakako potrebno ponijeti čvrstu obuću. No, postoji i drugi put. Bilo plivanje, bilo čamcem, možete ući u špilju čije je dno ionako ispunjeno morem kroz prodor nalik na tunel i dug 20 metara. Zanimljivo je napomenuti i da lokalni ribari u ovoj špilji skrivanju svoje čamce, te opremu za ribarenje.

Time je Odisejeva špilja na Mljetu prava senzacija izvan nacionalnog parka na ovom otoku. Stignete li je razgledati još prije nego počne škola 9. rujna, moći ćete se i okupati, ali i pohvaliti da ste, barem prema legendi, pošli stopama čuvenog grčkog junaka o kojem ćete itekako puno slušati u školi (ako već niste).