Pretraga

Učili ste o glagoljici i Bašćanskoj ploči? Ovdje se možete kupati i tražiti slova staroslavenskog pisma

A- A+

Bašćanska ploča i glagoljica spominju se više puta tijekom školskog obrazovanja. U Baškoj na otoku Krku možete uživati u moru, ali i inovativnom susretu sa školskim gradivom. Osim posjeta Crkvi sv. Lucije, u Baškoj je uređena i Bašćanska staza glagoljice. Uz velike skulpture, glagoljička su slova skrivena i na manje primjetnim mjestima. Time je Baška sjajna lokacija za ljetne praznike, ali i zabavno, interaktivno ponavljanje gradiva.

Od nižih do viših razrednih osnovne škole, svaki učenik i učenica su po više puta čuli za Bašćansku ploču i glagoljicu. Riječ je o jednom od najdragocjenijih hrvatskih spomenika koji je nastao oko 1100. godine. Na ploči od bijeloga vapnenca dimenzija 199 x 99,5 x 9 centimetara, zabilježeno je 13 redaka sa skoro 100 riječi glagoljice.

Pronađena na Krku: Ploče više nema, ali ostala je crkva

Sama glagoljica, staroslavensko pismo, prolazilo je različite promjene u svojoj uporabi. Stoga je na Bašćanskoj ploči zanimljivo primijetiti prijelazni tip između oble i uglate glagoljice. Sam tekst govori kako Kralj Zvonimir daruje ‘ledinu’, odnosno zemlju Svetoj Luciji u Jurandvoru kod Baške na otoku Krku. Otuda i naziv Bašćanska ploča, a sama ploča je nađena u crkvi Svete Lucije.

Danas se Bašćanska ploča čuva u Zagrebu, u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU). No, Crkva sv. Lucije u Baškoj i dalje se cijeni kao lokacija gdje je ovaj važan spomenik otkriven te se i tamo može naći njezina replika. Iako će većini učenika na ljetnim praznicima Baška zasigurno biti zanimljiva zbog prekrasnih plaža i šetnice uz koje je smještena na južnoj strani otoka Krka, ljetovanje u ovom kvarnerskom gradu je super prilika i za pobliže iskustvo školskog gradiva. Pri tome na način koji je puno zanimljiviji od čitanja udžbenika u učionici.

Turistička zajednica Baške je ističe da je Crkva sv. Lucije sagrađena na prijelazu iz 11. u 12. stoljeće. To je razdoblje utvrđeno prema samom tekstu Bašćanske ploče te je izgrađena na ostacima ranokršćanske bazilike koja je tu ranije bila. Iako je svoj konačni izgled crkva dobila u 14. stoljeću, njeno stalno korištenje je ustvari krenulo tek u 19. stoljeću. Tada je ovo zdanje predano biskupu krčke biskupije i njegovim nasljednicima. Sa svojom lokacijom na Jurandvoru, malo dalje od mora, Crkva sv. Lucije je udaljena desetak minuta autom ili pola sata pješke od ruba mora uz koji se grad Baška smjestila.

Izdvojeni članak

Можда ће ускоро сви знати ово прочитати

Prošećite Baščanskom dolinom

Iako je Bašćanska ploča u Zagrebu i u Crkvi sv. Lucije možete vidjeti repliku ovog značajnog spomenika. Sama ploča je u ovoj benediktinskoj crkvi bila smještena na kamenoj crkvenoj pregradi kao lijeva pregradna ploča. Time je dijelila redovnički kor pred oltarom od prostora za vjernike. Glavni oltar ove crkve se sastoji od drvenog poliptiha, odnosno slike koja se dijeli na više dijelova. Riječ je o majstorskom djelu dvojice sinova Paola Veneziana, respektiranog talijanskog slikara iz 14. stoljeća. No, treba napomenuti da je ovaj rad njegovih sinova Luke i Ivana samo replika, a original se čuva u Biskupskom dvoru u Krku.

Uz samu crkvu koju vrijedi razgledati zbog njene povijesti i lijepog izgleda, glagoljica u Baškoj predstavljena je još jednom dodatnom turističkom atrakcijom. Naime Crkva sv. Lucije i područje uz nju koje je ranije bilo područje seoskih gospodarstava, od 200. godine je postao arheološki park. A u tzv. Bašćanskoj dolini, danas možete proći i Bašćansku stazu glagoljice.

– Bašćanska staza glagoljice provest će vas kroz idilične krajolike Bašćanske doline, slikovite kamene ulice i brojne prirodne ljepote. Upoznajte glagoljicu uz 34 kamene skulpture poredane na značajnim mjestima u Bašćanskoj dolini, navode iz Turističke zajednice Krk.

Izdvojeni članak

Ove godine ste učili o žarnjacima i koraljima? Na ovom otoku možete doživjeti gradivo na način koji ćete pamtiti

Skrivena glagoljička slova garantiraju uzbudljivu pustolovinu

Kao dodatak spomenutim kamenitim skulpturama, Turistička zajednica Baške je kreirala Vodič kroz Bašćansku stazu glagoljice. Na tome su radili u suradnji s Društvom za kulturu, ekologiju i tradiciju ‘Sinjali’. Uz svako slovo, posjetitelji mogu pronaći pločicu s informacijama koje je slovo u pitanju i tko je donirao slovo.

Četiri veće skulpture su rad akademika Ljube de Karine, po stazi se nalaze i manje skulpture na različitim mjestima. Sve su raznolike i specifične. Neke su isklesane iz kamena, a neke su udubljene u kamenu. Skulpture s glagoljicom možete otkriti uz plažu, hotel ili ceste.

Time je šetnja po Bašćanskoj dolini prava pustolovina za svakog ljubitelja povijesti, ali i učenike koji se s ovim školskim gradivom žele sresti na inovativniji način od sjedenja u školskim klupama. Zasigurno će vam donijeti i zanimljive priče za prijatelje u razredu.