Pretraga

Velika rasprava o seksualnoj edukaciji u školama: ‘Mladi više jednostavno ne mogu čekati’

A- A+

Organizacija Status M održala je konferenciju naziva ‘Sveobuhvatna seksualna edukacija u škole!’ na kojoj se raspravljalo o važnosti seksualnog obrazovanja. Na konferenciji se uputio apel gradskim vlastima Zagreba da predstave konkretan program i rokove za uvođenje seksualne edukacije u škole jer mladi, kako kažu organizatori, više ne mogu čekati.

Foto: Ivan Đukez

U sklopu kampanje #Zaštošutimo 3.0, organizacija Status M ovog je utorka održala konferenciju ‘Sveobuhvatna seksualna edukacija u škole!’ na kojoj su stručnjaci za seksualnost, obrazovanje, mladi, zdravstveni djelatnici, nastavnici i roditelji raspravljali o važnosti seksualnog obrazovanja. Na konferenciji je upućen poseban apel gradskim vlastima Zagreba da predstave konkretan program i rokove za uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije.

Mladi o seksualnosti slušaju samo u sklopu vjeronauka

– U okviru aktualnog obrazovnog kurikuluma teme seksualnosti se aktivno izbjegavaju, a mladi u školi o njima slušaju samo u sklopu vjeronauka, u okvirima vjerskih dogmi, apstinencije i rodnih stereotipa. Činjenica je da nema političke volje, niti je ikada bilo. Bez jasnih rokova za razvoj i konkretnog plana uvođenja eksperimentalnog programa u škole sve se može oduljiti na narednih 20 godina, a svi podaci ukazuju da mladi više jednostavno ne mogu čekati, izjavila je Sanja Cesar, voditeljica programa Spol, rod i seksualna prava u CESI-ju.

Prije same konferencije okupljenima se kroz uvodnu riječ obratila Anamarija Sočo, predsjednica Statusa M koja je istaknula niz provedenih istraživanja o seksualnim navikama mladih i djece. Kako upozorava Sočo, svi podaci ukazuju kako više nema vremena za čekanje već je potrebno hitno uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole. Okupljenima se obratila i Marta Kiš, zastupnica platforme Možemo! u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, koja je rekla  da je gradska vlast svjesna važnosti ove teme te da se radi na prezentaciji cjelokupnog plana koji će uključivati seksualno i spolno obrazovanje, ali i ostala važna pitanja vezana uz zdravlje djece i mladih.

Izdvojeni članak

Zastupnicima u Zagrebu dijelili kondome: ‘Mladi o seksu uče na porno stranicama ili vjeronauku’

‘Sex Education ne bi trebala biti samo serija’

Edukativni dio konferencije otvoren je predavanjem na temu ‘Sex Education’ ne bi trebala biti samo serija na Netflixu!’, tijekom kojeg se Tanja Jurin s Filozofskog fakulteta u Zagrebu osvrnula na status seksualne edukacije diljem Europe, važnost educiranog nastavničkog kadra i odgovornost odraslih da mladima prenesu sve potrebne informacije o seksu. Uslijedila je panel diskusija ‘Mreža podrške za provedbu SSE’ u sklopu koje su nastavnici/e, mladi, roditelji i zdravstveni djelatnici/e dobili priliku podijeliti svoja iskustva i stavove oko aktualnog modela seksualnog odgoja te prijedloge za poboljšanje situacije.

U završnoj raspravi ‘Uvođenje SSE u zagrebačke škole: institucionalne dimenzije’, Josip Grgić iz Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Iva Milardović Štimac iz Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje te Sanja Cesar razmatrali su prilike i izazove implementacije seksualnog obrazovanja.

Podsjetimo, u sklopu Tjedna spolnog zdravlja Hrvatski zavod za javno zdravstvo nedavno je objavio publikaciju s rezultatima istraživanja o spolnom i reproduktivnom zdravlju mladih u Hrvatskoj koja. Otkriveno je da mladi prosječno stupaju u spolne odnose sa 16 godina te da je troje od 10 ispitanih učenika imalo neki oblik spolnog odnosa. Zabrinjava podatak da je njih samo 46,1 posto koristilo kondome kod vaginalnog odnosa, tek 13,2 posto kod oralnog, a 26 posto kod analnog.