VIDEO: Kada početi učiti i treba li se pripremati za inicijalne ispite? ‘Ne treba dopustiti ležernost’
Sa školskom psihologinjom razgovarali smo i o tome kada je pravo vrijeme za krenuti učiti i trebaju li se učenici pripremati za inicijalne ispite. Otkrila nam je kako je mudro početi učiti na vrijeme i kontinuirano jer iskustvo pokazuje da su rezultati tada bolji. Za inicijalne ispite, dodala je, ne treba se pripremiti jer je to korisna povratna informacija.
Da je mudro krenuti učiti na odmah i kontinuirano, kazala nam je u podcastu školska psihologinja I. gimnazije Zagreb Vlasta Lukačević. Njezino iskustvo pokazuje da su tada rezultati najbolji.
– Ne treba dopustiti ležernost i nakupljanje dugova jer to znači da stalno nešto treba sustizati. Zadnjih nekoliko godina imamo prijemne ispite, dobivamo stvarno kvalitetne učenike s izgrađenim radnim navikama, što nas kao školu obvezuje da im ponudimo kvalitetne programe i nastavu, suvremene metode učenja jer oni to zaslužuju, rekla je Lukačević.
Pitali smo je čemu služe inicijalni ispiti koje će pisati neki učenici. Toga se ne treba bojati, smatra Lukačević.
– Za njih se ne treba pripremiti, to je povratna informacija. Učenici dolaze iz različitih osnovnih škola, imali su različite kriterije vrednovanja, to im može biti odlična povratna informacija kako stoje u odnosu na vršnjake s kojima dijele razred i školu, navela je Lukačević.
Rezultati mogu pokazati i u kojim predmetima se učenici trebaju malo više potruditi, tvrdi Lukačević. U podcastu smo razgovarali i o nizu drugih tema, poput toga kada je pravo vrijeme za početi učiti, koje su metode učenja dobre, kako izgleda razgovor sa psihologom u školi, koji je najteži dio njezina posla, koliko je teško upasti na studij psihologije te što misli o zabrani mobitela u školama. Cijeli podcast možete pogledati ispod.