Video: Kako je biti podstanar u RH? Dok studenta nije bilo, vlasnica ušla u stan i pržila ribu pa sve usmrdila
‘Sinko, ja sam samo dok tebe nije bilo išla dolje ispržit ribu da ne usmrdim svoj stan’. Ni manje ni više izjava je to stanodavke njenom podstanaru koji se nakon vikenda kod svojih vratio kući da bi zatekao izrazito smrdljiv stan. Plaćao je najam i uredno živio, no stanodavka bi mu tako, banalno, znala ući u stan. To je jedna od smješnijih situacija, no pokazuje koliko je najam u Hrvatskoj nereguliran, kaže Matej Mostarac, SDP-ov čovjek, jedan od onih koji stoje iza stambene politike naziva Plan za stan, a gostovao je u podcastu portala srednja.hr.
Gost 41. epizode podcasta srednja.hr bio je Matej Mostarac, član predsjedništvo SDP-a Hrvatske i gradonačelnik Grada Kastva. Jedan je od tvoraca stranačkog Plana za stan, obuhvatne stambene politike koja, među ostalim, ima ambiciju riješiti i stambeno pitanje za tisuće mladih koji si trenutno teško mogu priuštiti stambeni prostor, bilo vlastiti stan ili onaj u najmu. Mostarac nam je pojasnio različite stupove njihove stambene politike, kategorije na koje bi se to odnosilo ali i sve prepreke na koje mogu naići.
‘Najam je skroz nereguliran u Hrvatskoj’
U nekom trenutku dotaknuo se pitanja zakona i propisa o najmu, koji podstanarima često ne ide u prilog.
– Prvo bih se osvrnuo na najam. On je skroz nereguliran u Hrvatskoj. Odnos najmoprimac-najmodavac je jako loš. Mi imamo zakon o najmu koji je jako davno napisan te jako loše regulira, i uvjete najmoprimcu, ali i najmodavcu. Temeljna je pretpostavka ovog našeg plana izmjena tog zakona, odnosno potpuno novi zakon o stanovanju koji bi regulirao te odnose. A ne, kao situacija od prijatelja koji je preko vikenda otišao doma, prepričao nam je Mostarac.
@srednja_hr Imate li vi iskustva kao podstanari? Kakav je vaš odnos s najmodavcem? 🤔 Cijeli podcast s Matejem Mostarcem, gradonačelnikom Kastva u kojem smo pričali o SDP-ovom Planu za stan pogledajte preko linka u opisu profila! 👆 #srednjahr #stan #najam #podstanari #hrvatska #iznajmljivanje #dalmacija #studenti ♬ original sound – srednja_hr
Kad se vratio natrag imao je što vidjeti. Bolje rečeno, osjetiti. Smrad zapaljenog, ustajalog. Ništa mu nije bilo jasno, kaže nam naš sugovornik u podcastu, pa je taj njegov prijatelj otišao u stan poviše pitati vlasnicu što je bilo.
– A ona mu kaže: ‘sinko, ja sam samo dok tebe nije bilo išla dolje ispržit ribu da ne usmrdim svoj stan’. To je možda najsmješnija, najbanalnija situacija, ali imate i ovo u Dalmaciji da vas tijekom travnja, svibnja ‘ajde sad ti lagano ća, dolaze turisti’. Taj dio se mora riješiti, zaključio je Mostarac.
Stan od 500 eura koštao bi 300 eura
Mostarac se među ostalim dotaknuo i konkretnih ušteda koje bi, kaže, donio SDP-ov Plan za stan. Stan koji mjesečno u najmu sada plaćamo oko 500 eura, plaćali bismo oko 300 eura.
– Glavna postavka kojom se vodimo je da troškovi stanovanja ne smiju prelaziti 30 posto vaših primanja. To je neki standard u Europi. U Hrvatskoj je sada preko milijun ljudi koji odvajaju preko 40, a neki od njih i preko 50 posto svojih primanja da bi podmirili troškove stanovanja. Na prosječnoj plaći od 1.000 eura, stanovanje, odnosno najam treba koštati 300 eura. I to je taj neki maksimum, kazao nam je Mostarac.
Cijelu epizodu podcasta pogledajte u videu ispod.