Video: Znate li ih sve razlikovati? Postoji 10 osnovnih tipova oblaka, a ovi donose oborine
Proteklih desetak dana na društvenim mrežama zasigurno ste nekolicine svojih prijatelja gledali fotografije neba i formiranih oblaka. Što ne čudi, budući da je nakon obilnijih kiša zrak bio zasićen vodenom parom. Kada su u pitanju tipovi oblaka, postoji deset osnovnih. Neki od njih samo nagovještaju promjenu vremena dok drugi i donose oborine.
Gledajući u nebo zasigurno ste primijetili kako postoje različiti oblici oblaka, a osim po obliku i boji razlikujemo one koji ne donose kišu i one koji donose oborine. Upravo su tipovi oblaka tema našeg novog TikTok videa iz serijala zanimljivosti u kojem pojašnjavamo razne, među ostalim, znanstvene pojave.
Mnogi već znaju kako su oblaci vidljive nakupine vodenih kapljica, ledenih kristala ili smjesa kapljica i kristala, koji lebde u atmosferi. Oblak će nastati kada se zrak zasiti vodenom parom. Ovisno o njihovom općenitom obliku, oblaci su podijeljeni u 10 osnovnih tipova, koje nazivamo rodovima. Ti se rodovi onda dijele na brojne druge vrste i podvrste.
Ovi tipovi oblaka daju oborine koje ne dopiru do tla
Prvi je cirrus. Taj rod vlaknast je i u obliku niti ili uskih pruga, a može podsjećati i na kukice. Veći broj cirrusa može značiti dolazak promjene vremena, ali neće dati oborine. Cirrocumulus, pak, podsjeća na tanke čiste bijele krpe, čuperke vune, odnosno grudasta zrnca koja čine mrežu ili valiće. Ne daje oborine, a može biti znak veće vlage u atmosferi. Treći rod je Cirrostratus. On, pak, podsjeća na proziran mliječni ili vlaknasti veo i baca sjenu, a dovodi do pojave svojevrsne aureole oko Sunca. Ne daje oborine, a zimi nagoviješta dolazak ciklone.
Slijedi Altocumulus. Ovaj oblak grudast je i nalikuje bijeloj ili sivoj krpi s ‘tornjićima’, u obliku leće ili kuglica vate. Oborina koju daje ne dopire do tla nego isparava, a naziva se virga. Peti rod oblaka je Altostratus. To je sivkasti ili plavkasti oblačni pokrivač jednolikog izgleda, a može potpuno ili djelomično pokriti nebo. Postoji tanji i deblji Altostratus – kroz tanji Sunce možemo vidjeti kao kroz zamućeno staklo, kroz deblji ga ne vidimo. Najčešće ne daje oborinu nego isto virge, ali može donijeti koju kapljicu kiše.
@srednja_hr Koji je vama najljepši tip oblaka? … #oblaci #ljeto2023 #oluja #srednja #srednjahr #fyp #foryoupage ♬ original sound – srednja_hr
Kad ugledate neke od ovih oblaka, ponesite sa sobom kišobran
Sljedeći nam Nimbostratus. To je tamni kišni oblak ili svijetli snježni oblak, čiji je izgled rasplinut. On obično daje neprekidnu kišu, snijeg ili ledena zrna. Sedmi osnovni tip oblaka je Stratocumulus. Podsjeća na sive ili bjelkaste krpe, a sastavljen je od pločica i valjaka te je zaobljenih rubova. Uglavnom nema oborina, a ako ih ima to je onda vrlo slaba kiša ili snijeg. Stratus je pak sivkasti niski sloj, koji može davati rosulju ili zrnati snijeg. Ako su Sunce ili Mjesec vidljivi, obrisi će im biti oštri. Stratus se može se javiti i u fragmentima.
Cumulus mnogi smatraju najljepšim oblakom. Pojavljuje se kao izoliran, odnosno odijeljeni oblak pahuljastog izgleda. Ima vrlo guste i oštre obrise koji mogu podsjećati na kupole ili tornjeve. No, znak je nestabilnosti u zraku i u određenim slučajevima može dati pljuskove. Posljednji rod je Cumulonimbus. To je krupan i gust oblak znatne debljine u obliku planine ili golemih tornjeva, a često se širi u obliku nakovnja. Kada ga ugledate bilo bi dobro da pripremite kišobran jer je to olujni, grmljavinski oblak iz kojeg pada kiša, tuča, a zimi i snijeg krupnih pahulja.
Ostale teme iz ovog serijala:
Video: Nema više muke na moru, objašnjavamo što je morska bolest i kako ju izbjeći
Svi znaju da je more slano, ali zašto je tomu tako? Donosimo objašnjenje
Video: Dehidracija u ljetnim danima nije rijetka pojava, a ovako je možete prepoznati
Kreće nevrijeme i ne znate kako se zaštititi? Ovo su savjeti koji će vam pomoći
VIDEO: Sunčanica ima poprilično neugodne simptome, evo što vam je činiti ako je dobijete
VIDEO: Kako nastaje menstruacija? Tijekom ciklusa događaju se tri faze
VIDEO: Objašnjavamo kako nastaju valovi i zašto jedan česti mit o njima uopće nije točan