Pretraga

Video: Znate li kako se mjeri vodostaj rijeka? Letvice se ne postavljaju samo u korita

A- A+

Proteklih je dana bilo puno riječi o vodostajima rijeka koji su se zbog poplava i opasnosti od poplava detaljno pratili. No, znate li kako se vodostaj rijeka mjeri? Riječ je o jednoj od najjednostavnijih mjerenja koja se provode u tehnici mjerenja i kroz godine se nije puno, odnosno gotovo uopće, mijenjala.

Rijeka Sava

Rijeka Sava | foto: Pixabay

Jeste li znali da postoji mjesto na kojem se vodostaj rijeke na isti način mjeri već preko četiri tisuće godina? Vjerojatno vas neće iznenaditi da se ono nalazi na rijeci Nil, na otoku koji se naziva Slonov otok, a na kojem je smještena posebna građevina – nilometar. A kako danas mjerimo vodostaj rijeka? Pa zapravo gotovo isto kao i stare civilizacije.

Glavni ‘alat’ i danas je vodomjerna letvica

Kako je detaljno pojašnjeno na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda, Sektora za hidrologiju, postoje određena mjesta na koja se postavlja vodomjerna letvica. Ta letvica ima odgovarajuću skalu s koje se onda mogu iščitavati iznosi vodostaja. Ti se vodostaji mjere na hidrološkim stanicama raspoređenima duž vodotoka rijeka i u tu se svrhu na vodotocima osnivaju vodokazni profili.

Osim u koritu rijeke, letve se postavljaju i na obalama vodotoka. Postavljene su tako da njihov raspon visina ‘pokriva’ raspon promjene vodostaja. Na svakom vodokaznom profilu određuje se neka referentna točka mjerenja vodostaja, na kojoj se uzima da je očitanje vodostaja jednako nuli. Apsolutna nadmorska visina te referentne točke određuje se geodetskim mjerenjem, kako bi vodostaji na jednoj stanici bili usporedivi sa susjednima. Na samoj se, pak, stanici pozicija nule odabire tako da to da bude na visini koja odgovara najnižem vodostaju na razmatranoj stanici.

@srednja_hr Sada znate kako se mjeri vodostaj rijeke. 😎 … #vodostaj #sava #srednja #srednjahr #fyp #foryoupage ♬ original sound – srednja_hr

Kako se nekad, a kako danas bilježio vodostaj rijeka?

Mjerna letva osnova je za mjerenje vodostaja, ali se u današnje se vrijeme koriste i druge, modernije tehnologije.  Zapisi vodostaja u formi vremenskih nizova za neke naše stanice čuvaju se već stotinjak godina, a služe za dugoročnije analize i studije. Ti najstariji oblici zapisa vodostaja bili su zapisi na papiru, a nastali su na posebnim instrumentima koji se nazivaju mehanički limnigrafski uređaji za mjerenje vodostaja. To su uređaji koji se sastoje od plovka u zdencu koji je spojen s vodenim tokom, a položaj i pomicanje plovka prenosi se na zapisni uređaj. Slični se mjerni instrumenti još uvijek koriste na velikom broju naših hidroloških stanica. No, podaci se više ne čuvaju samo na papiru nego se redovito i pretvaraju u digitalni oblik.

U najnovije vrijeme se za mjerenje vodostaja sve više primjenjuje digitalna mjerna oprema, koja rezultate u digitalnom obliku odmah pohranjuje u memoriju instrumenta. Digitalni instrumenti, u kombinaciji s telekomunikacijskom opremom, mogu slati podatke o vodostajima na daljinu. Baš zato podatke mjerenja vodostaja s nekog udaljenog mjesta možemo dobiti u realnom ili gotovo realnom vremenu. Upravo zbog te brzine dobivanja informacija o vodostaju analogna tehnologija ubrzano se zamjenjuje ovom novom, digitalnom.

Ostale teme iz ovog serijala:

Koji su simptomi trudnoće? Nekada mogu u potpunosti izostati pa osoba ni ne zna da je trudna

Video: Znate li ih sve razlikovati? Postoji 10 osnovnih tipova oblaka, a ovi donose oborine

Video: Nema više muke na moru, objašnjavamo što je morska bolest i kako ju izbjeći

Svi znaju da je more slano, ali zašto je tomu tako? Donosimo objašnjenje

Video: Dehidracija u ljetnim danima nije rijetka pojava, a ovako je možete prepoznati

Kreće nevrijeme i ne znate kako se zaštititi? Ovo su savjeti koji će vam pomoći

VIDEO: Sunčanica ima poprilično neugodne simptome, evo što vam je činiti ako je dobijete

VIDEO: Kako nastaje menstruacija? Tijekom ciklusa događaju se tri faze

VIDEO: Objašnjavamo kako nastaju valovi i zašto jedan česti mit o njima uopće nije točan