Pretraga

Vježbe za lakši obračun s PMS simptomima

A- A+

Predmenstrualni sindrom svaka djevojka proživljava na svoj način, no ovaj period u mjesecu sigurno nije omiljeni u životnom ciklusu nježnijeg spola. Promjene u raspoloženju, povećana osjetljivost grudi i potreba za slatkišima, no i glavobolja, nadutost, nervoza i depresija, samo su neke od obilježja PMS-a, koji se javlja 7 do 10 dana uoči mjesečnice. Liječnici za obračun s ovim periodom savjetuju promjene načina ishrane, više odmora, masažu trbuha te tjelovježbu. Evo neke vježbe, koje djevojkama mogu olakšati prolazak kroz kritičnu fazu mjeseca.

PMS je razdoblje u životima žena koje se periodično pojavljuje svakog mjeseca, uoči menstruacije. Karakteriziraju ga različite fizičke i psihičke tegobe. Neke se žene jednostavnije obračunavaju s njime, dok druge imaju mučnine, snažne bolove, izljeve emocija i slično. Liječnici pripadnicama nježnijeg spola savjetuju tjelovježbu, prilagodbu načina prehrane, više odmora te masažu trbuha. Evo nekoliko vježbi za ublažavanje PMS simptoma, prema portalu body.ba, a koje su dobri za karlicu i opuštanje mišića.

Izdvojeni članak

Vježbe za zategnutu i oblikovanu stražnjicu

Vježba u leđnom položaju savijenih koljena

Legnete na leđa, u koljenima savijete noge te ih privučete ka grudima i zagrlite objeručke. Nakon toga se lagano ljuljate u jednu pa u drugu stranu, po nekoliko puta. Poziciju vježbe, pogledajte na gornjoj slici.

Leđna vježba ispruženih nogu

Lezite na leđa, stavite neki podupirač pod donji dio leđa te podignite noge. Ruke držite ispružene na podu, a noge ispružite dijagonalno u zraku. Pravilno dišite, ostajući u spomenutom položaju dvije minute. Ponovite postupak nekoliko puta.

Istezanje na koljenima

Koljena i ruke stavite na pod. Zatim glavu spuštajte prema dole, a leđa istovremeno dižite. Poput mačke u trenutku kada se isteže. Uz to duboko dišite na nos. U ovom se položaju zadržite minutu do dvije.