Vrijedi li pljeskavica tih novaca? Posjetili smo poznatu pečenjaru preko puta SD-a Cvjetno
U serijalu Studentsko nepce obilazimo mjesta gdje studenti mogu za relativno malo novca ‘natrpati’ svoj želudac, a da nije riječ o menzi. Budući da je ljeto i dajemo si malo oduška s potrošnjom, posjetili smo Tvornicu pljeskavica Kosta, pečenjaru preko puta SD-a Cvjetno za koji neki vole reći da ima najbolje ćevape i pljeskavice.
Oni koji poznaju Studentsko nepce, sigurno znaju i ljubav koju gaji za dobrim pljeskavicama ili ćevapima. U Zagrebu mjesta za ćevape i ostali roštilj ima zaista napretek, tako da svatko ima svoje mišljenje gdje se dobro jede takva vrsta hrana. No, Tvornica pljeskavica Kosta (TPK) često slovi kao jedno od boljih, ako ne i najboljih mjesta za ćevape i pljeskavice, što nam je također rekao i jedan student koji obitava u SD-u Cvjetno.
Ugodna lokacija, puno mesa
TPK se našao baš preko puta istočne strane Doma. Pečenjara je malo ‘zavučena’ s glavne ceste, ali je sve poprilično ugodno. Terasa je vani i natkrivena je, a unutra, bit ćemo iskreni, nismo ni ulazili. Odmah smo primijetili da na svakom stolu stoji natpis da je rezervirano, što nije istina. Ljudi normalno dolaze bez najave i konobar ih usmjerava na bilo koji od slobodnih stolova. Zašto je to tako, nismo sigurni.
Nadalje, konobari su poprilično komunikativni i znaju što je na jelovniku. Mi smo odlučili probati gurmansku pljeskavicu i uštipke, kao i zapečeni grah. Ono što nam se nije svidjelo je to što se baš svaki prilog, osim luka, mora nadoplatiti. Dok je to standard za, primjerice, dodatni pomfrit, grah ili neko povrće, ne pozdravljamo to što se za lepinju mora platiti 1,10 eura. To je, pretpostavljamo, dobro za nekoga tko je na nekom režimu pa samo udara po mesu, ali ovako inače – nije.
Hrana je relativno brzo stigla. Porcije su poprilično velike, pa ako uzimate zapečeni grah uz meso, to mogu podijeliti dvije osobe bez problema. Ionako ste tu zbog mesa, a ne zbog graha. Gurmanska pljeskavica ima taman ljutine, jako je sočna i dobro pečena. U njoj se baš može vidjeti kako je prožeta sirom, što nam se baš svidjelo. Slična je situacija i s uštipcima, tako da ako nešto od toga dvoje uzmete, sigurno nećete pogriješiti.
@srednja_hr A gdje trebamo ići iduće? 😁 … #studentskonepce #srednjahr #ljeto2023 #srednja #faks #foryoupage #fyp ♬ original sound – srednja_hr
Minus za nadoplatu lepinje
E sad, što se tiče priloga, lepinje, luka i zapečenog graha. Lepinja nije masna i prerezana na pola, već je više ‘kruhasta’. Nama to više paše i bila je sasvim ukusna. Nadalje, luk je bio svjež i ljut, ali ga je bilo malo pa smo konobara morali tražiti za još. Zapečeni grah nas, s druge strane, nije baš oduševio. Porcija je bila dovoljno velika, ali nam je u njemu nedostajalo ljutine i nekakvog špeka. Možda smo ipak previše navikli na makedonski način pripreme zapečenog graha.
Račun za dvije porcije mesa, jedan zapečeni grah, dvije lepinje i litru mineralne, ispao nas je 27,70 eura, odnosno 208,71 kunu. Dakle, ako idete tu baš pošteno jesti, budite spremni izdvojiti između 13 do 15 eura po osobi. U slučaju da idete samo na ćevape i lepinju, to će vas ispasti oko 8 eura.
Sve u svemu, imamo nekoliko zaključaka. U TPK ćete se zaista najesti i s mesom ćete biti zadovoljni. Praksa ne dobivanja lepinja uz glavno jelo, podsjeća nas na više fancy restorane poput Batka, Budweisera, Magazinske kleti i slično. Iako to ni tamo ne opravdavamo, nekako možemo razumjeti. Tu ovdje ipak to ne razumijemo, budući da TPK daje dojam malo bolje pečenjare, a ne nekog ozbiljnijeg restorana. Cijene, dakle, mogu biti nešto korektnije.