Pretraga

Za školu na Braču čuje se i do Švicarske: ‘Jako je poznata, znamo i jednog nastavnika’

A- A+

Kada smo na međunarodnom natjecanju upoznali Augusta Kustera, švicarskom stručnjaka za klesarstvo, ugodno smo se iznenadili kada je rekao da zna za jednu školu u Hrvatskoj. Radi se, naravno, o Klesarskoj školi u Pučišću na Braču. Ispričao nam je kako poznaje i nastavnika te škole, Daslava Petrovića, a za brački kamen imao je samo riječi hvale. Otkrio nam je i kako to zanimanje u Švicarskoj nije baš popularno kod mladih i da se moraju boriti da ih pridobe u ovo tradicionalno, ali istovremeno sve modernije zanimanje.

Foto: srednja.hr

Tijekom našeg boravka u Lyonu na međunarodnom natjecanju strukovnih zanimanja i vještinaWorldSkills, upoznali smo mnoge ljude iz svih krajeva svijeta. Tako smo razgovarali i sa stručnjakom za klesarstvo iz Švicarske, Augustom Kusterom. Ugodno nas je iznenadio kada je rekao kako je jedna škola iz Hrvatske jako poznata u njegovoj struci.

– To je Klesarska škola u Pučišću na Braču. Ondje imamo prijatelja, Daslava Petrovića. On je nastavnik na Braču, a kamen s tog područja je vrhunske kvalitete te ga nabavljamo za naše učenike, rekao nam je Kuster.

‘U Švicarskoj gotovo nitko ne želi raditi ovaj posao’

Ispričao nam je i kako to zanimanje i nije baš popularno kod mladih u Švicarskoj. No, istaknuo je kako to nije problem samo u njihovoj zemlji, već u cijelom svijetu i da postoji kriva percepcija o tom zanimanju da zapošljivost nije velika.

– Na cijelom svijetu je ista stvar. Mlade zanima iPhone i igrice. Tako da ih je teško privući u klesarstvo. U Švicarskoj gotovo nitko ne želi raditi ovaj posao jer se dosta praši. Ali, s tim zanimanjem možete raditi u cijelom svijetu. Možete raditi zanimljive stvari, nikada nećete biti nezaposleni. Posla ima po cijelome svijetu. I kako budete sve stariji možete prenositi svoje znanje dalje, poručio je Kuster.

‘Danas tehnologija napreduje i radimo dosta toga s CNC-om, ali i dalje to nije savršeno’

Na samom natjecanju u klesarstvu u Lyonu natjecatelji, svi mlađi od godine, morali su pokazati svoje znanje i vještine u više načina klesarstva. Ocjenjivao se ručni rad, ali i rad uz pomoć CNC stroja.

– Danas tehnologija napreduje i radimo dosta toga s CNC-om, ali i dalje to nije savršeno kako ljudi mogu napraviti. Sve mora biti u milimetar, a stroj ima neke svoje mane koje se vide u završnom proizvodu, tako da je još uvijek potrebna ljudska intervencija. Svakako ovo nije neko ‘staro’ zanimanje, već se sve više modernizira, kao i sve ostalo, objasnio nam je Kuster.

Podsjetimo, ovog smo proljeća i sami posjetili spomenutu Klesarsku školu u Pučišću. Kako nam je bilo možete pročitati ovdje, a u videu ispod možete pogledati što smo sve vidjeli.