Zašto nas rastužuje kraj serije Sex Education? Jer u njoj učimo ono što bismo trebali u školi
U rujnu stiže nova, četvrta sezona Netflixove serije Sex Education. Ujedno je to i posljednja sezona ove serije, što nas zasigurno rastužuje. Zašto? Zato što ime ove serije nije tek obična floskula. U njoj gledatelji zapravo mogu naučiti mnogo toga o seksualnoj edukaciji koja je u našoj školi gotovo i nepostojeća. Kroz tinejdžere i sve njihov ‘uobičajene probleme’ u seriji dobivamo spolni odgoj koji će, izgleda, i dalje morati podučavati isključivo filmska i medijska industrija.
Nedavno smo mlade na zagrebačkim ulicama pitali dosta jednostavno pitanje iz spolnog odgoja – jesu li mokraćne i spolne cijevi spojene kod muškaraca, odnosno kod žena. Točne odgovore baš i nismo dobili, što i ne iznenađuje. Seksualni odgoj, baš poput građanskog, još je uvijek dio međupredmetnih tema, a tek se kratko o njemu podučava na satovima biologije.
Izgleda da to baš i nije dovoljno pa se mladi o seksualnom odgoju informiraju na internetu ili u serijama i filmovima. Tamo dakako vrve iskrivljene informacije, no Netflixova serija Sex Education definitivno nije jedna od njih. U ovoj, na prvi pogled tinejdžerskoj seriji, majka glavnog lika Otisa je seksualna terapeutkinja. Otis je srednjoškolac i zapravo će vrlo brzo sa svojom kolegicom Maeve i u školi, to jest u nekoj šupi blizu škole, otvoriti svojevrsno seksualno savjetovalište.
‘Tvoja generacija je tako osjetljiva, znanje je moć’
Zašto bi dvoje srednjoškolaca napravilo tako nešto? Jer primjećuju da njihove kolege nisu dovoljno seksualno educirani. A Otis je primjer u kojem je kućni odgoj, kako mu je majka terapeutkinja, zasigurno nadoknadio sve što bi i škola trebala naučiti buduću seksualno aktivnu osobu. I on je tako u prednosti od drugih, pa zašto ne bi i drugima podijelio to malo znanja?
Serija se naravno ne koncentrira samo na to savjetovalište, već je tu i brojnih drugih zavrzlama. Ali sve ih zaokružuje seksualna edukacija. Često likovi u ovoj seriji ne znaju ni osnove seksualnog odgoja, no Otis ih ‘spašava’. Kada samo pogledate prve epizode prve sezone, shvatit ćete da je seks ključan u životima mladih srednjoškolaca.
I u nedostatku seksualnog odgoja ti isti srednjoškolci ne znaju kako koristiti kondom, susreću se s lažnim orgazmom, seksaju se s curom iako su gej. I dok većina njih o seksu izbjegava razgovarati s roditeljima zbog srama, Otis pak ima otvoren odnos sa svojom mamom o tim temama. Otis bi ponekad rekao čak i preotvoren.
– Tvoja generacije je tako osjetljiva. Znanje je moć, kazala bi Otisova majka s punim pravom – seksualnog odgoja nedostaje i treba ga podučavati.
Komentari na društvenim mrežama pokazuju da je Sex Education potreban
Ovi srednjoškolci, baš kao i naši, na satu biologije susreću se s temom seksa, ali i tu se pojavljuje određeni sram od profesora, ali i nekih učenika. No, oni primjerice za zadatak dobivaju staviti kondom na model penisa ili pak na skici ženske vagine točno označiti sve njezine dijelove. Kako je u našim školama model penisa vjerojatno daleko od stvarnosti, i mi se kao medij za mlade osjećamo ‘dužnim’ pružiti im kvalitetnu seksualnu edukaciju.
Nedavno smo na našim društvenim mrežama objavili i videozapise o kriptičnoj trudnoći, sve u sklopu našeg znanstvenog serijala. Komentari su samo pokazali koliko u našim školama nedostaje seksualnog odgoja, pa i onoga građanskog.
– Zašto srednja.hr stavlja vake videe. To sam i ja sad išo pitat. Al zaš srednja.hr TikTok račun koji je o srednjoj školi i upisima stavlja videe o trudnoći. Zaš bi srednjoškolci tribali znat ovo. Daj ne za*ebavaj me sad. Zar se ovaj profil ne zove srednja.hr? Koji ku*ac ovo ima veze sa srednjon školon. I kaj če ta vjest na ovoj stranici???, bili su samo neki od komentara.
Nisu se razlikovali komentari ni kada smo naše pratitelje, mahom mlade koji postaju seksualno aktivni, educirali o menstruaciji. Tada su nam isto pisali ‘kakve ovo veze ima sa srednjom školom’, ‘ovo je za osnovnu školu’, ‘ko to ne zna?’. Dakako, uvijek ima onih koji se komentarima suprotstave i koji su dobro detektirali problem – ‘ovo je bitan info, to bi srednjoškolci trebali znat, tokom srednje škole neki počinju bit seksualno akivni’.
Komentari na tim videima navode nas na samo jedan zaključak – kada već škola ne stavlja naglasak na ovakve teme, to moraju činiti serije i mediji. Sex Education to čini ispravno i žao nam je što mu dolazi kraj.
*Osvrt je stav autora i ne odražava nužno stav redakcije portala srednja.hr