Ako se pojavi sumnja da vam je privatni profila lažan Facebook vas može tražiti da im pošaljete osobne podatke. Na njihovoj službenoj stranici obećaju kako će sve dobivene informacije pobrisati odmah nakon potvrde vašeg identitet.
Facebook se već neko vrijeme bori s lažnim profilima, koji im predstavljaju ozbiljan problem pri razvoju marketinškog oglašavanja na njihovoj društvenoj mreži. Naime, kako bi plaćanje za lajkove imalo smisla, moraju se pobrinuti da im klijenti ne dobivaju klikove lažnih korisnika od kojih nemaju koristi.
Nakon što su krenuli s brisanjem nastradale su i brojne udruge i kompanije koje su do tada koristile privatne profile pa su nakon brisanja sve svoje podatke morali unositi od početka.
Facebook vas može tražiti da im pošaljete podatke s osobne iskaznice
Neugodnosti mogu imati i stvarni korisnici čije profile prijavi neka druga osoba ili Facebook iz nekog drugog razloga posumnja na autentičnost računa. Od
‘optuženih’ se prvo traži da unesu broj telefona, ako
se broj ne može povezati sa sumnjivim računom, moraju se slati i osobni podaci.
Prihvatiti će bilo koji dokument na kojem se
vidi puno ime i prezime te datum rođenja ili fotografiju, pri čemu Facebook
obećaje da će dobivene informacije obrisati odmah nakon verifikacije. Popis
svih dokumenata i mogućnosti za potvrdu profila možete pronaći na www.facebok.com/help.
Veliki problemi stvoreni su udrugama i kompanijama s privatnim profilima
Osim privatnim korisnicima, ova politika je puno veće probleme stvorila i brojnim poslovnim profilima udruga i kompanija, koje su prije zabrane uređivali svoje profile pa su im pobrisane brojne fotografije, statusi i videa koja su do tada objavili. S takvim problemom suočila se recimo Nevladina udruga Pobjede koja se bavi zaštitom i promicanjem prava životinja.
Nastradali su i mnogi drugi, a Facebook za njih i nije imao puno suosjećanja pa su nakon više godina rada sve svoje podatke s privatnih profila morali ponovno objavljivati na svojim novim FB stranicama.