Pretraga

Znanstvenici objasnili kako jedna vrsta žaba postaje prozirna dok miruje: Objavili su rad u uglednom časopisu

A- A+

Staklene žabe zaista su posebne životinje. One se stapaju sa svojom okolinom tako što postanu – ni više ni manje – nego prozirne. Za to je zaslužan poseban mehanizam putem kojeg uklanjaju crvene krvne stanice iz svojeg krvotoka i pospremaju ih u jetru. Otkriće je to koje su znanstvenici krajem prosinca objavili u uglednom časopisu Science.

prozirne žabe

Staklene žabe postaju prozirne tako što uklanjaju crvene krvne stanice iz krvotoka i pospremaju ih u jetru
Foto: Unsplash

Kameleoni, hobotnice, gušteri. Nemalen je broj životinja i životinjskih vrsta koje svoj izgled mijenjaju i adaptiraju okolišu kako bi preživjele. Neke su sposobne promijeniti boju u sekundama, neke oponašati teksturu, a treće ‘glumiti’ da su potpuno druga vrsta pa proći nezapaženo kao uljez u plovu onih koje oponaša.

No, izvan odviše nerealnih akcijskih filmova, zaista je rijetkost u stvarnosti vidjeti životinju koja se kamuflira tako što postane – prozirna. Takve su primjerice staklene žabe koje postaju gotovo potpuno prozirne i tako se stapaju s okolinom.

Obično smetaju crvene krvne stanice

Tim znanstvenika krajem je prosinca 2022. godine u uglednom časopisu Science objavio znanstveni rad koji detaljno opisuje mehanizam kojim staklene žabe postižu gotovo potpunu prozirnost. Kako oni ističu, prozirnost je iznimno složen oblik kamuflaže kod životinja, a uključuje mehanizme koji omogućuju smanjenje distribucije i upijanja svjetla u organizmu.

To je posebno teško kod kralježnjaka budući da je njihov krvožilni sustav pun crvenih krvnih stanica koje snažno prigušuju svjetlost. Upravo u radu koji su objavili koncem prošle godine znanstvenici su pokazali kako staklene žabe uspijevaju u postizanju prozirnosti tako što ‘skrivaju’ crvene krvne stanice.

Izdvojeni članak
pogled na more kroz prozor

Hrvatski znanstvenici otkrili što se u moru događa nakon požara

Postaju dva do tri puta prozirnije

Objasnili su i na koji način staklene žabe skrivaju crvene krvne stanice te gdje ih pohranjuju nakon što ih uklone iz krvotoka.

– Pokazali smo kako staklene žabe u mirovanju povećavaju svoju prozirnost dva do tri puta tako što uklanjaju okvirno 89 posto crvenih krvnih stanica iz svojeg krvotoka i pospremaju ih u jetru, stoji u sažetku rada.

Kod kralježnjaka je, osim toga, za postizanje prozirnosti, dodaju istraživači, potrebno da uz tkiva koja su takva da kroz njih možemo vidjeti i poseban aktivan mehanizam koji ‘čisti’ respiratorne pigmente iz tih tkiva.

Ovo saznanja, zaključuju, ima posljedice na istraživanja i u raznim drugim sferama. Sposobnost staklenih žaba da reguliraju lokaciju, gustoću i ‘spremu’ crvenih krvnih stanica bez zgrušavanja nudi uvid u metabolička i hemodinamička istraživanja, ali i istraživanja o krvnim ugrušcima.