Znate li, uopće, koliko biste često trebali mijenjati plahte na krevetu?
Voditi računa o osobnoj higijeni prvi je korak ka zdravlju, psihičkom i fizičkom. Osim što ćete izbjeći neke neugodne bolesti, gradite pozitivnu sliku o svom tijelu i iskazujete mu poštovanje. Primjera radi, vjerojatno se bolje osjećate kada imate čiste zube, kao i kada obučete čistu i ispeglanu odjeću.
Osobna higijena iziskuje dosta vremena kroz dan, no riječ je ustvari o hrpi manjih zadataka koje onda ne shvaćamo ozbiljno – četkati zube, oprati se, nositi čistu odjeću, obrisati nos, redovito prati ruke, koristiti zubni konac… Postoji tu još milijun stvari koje radite na dnevnoj razini, a vjerojatno ih ni ne skenirate, samo su dio navike.
Brinuti o osobnoj higijeni ne znači samo brinuti o svom tijelu, već i o stvarima koje su oko vas. Pa tako morate na primjer redovito usisati i obrisati prašinu, očistiti kupaonicu, zamijeniti ručnik i staviti čiste plahte. No, koliko često to sve radite? Kada ste posljednji put promijenili plahte?
Ako je odgovor – više od tjedan dana, uzmite sada pet minuta svojega vremena za to obaviti. Skinite prljave plahte, pustite krevet, jastuk i pokrivač da se prozrače, a zatim stavite čiste plahte. Prljave plahte operite na što višoj temperaturi (barem 60°C), a zatim ih osušite na prirodan način.
Vjerojatno se pitate nekoliko stvari, a između ostalog zašto je potrebno mijenjati plahte svakih tjedan dana. Većina ljudi ima naviku mijenjanja plahti svaka dva tjedna, a oni koji čekaju dulje – nije ni potrebno reći koliko ih hitno morate skinuti. I dok su dva tjedna možda prihvatljiva, nisu idealna.
Razmislite – odjeću perete puno češće nego plahte, a u jednako je bliskom kontaktu s vašim tijelom. Ovisno o tome kako funkcionira vaše tijelo, moguće je i da se noći znojite više no tijekom dana. Ako pak spavate goli (što je itekako dobro za vaše tijelo), na vašim plahtama se može skupiti sve i svašta.
Kako piše Healthline, plahte biste trebali mijenjati i češće ako imate alergije, astmu ili ste osjetljivi na prašinu. Ako dopuštate ljubimcima druženje u krevetu ili pak jedete u istom, također trebate pripaziti na čistoću plahti. Poprilično je očito i da ako se ne tuširate prije spavanja će se plahte lakše zaprljati. Posebno pažljivi morate biti u slučaju da imate ranu koja je u direktnom kontaktu s plahtama.
Nemoguće je očekivati da ćete mijenjati plahte svaka dva ili tri dana, ali zato to nije slučaj s jastučnicama. Riječ je o nečemu što je u direktnom kontaktu s vašim licem, ali i vašom kosom. Masna kosa sigurno ostavlja trag na jastučnici, koji se onda prenosi na vaše lice. Ako imate problema s bubuljicama, definitivno počnite mijenjati jastučnicu svaki put kad operete kosu.
Spavanje na prljavim plahtama, osim prištića, može dovesti i do pojave različitih dermatitisa, pogoršanja stanja astme i alergija, ali i prijenosa infekcija. U svakom slučaju, dosta loše stvari, koja god da vam se dogodi. Čak i kad se ne ide u ekstreme, tko želi spavati u plahtama natopljenima znojem i prekrivenima odumrlim stanicama kože?
Kako biste to spriječili, bitno je i da se trudite plahte održati čistima. To bi ukratko značilo da nećete jesti u krevetu, niti se družiti s ljubimcima. Nećete leći u krevet nakon treninga, niti sa šminkom. Kreme, losione i mlijeka za tijela nećete nanositi prije neposrednog odlaska na spavanje, a poželjno bi bilo da prije svakog lijeganja u postelju se i istuširate.
Uz plahte, nemojte zaboraviti niti na jastuk i prekrivač – njih je također potrebno redovito prati. Po mogućnosti, svaka dva tjedna. Idealno bi bilo kada biste jastuk mijenjali svakih godinu dana, dok prekrivač može izdržati ipak nešto više.