Pretraga

Zvukovi s kojima se nadolazeće generacije neće susretati

A- A+

Svi smo u jednom period morali pretrpjeti iritantni zvuk dial-up modema da bi se priključili na internet, što je u današnje vrijeme nezamislivo. Većina u svojim domovima koristi bežične telefone te rijetko tko posjeduje kazetofone ili videorekordere. Postoji nekoliko zvukova koji su bili sastavni dio naših života, a koje nikada neće doživjeti novije generacije.

forum.ba

Da biste se spojili na internet danas ne morate strahovati do mogućeg gubitka sluha, kao što su se pribojavale generacije koje su surfale netom prije pojave WiFi-ja, pametnih telefona ili drugih tehnoloških platformi.

Izdvojeni članak

Objavljena znanstvena lista najneugodnijih zvukova

Dok je za naše i malo starije generacije bilo nemoguće visjeti na internetu bez da probudimo sve ukućane, u sadašnje vrijeme nitko ni ne zna da ste online sve dok vas ne vide aktivne na nekoj od društvnih mreža ili chatu. Međutim, ovo je samo jedan od zvukova za koje će biti uskraćene sve nadolazeće generacije jer postaju dio povijesti, a uređaji koji su ih proizvodili više nisu u uporabi. Pogledajte popis zvukova na koje lagano blijede sjećanja, a sastavio ga je portal Menatl Floss

Povezivanje na internet preko dial-up modema

Ako ste i vi među onima koji su bili uskraćeni za uhu ugodan zvuk dial-up modema, provjerite što su morali prolazit svi oni koji bi na nekoliko minuta trebali provjeriti mail ili neku drugu sitnicu. Samo zamislite kako je bilo raditi u tvrtkama u to vrijeme kad su i internetske veze vrlo lako pucale pa su radnici u jednom danu po nekoliko puta uživati u ovo zvuku.

Telefoni s brojčanikom

Teško je uopće pomisliti da sada morate obaviti hitan razgovor s prijateljima kako biste prokomentirali sinoćnji izlazak, a da ste ograničeni dužinom kabela kućnog telefona. Uz tu činjnicu, telefoni s brojčanikom su se najčešće nalazili u prostoriji gdje borave roditelji i svi drugi ukućani zbog čega ste bili lišeni privatnosti. Samo se sjetite kako je bilo vašim vršnjacima prije okretati višeznamenkasti broj pa kad na zadnjem pogriješe – ponovno prstom po brojčaniku, a koristili su telefon samo kad su bili sami u kući.

Premotavanje kazete u videorekorderu

VHS kazete su postale dio povijesti, a samim tim i njihovo premotavanje u videorekorderima. Najviše je živce čupala činjenica da je netko ostavio kazetu bez da ju je vratio na početak. Zbog toga bi ste na gledanje filma morali čekati nekoliko minuta više dok biste cijelu traku premotali, a evo kakav je zvuk rekorder priozvodio prilikom premotavanja.

Pisaća mašina

Pojavom računala uporaba pisaćih mašina naglo je opala. Nije ni čudno jer je zvuk koji biste proizvodili prilikom tipkanja bio izuzetno iritantan, a i jače ste morali kucati da bi se otisnuo znak nego što je slučaj s današnjim modernim tipkovnicama na laptopima ili kućnim računalima.

Preskakanje kazete ili CD-a

Često se znalo dogoditi da se traka na kazeti ili CD oštete pa budete prisiljeni svoju omiljenu pjesmu slušati u obliku ne baš poželjnog remiksa. Zapinjanje CD-ova i kazeta također će postati dio povjesti, jer se ti nosači zvuka nikako ili sve manje upotrebljavaju.

Izdvojeni članak

Pojačajte zvuk na mobitelu bez troškova

Zvuk fotografiranja i zvonjava starog telefona

Iako mnogi mobiteli danas imaju u ponudi tonove koji su identični onome okidaču kod starih fotoaparata ili zvonjavi starih telefona, u originalu ih i danas samo rijetki mogu čuti.

Matrični printeri

Da biste isprintali stranicu teksta danas vam je zahvaljujući modernim printerima potrebno svega par sekundi dok je zvuk istih dosta blaži i prihvatljiviji od onog koji su proizvodili matrični printeri. Poslušajte kako je nekada zvučalo printanje i zašto bi zaposlenici u kopiraonama i knjižarama trebali biti zahvalni na izumu laserskih pisača.

Projektori

Biste li u ovom vremenu imali živaca gledati filmove, serije ili neke druge videozapise uz ovako bučan projektor?