[Anketa] Mladi smatraju da ih ravnatelji trebaju nagrađivati za dodatan trud
Novčana naknada za rad učenika rijetkost je u hrvatskim srednjim školama, ali ravnatelji svoje srednjoškolce nagrađuju i na druge načine. Kako bi motivirali svoje đake da što manje izostaju s nastave, u Klasičnoj gimnaziji Zagreb najbolji razred nagrađuju s odlaskom na utakmicu Medveščaka, a u Građevinskoj tehničkoj školi u Zagrebu najboljim maturantima plaćaju edukaciju za vještine koje će im trebati u budućnosti.
Novčana nagrada ravnatelja Srednje škole u Ludbregu neobičan je način motiviranja učenika koja se uglavnom ne koristi u hrvatskim obrazovnim ustanovama, a naše najbolje učenike srednje škole uglavnom nagrađuju knjigama.
Kako bi provjerili što o tome mislite, na portalu smo postavili anketu s pitanjem ‘Trebaju li ravnatelji nagrađivati učenike za njihov rad’, a odgovor nam dalo je više od 500 čitatelja.
Razred s najmanje izostanaka odlazi na utakmicu Medveščaka
Kao što je bilo i za očekivati, 86 posto vas smatra da bi škole trebale nagrađivati đake za angažman, a tek nešto više od 11 posto smatra kako srednjoškolce ne bi tako trebalo motivirati.
– Nemamo praksu nagrađivati novcem, ali učenike koji se posebno istaknu na nekim natjecanjima ili sličnim događajima već godinama darujemo knjigom. S obzirom na to kako smo gimnazija smatramo da je to primjerenije, izjavila je Kristina Šunjić, pedagoginja Klasične gimnazije u Zagrebu.
Osim toga, u nastavku nam je otkrila kako u sklopu akcije Mjesec borbe protiv izostanka, koja se održava posljednji mjesec prvog polugodišta, nagrađuju i cijele razrede.
Pedagoginja Šunjić pohvalila je ‘Klasičare’ kako se u to vrijeme zaista trude da pobjede na tom internom natjecanju te osvoje odlazak na hokejašku utakmicu Medvešćaka, sportskog kluba s kojim ova zagrebačka škola surađuje već nekoliko godina.
Najboljim učenicima platit će tečaj u struci
Graditeljska tehnička škola u Zagrebu do sada je svojim najboljim učenicima također za nagradu poklanjala knjige, međutim, nova ravnateljica Dinka Džeko odlučila je uvesti promjene kako bi dodatno motivirala svoje đake na dodatno zalaganje i izvrsnost. Od ove školske godine najboljim maturantima platit će neki od tečajeva u struci kako bi ih dodatno pripremili za izlazak na tržište rada.
– To su tečajevi koji će im pomoći da se lakše snađu po izlasku iz školskih klupa. Recimo, mi u sklopu nastavnog programa imamo učenje u AutoCAD-u, ali na tom području stalno se uvode neke inovacije i promjene pa smatramo kako će im ta dodatna edukacija pomoći u kasnijem snalaženju na poslu ili fakultetu, objasnila nam je pedagoginja GTŠ-e Ingebor Hanich Šarić.