Štrajka se već dulje vrijeme i rijetko se tko sjeća kako je štrajk uopće počeo, a pogotovo što mu je prethodilo. Uz nekoliko dokumenata pripremili smo vremenski tijek onome što je prethodilo (zasad) drugom najduljem štrajku u povijesti hrvatskog školstva.
Većinski sindikati nastavnika i danas su ponovili kako ne namjeravaju odustati od svojih zahtjeva za povećanjem koficijenata složenosti poslova.
Kako štrajk traje već gotovo dva tjedna, rijetko se tko više sjeća kako je uopće došlo do njega.
Pripremili smo vam stoga pregled dokumentacije koji bi vam mogao razjasniti situaciju. Dokumenti su to koji pokazuju da je Vlada tražila Ministarstvo da se očituje oko prijedloga sindikata da se izmjene koeficijenti. Budući da Vlada danas kaže kako Uredbu o koeficijentima ne namjerava mijenjati, sindikate ove dokumente smatraju svojim glavnim argumentima.
No krenimo redom.
Sindikati su 2. ožujka 2018. Vladi poslali prijelog o povećanju koeficijentata za tajnike i računovodstvene djelatnike škola. Vlada je 30. svibnja te godine od Ministarstva znanosti i obrazovanja zatražila da se očituje o njihovim zahtjevima.
Ministarstvo 8. studentog odgovara Prijedlogom izmjena Uredbe o koeficijentima, u kojoj učiteljima, tajnicima i računovotkinjama povećava kofeicijent. Prijelog šalje Vladi i sindikatima na očitovanje.
Iz Sindikata hrvatskih učitelja odgovaraju kako nisu zadovoljni što na upit moraju odgovoriti isti dan i kad su ga zaprimili. Prijedlog ministarstva proglašavaju parcijalnim rješenjem te traže povećanje plaća za baš sve zaposlenike u školama.
Jedan se prijedlog odnosi na učitelje, a drugi na administativne djelatnike. Zanimljivo je kako je ministarstvo tada za učitelje predložilo koeficijent 1,4, dok sindikati danas traže 1,406.
Na taj prijelog iz Sinikata hrvatskih učitelja i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske 19. ožujka odgovaraju zajedničkim pozivom na sastanak. Tvrde da predloženim izmjenama nedostaje cjeloviti pristup te pozivaju ministricu na sastanak da joj “prezentiraju svoju analizu”.
Nakon što su joj prezentirali svoju analizu, podsjećamo, ministrica je stala na stranu sindikata, koji su, početkom ove školske godine krenuli u štrajk.
Vlada ipak, izgledno je, ne namjerava popustiti njihovim zahtjevima. Kako će sve završiti, vidjet ćemo.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: