Još od gostovanja predsjednice Sindikata hrvatskih učitelja na HRT-u govori se o prosječnim iznosima plaća učitelja. Ministarstvo je nekoliko puta javnost obznanilo kako je prosječna neto plaća učitelja nešto veća od 7.000 kuna te kako medijalne plaće uglavnom ne zaostaju za tim iznosom. No budući da nastavnici često pričaju o razlikama među plaćama, odlučli smo provjeriti kolika je najveća, a kolika najmanja plaća učitelja.
Sanja Šprem računa prosječnu plaću u emisiji na HRT-u ‘Ima li što novo’ | screenshot HRT
– Ti podaci jednostavno nisu točni. Ne može prosječna plaća toliko iznositi kad ja imam manje, samo je jedan u nizu negativnih komentara na naš tekst o iznosima plaća učitelja.
Odlučili smo stoga provjeriti kolika je zapravo razlika između najveće i najmanje plaće, koje ulaze u izračun prosjeka. Podsjećamo, i prosječna i medijalna plaća, prema podacima sustava centraliziranog obračuna plaća, iznose preko 7.000 kuna.
Budući da su nastavnici krenuli u opći štrajk koji bi, kako je portalu srednja.hr prvom potvrđeno, trebao trajati sve dok se ne ispune zahtjevi sindikata, od ministarstva smo zatražili da nam dostavi podatke o najmanjim i najvećim plaćama učitelja, kako bismo se uvjerili postoji li zaista razlika između najveće i najmanje plaće.
Najveća plaća veća od 11 tisuća kuna, druga za 400 kn niža
Najveća plaća ispaćena učitelju/nastavniku za rujan 2019. iznosila je 11.035,27 kn neto, a dobio ju je nastavnik savjetnik, čiji je koeficijent složenosti poslova 1,614.
Napominjemo kako nam, zbog zaštite osobnih podataka, iz ministarstva nisu mogli detaljilizrali o kome se točno radi pa ne znamo gdje taj nastavnik živi i radi te koliki su mu prirez te dodaci, kao ni koliko ima djece, što mu donosi određenu poreznu olakšicu.
Druga po redu najveća plaća iznosila je 10.566,27 kn, a dobio ju je također nastavnik savjetnik (koeficijent složenosti poslova 1,614).
Treću najveću plaću dobio je učitelj defektolog savjetnik (čiji je koeficijent složenosti poslova 1,676), a iznosila je 10.487,65 kn.
Četvrtu najveću dobio je učitelj savjetnik (s koeficijentom 1,614), a iznosila je 10.022,34 kn.
Peti po redu najplaćeniji učitelj bio je također učitelj savjetnik, a za rujan je na račun doio 10.008,81 kn.
Najmanja plaća učitelja – 5.251 kn
Da ne bi bilo da pišemo samo o visokim plaćama, donosimo i iznose onih najmanjih.
Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja kažu kako je najmanja plaća isplaćena učitelju/nastavniku za rujan 2019. iznosila 5.251 kn neto. Dobio ju je nastavnik bez položenog stručnog ispita (čiji je koeficijent složenosti poslova 1,124).
Druga najmanja plaća iznosila je 5.251 kn, a dobio ju je učitelju bez položenog stručnog ispita (čiji je koeficijent složenosti poslova također 1,124).
I treću najmanju plaću, onu u iznosu od 5.266 kn, dobio je učitelj bez položenog stručnog ispita.
Četvrta i peta najmanja plaća iznosile su isto 5.266 kn. Prvu je dobio učitelj, a drugu nastavnik, no obojica su bez položenog stručnog ispita.
Nadopuna teksta – 20. studenog u 17.15
Nakon što nam se javilo nekoliko nastavnika tvrdeći da ima niže plaće od navedenih, ponovno smo kontaktirali ministarstvo iz kojeg su nam potvrdili kako se navedene plaće odnose samo na učitelje i nastavnike s VSS-om.
Mijenja li ovo vaše stavove o štrajku? Recite nam u anketi.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: