Hrvatski izvan Hrvatske: Naš jezik uči osam tisuća učenika na tri kontinenta
Osim u Lijepoj našoj, hrvatski jezik uči oko osam tisuća učenika u zemljama Europe, Južne Amerike i Australije. Najviše ih je trenutno u Njemačkoj, gdje hrvatski jezik i kulturu uči 3400 učenika. Hrvatsko Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) financira provedbu nastave iz materinjeg jezika i kulture u 20 zemalja svijeta, dok u pojedinim zemljama, učitelje sufinanciraju domaće vlasti. Provjerite u kojim se sve zemljama i oblicima uči hrvatski jezik te kakvo je u tom pogledu stanje u zemljama regije, prema trenutačnim podacima MZOS-a.
Izvan matične domovine, hrvatski jezik uči osam tisuća učenika u Europi, Južnoj Americi i Australiji. Daleko najviše ih je u Njemačkoj, gdje ta brojka iznosi 3 400 učenika. Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta financira učitelje u 20 zemalja, dok u pojedinim tu ulogu djelomično preuzimaju lokalne vlasti. Iz spomenutog Ministarstva nam otkrivaju u kojim se sve zemljama uči hrvatski jezik, u kojem obujmu te u kojim zemljama je nastava integrirana u redovni školski sustav.
Sve zemlje u koje je MZOS poslalo učitelje hrvatskog jezika i kulture
Veliki broj učenika u dalekoj Australiji, ali Hrvatska tamo ne šalje učitelje
Nastava iz hrvatskog jezika i kulture koju provodi i financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta trenutno se odvija na dva kontinenta u 20 zemalja za 6 300 učenika. Točnije u 18 europskih, plus Argentina i Čile u Južnoj Americi.
Ljestvicu po broju učenika predvodi Njemačka u kojoj hrvatski uči 3 400 učenika, a treba reći da dio provedbe nastave sufinancira i tamošnja vlast. Po broju učenika slijedi Švicarska s 1100 te Srbija s 900.
Poučavanje materinjeg jezika u inozemstvu izraženije je dakako u zemljama gdje je brojnije i hrvatsko iseljeništvo. No jezik i kultura Lijepe naše neće se zaboraviti niti u zemljama gdje je relativno malen broj iseljenika pa time i kandidata za hrvatsku nastavu.
Tako namo iz MZOS-a navode i pet zemalja gdje je broj učenika hrvatskog jezika i kulture na razini jednog školskog razreda – Republika Irska (20), Rusija (20), Poljska (30), Norveška (30) te Ujedinjeno Kraljevstvo (35).
U dalekoj Australiji nastava je integrirana u redovni školski sustav, ali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta povremeno šalje učitelje u ovu zemlju, kao ispomoć ili u sklopu pojedinih programa. Obzirom na brojnost učenika možda bi i u ovoj zemlji trebalo biti postavljeno stalno nastavno osoblje. Naime na području Države, Viktorije hrvatski uči 1100 učenika, u Sydneyu 400, a u Perthu i Brisbaneu, nastava je organizirana za oko 150 učenika.
U zemljama regije različiti oblici i izbori za učenje hrvatskog jezika
Kada se radi o učenju hrvatskog jezika u zemljama regije, već smo naveli podatak da brojkom prednjači Srbija s 900 učenika.
Treba naglasiti da Bosna i Hercegovina nije uključena u analizu, budući da su Hrvati u ovoj zemlji jedna od triju konstitutivnih, time i većinskih nacija te se u školama koje rade po hrvatskom planu i programu, hrvatski izučava kao materinji jezik.
U Sloveniji pak trenutno tek 70 učenika uči hrvatski jezik, a u ovoj se zemlji ovisno o interesu i broju učenika nudi izborni program učenja hrvatskog jezika za učenike od sedmog do devetog razreda osnovne škole.
Baš u prošlom mjesecu obilježena je deseta obljetnica izvođenja hrvatske nastave u Crnoj Gori te su se na okruglom stolu sastali predstavnici školstva iz Hrvatske i Crne Gore s ciljem razgovora o daljnjim perspektivama proširenja suradnje i otvaranja novih perspektiva.
Trenutno hrvatski jezik u Crnoj Gori, u mjestima Tivat i Kotor uči 55 učenika, a u Makedoniji 45.
MZOS učitelje hrvatskog u zemljama EU plaća prosječno 1 411 eura
Kako smo naglasili u prvim paragrafima, u pojedinim zemljama provedbu nastave hrvatskog jezika sufinanciraju i domaće vlasti. Konkretno se radi o Njemačkoj, Sloveniji, Rumunjskoj i Mađarskoj.
S druge strane u pojedinim europskim zemljama poput Danske, Švedske ili Finske, hrvatsku nastavu organiziraju i financiraju obrazovne vlasti tih zemalja, a spomenuli smo i izborni program u susjednoj Sloveniji.
– Hrvatska nastava koja se organizira za hrvatske iseljenike u prekomorskim državama najčešće je integriranog tipa, a može se ostvarivati i u sklopu katoličkih misija i hrvatskih zajednica. U organiziranju i provođenju hrvatske nastave u Čileu i Argentini djelomično sudjeluje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, pojašnjavaju nam iz ove institucije.
Kada je riječ o plaćama koje MZOS daje učiteljima koje šalje u razne zemlje kako bi predavali hrvatski jezik ovisi o nekolicini kriterija.
– Visina naknada za rad učitelja hrvatske nastave određuje se odlukom ministra znanosti, obrazovanja i sporta, u kojoj je određen iznos naknade po satu, primjerice 12 eura u zemljama Europske unije. Naknada učitelja za rad ovisi o broju učenika, broju nastavnih mjesta na kojima učitelj radi te broju sati nastave.
Primjerice, plaća učitelja s punim radnim vremenom koji radi u zemljama Europske unije iznosi 1 411 eura mjesečno.
Sukladno odluci, učitelju koji obavlja poslove koordinatora učitelja u pojedinoj državi uvećava se iznos osnovne plaće i to za poslove koordinacije tri do deset učitelja za deset posto te za poslove koordinacije više od deset učitelja za 15 posto, rekli su nam u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.