Sindikalisti su često puta naglašavali kako je izračun prosječne plaće učitelja, koju je Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo medijima, kriv. Tvrdili su da je u iznos od 7.100 kuna neto ministarstvo uračunalo i troškove prijevoza. Na naš upit, iz ministarstva pojašnjavaju da profesori u prosjeku zarade 7.100 kuna – bez prijevoza, koji im se isplaćuje naknadno – te kako u izračun prosječne plaće nisu uračunate plaće ravnatelja.
Posljednjih se tjedana puno raspravlja o tome što sve čini plaću, a što ne. Iako u kolektivnom ugovoru koji su potpisali s Vladom stoji kako plaću čine osnovna plaća i dodaci na nju, sindikalisti tvrde da se u prosječnu plaću dodaci ne mogu računati.
Također, tvrdili su kako je izračun da prosječna neto plaća nastavnika iznosi 7.100 kuna kriv jer uključuje i naknadu za prijevoz koja nije dio plaće.
Plaća = osnovna plaća + dodaci
Zamolili smo stoga ministarstvo da nam pojasni detalje izračuna plaća.
– Plaću zaposlenika škola čini osnovna plaća i dodaci na osnovnu plaću. Dakle, iznosi o prosječnim isplaćenim plaćama sadržavaju i dodatke na plaću koji su ugovoreni važećim kolektivnim ugovorima (dodatak od 13,725%, prekovremeni rad, dodatak za rad u smjenama, dodaci za rad u posebnim uvjetima rada i drugi), kažu iz ministarstva.
Napominju da u iznose prosječnih plaća nije uključena naknada za trošak prijevoza kao ni iznosi materijalnih prava poput jubilarnih nagrada, otpremnina i pomoći.
– Iskazane prosječne plaće odnose se na učitelje i nastavnike koji imaju VSS i koji rade puno radno vrijeme. Dakle, u navedene iznose nisu uključene plaće ravnatelja, pojašnjavaju.
U 7.100 nije uračunat prijevoz
Otkrili su nam i koliko su, prema sustavu Centraliziranog obračuna plaća, iznosile plaće učitelja i nastavnika koji imaju visoku stručnu spremu i rade puno radno vrijeme u prvih šest mjeseci ove godine. Radi se, dakle, o plaćama s dodacima, ali bez naknada za prijevoz, a u prosjek nisu uključene plaće ravnatelja.
Prosječna plaća u siječnju iznosila je 9.869 kn bruto, odnosno 7.107 kn neto.
Prosječna plaća učitelja i nastavnika u ožujku je bila 10.106 kn bruto, odnosno 7.251 kn neto.
Učitelji su u travnju prosječno zaradili 9.893 kn bruto odnosno 7.122 kn neto.
U svibnju je taj iznos bio 10.032 kn bruto, odnosno 7.205 kn neto, a u lipnju su prosječno zaradili 9.766 kn bruto odnosno 7.047 kn neto.
Više godina rada, veća plaća
Jedan od razloga zašto su prosječne plaće više od početničkih je i taj što se zaposlenicima plaća svake godine rada povećava za 0,5%, a većina zaposlenih ima dosta godina staža.
Prema istraživanju TALIS, hrvatski učitelji prosječno imaju 15 godina iskustva, a od toga 11 godina u osnovnoj školi u kojoj su trenutno zaposleni, dok nastavnici u srednjim školama u prosjeku imaju 16 godina staža, a od toga su 14 godina proveli na trenutnom zaposlenju.
Nadopuna teksta: srijeda, 20. studenog u 15:50
Na naš upit, iz ministarstva su pojasnili kako se navedene plaće odnose samo na učitelje koji imaju VSS.
Pogledajte videokomentar glavnog urednika srednja.hr:
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: