Izgleda da smo čitavo vrijeme u zabludi oko početka nastave, ministar: ‘Takva odluka ne postoji’
Odgovarajući na pitanja novinara prije današnje sjednice Vlade, ministar znanosti i obrazovanja otkrio je da ne postoji zakonska ni ina odredba o tome da nastava mora počinjati u osam sati odnosno u 14 sati za popodnevnu smjenu. Odluka o početku nastave je, kaže, na ravnateljima. Zanimljivo, jedna je škola još prije pet godina pomaknula početak nastave.
Nećete vjerovati, ali ravnatelji su krivi što ste se dosad budili ujutro. Otkrio je to danas ministar Radovan Fuchs.
– Ne postoji posebna preporuka ili savjet da nastava mora početi u 8 sati ujutro ili u 2 sata popodne, odgovorio je Fuchs na novinarsko pitanje može li se pomaknuti početak nastave, prenosi tportal.
Naime, ministar znanosti i obrazovanja naglasio je kako je način izvođenja nastave je u ingerenciji ravnatelja.
– Mi samo nadziremo je li nastava počela kako je dogovoreno, odvija li se po planu i izvodi po kurikulu, odnosno kako je preporučeno, istaknuo je Fuchs.
Komentirao je i cijepljenje nastavnika. Ponovio je kako se o cijepljenju prosvjetnih djelatnika razgovaralo s HZJZ-om i Ministarstvom zdravstva te da su oni u svom planu cijepljenja, koji je prošao javnu raspravu i kako takav je donesen, uvrstili po redoslijedu i prosvjetne djelatnike. O nastavnicima se, kaže, vodi računa kao o važnoj skupini radi održavanja nastavnih i odgojnih procesa.
Podsjetimo, raspravu o početku nastave otvorio je 2018. i profesor splitskog FESB-a Ivica Puljak. Tvrdio je kako su djeca neispavana jer nastava počinje u osam te tražio da se početak nastave u školama pomakne na devet sati. No, problem je što mnoge škole, zbog manjka prostora, moraju raditi čak u tri smjene. Zanimljivo, 24sata su još 2016. pisala kako je Varaždinska 1. Osnovna škola početak nastave s 8 sati pomaknula na 8.50 sati.
Međutim, i Zakon o odgoju i obrazovanju i Državni pedagoški standard propisuju da školski sat traje 45 minuta. No, u izvanrednim okolnostima škola može tražiti od Ministarstva da ga skrate. Lani smo tako pisali o školama čijim učenicima, što zbog preuređenja, što zbog manjka prostora, školski sat traje i po 35 minuta.