Pretraga

Kada će Ministarstvo izraditi kriterije za ocjenjivanje nastavnika? Sindikat najavljuje tužbu

Kriterije za ocjenjivanje nastavnika u školama i na fakultetima morat će izraditi resorno Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. No, kada smo ih prošli tjedan pitali kada će oni biti spremni, uputili su nas na Ministarstvo rada. Konkretan odgovor tako je izostao, a iz Sindikata Preporod tvrde da pripremaju prijedlog Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti. Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama pak za konačni stav čeka dodatne kriterije koji bi trebali biti usuglašeni sa sindikatima.

učionica ocjenjivanje nastavnika

Ocjenjivanje nastavnika | foto: srednja.hr

Da će se nastavnici pobuniti oko njihova ocjenjivanja, jasno je otkako se počelo razgovarati o davanju ocjena službenicima i namještenicima u svim javnim službama. Kako članovi školskih sindikata, tako i oni iz visokog obrazovanja, već prije nekoliko mjeseci govorili su o potencijalnim obračunima koje bi ocjenjivanje moglo izazvati. U javnom savjetovanju trenutno je Uredba Ministarstva rada koja propisuje općenite kriterije ocjenjivanja, a na samim resornim ministarstvima je da potanku popišu dodatne kriterije.

Ministarstvo obrazovanja uputilo nas je na Ministarstvo rada oko ocjenjivanja nastavnika

Zbog toga smo se još sredinom prošlog tjedna obratili Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih. S obzirom na to da proces ocjenjivanja počinje 1. siječnja, pitali smo ih u kojoj je fazi izrada posebnih kriterija za ocjenjivanje učinkovitosti rada zaposlenih u školama i na fakultetima. Dodali smo i pitanje hoće li navedeno biti gotovo i predstavljeno do kraja ove kalendarske godine.

– U skladu sa Zakonom o plaćama u državnoj službi i javnim službama postupak, kriterije i način ocjenjivanja učinkovitosti rada službenika i namještenika u svim javim službama propisuje Vlada uredbom na prijedlog tijela državne uprave nadležnog za rad te vas molimo da se u vezi ove problematike obratite Ministarstvu nadležnom za rad, odgovaraju iz Ministarstva obrazovanja.

Doista smo se obratili Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Otamo su potvrdili da će Ministarstvo obrazovanja morati izraditi kriterije ocjenjivanja za nastavnike.

– S obzirom na to da je sustav javnih službi izrazito raznolik po pitanju poslova koji se obavljaju, Uredbom će se utvrditi opći kriteriji ocjenjivanja, pri čemu će se posebnosti za svako područje javnih službi dodatno razraditi pravilnicima koje priprema nadležno ministarstvo, a koje najbolje poznaje sustav svojih javnih službi. Pravilnici se dostavljaju na mišljenje sindikatima reprezentativnim za pregovaranje o sklapanju granskog kolektivnog ugovora za zaposlenike javnih službi u određenoj djelatnosti te udrugama sindikata više razine koje su reprezentativne za sudjelovanje u tripartitnim tijelima na nacionalnoj razini, kažu iz Ministarstva rada.

Izdvojeni članak

I nastavnici će uskoro dobivati ocjene: ‘Već sada vlada netrpeljivost prema učiteljima koji baš rade’

Preporod: ‘Dva sindikata će gotovo sigurno uputiti prijedlog na Ustavni sud za ocjenu ustavnosti’

Dakle, kada Ministarstvo obrazovanja napravi kriterije, oni će se prolaziti i sa sindikatima. Željko Stipić iz Sindikata Preporod ističe da je rijetko sadržaj nekog uratka sa Svetica (sjedište Ministarstva obrazovanja u Zagrebu, op.a.) očekivao s većim zanimanjem.

– U ovom nam je institutu puno toga sporno, od toga da je ocjenjivanje prepušteno jednoj osobi, preko toga da ravnatelja ocjenjuju, kao članovi školskog odbora, osobe koje je on prethodno ocijenio do još jedne, dodatne, mogućnosti davanja otkaza radniku. Na žalost, zahvaljujući ili pasivnosti ili ‘blagoslovu’ većine sindikata, ova su, prema našem mišljenju, štetna rješenja zasad ‘prošla’. Kažem zasad jer će dva sindikata, Nezavisni sindikat znanost i visokog obrazovanja i Školski sindikat Preporod naskoro, gotovo sigurno, na Ustavni sud uputiti prijedlog za ocjenu ustavnosti. Sastavljači Prijedloga su trojica uglednih profesora Pravnog fakulteta u Zagrebu, tvrdi Stipić.

Dodaje da se nadaju povoljnom ishodu akcije te da će zakon doživjeti određene popravke. Ipak, priznaje da bi bilo puno bolje da takav zakon nije ni donesen.

– Nezainteresiranosti radnika za sadržaj zakona značajno je pridonijela odgođena primjena ključnih rješenja.  Sve je, naravno, moglo biti drugačije da su u drugim sindikatima, ponajprije obrazovnim, prepoznali negativne učinke koje će primjena ovog zakona neupitno imati. Kao sindikat, poznato je, mi smo se protivili donošenju Zakona o plaćama. Od deset tisuća, uglavnom naših članova, ali i članova drugih sindikata, jesenas smo prikupili potpise kojim se iskazuje protivljenje donošenju ovakvog Zakona, veli Stipić.

Izdvojeni članak
ivan obadić sustav ocjenjivanja profesora

Rektori i dekani ocjenjivat će profesore po novom Zakonu: ‘Svake godine prijeti nam opasnost od otkaza’

Sindikat zaposlenih u srednjim školama: ‘Još je previše nepoznanica, ali svi imamo određene zadrške’

Svoj stav dok ne vide kriterije ocjenjivanja pak neće davati iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama. Njihova predsjednica Nada Lovrić navodi da kriteriji moraju biti jasni, pravedni i omogućavati svakom radniku u obrazovanju jednaku mogućnost da svojim radom stekne mogućnost povećanja plaće kroz dodatak na učinkovitost.

– Još je previše nepoznanica, ali svi imamo određene zadrške vezano uz ocjenjivanje odnosno pravednost, transparentnost u cijelom procesu ocjenjivanja. Nažalost, stanje u obrazovanju je takvo da često institucije ne stoje uz nastavnike. Ne znamo može li sustav koji kao u nedavnoj aferi dozvoli poništavanje zaključne ocjene nakon što su prošli svi zakonski rokovi uopće ustrojiti pravedan i jednoznačan sustav ocjenjivanja svojih zaposlenika. Ocjenjivanje kao takvo ne smije biti doživljeno i prezentirano kao prilika za kažnjavanje nepogodnih već prilika da se nagrade izvrsni koji u određenoj godini značajnije doprinesu radu ustanove, a naš će Sindikat za svoje članove inzistirati na pravednim kriterijima i transparentnom procesu vrednovanja, govori Lovrić.

Podsjetimo, u slučaju škola ravnatelji će tijekom sljedeće kalendarske godine pratiti učinkovitost rada i odnos zaposlenika prema radu, a na početku 2026. dodijeliti im ocjenu za prethodnu kalendarsku godinu. Pritom postoji ograničenje broja onih koji mogu biti ocijenjeni maksimalnim ocjenama. Maksimalna povišica plaće na temelju učinkovitosti u radu je 30 posto, a ona se dobiva za ostvarenih najmanje 120 bodova. U javno savjetovanje za opće kriterije Uredbe može se priključiti ovdje.