Iako se o njemu uglavnom raspravlja na etičkoj razini pri čemu ga neki brane kao temeljno pravo svake žene, a drugi kritiziraju smatrajući ga igranjem boga, namjerni prekid trudnoće ozbiljan je medicinski zahvat koji sa sobom nosi određene rizike, a mnogi ni ne znaju kako taj postupak zaista izgleda.
Namjerni artificijelni pobačaj u Hrvatskoj se izvodi od 1978.godine i zakonom je dozvoljen u okviru 10 tjedana od začeća. U Hrvatskoj ih se dnevno računajući namjerne i spontane obavi 28, dakle nešto više od deset tisuća godišnje.
Izvodi se isključivo u bolnicama
Abortus se smije obavljati isključivo u bolnicama, a ne u privatnim praksama. Postupak započinje zahtjevom koji se predaje u bolnici te ultrazvukom kojim se ustanovljuje veličina djeteta.
Slijedi postupak u kojem liječnik širi kanal vrata maternice te instrumentom u obliku kanile, spojenim na negativan tlak aspiracijom povlači sadržaj van.
– Nakon aspiracije, sluznica maternice se kiretira kako bi se odstranilo eventualno suvišno tkivo, objašnjava doc.dr.sc.Ivan Fistonić, subspecijalist humane reprodukcije.
Abortus nije kontracepcijsko sredstvo
Postupak se obavlja u općoj ili lokalnoj anesteziji i cijena mu je oko 2400 kuna. Ukoliko zahvat prođe bez poteškoća, pacijentica je isti dan upućena kući. Dobiva antibiotik i zakazuje ju se na kontrolu za 14 dana od abortusa.
U današnjim uvjetima, navodi doc.dr.sc. Fistonić, izvođenje namjernog abortusa nije toliko rizično, ali on se nikako ne smije shvaćati kao kontracepcijsko sredstvo.
Riječ je o zahvatu koji može prouzrokovati neželjene pojave poput zaostataka unutar maternice zbog čega se postupak mora ponavljati, proboja maternice nekim od instrumenata te psihičkih trauma i psiholoških disturbacija od kojih je najčešća grižnja savjesti.