Global Teacher Prize, godišnja je nagrada neprofitne Varkey fundacije, a često je opisuje kao Nobelova nagrada za podučavanje. Ove je godine nagradu osvojila učiteljica Hanan Al Hroub iz Palestine što je obogatilo njen bankovni račun za milijun dolara.
U konkurenciji od 8 tisuća učitelja iz 140 zemalja svijeta Al Hroub iz Palestine osvojila je nagradu Varkey fundacije za promicanje mira i borbe protiv nasilja u učionicama. Ona je tako postala druga po redu osvajačica ove nagrade, piše Huffington Post.
Osobno iskustvo pomoglo joj je u shvaćanju dječjih potreba
Odrastajući u izbjegličkom kampu Al Hroub je svjedočila ratnim borbama od malih nogu. Nekoliko godina kasnije njena djeca svjedočila su pucnjavi u kojoj je stradao njihov otac, a koja ih je duboko uznemirila i traumatizirala.
– To je utjecalo na njihovo ponašanje i njihova postignuća. Ali igrajući se s njima, shvatila sam da tako malo pomalo izlaze iz stanja šoka, rekla je Al Hroub.
Osobno iskustvo i razumijevanje traumatizirajućeg efekta potaknulo ju je da svoje učenike udalji od nasilja, barem na nekoliko sati, dok su na nastavi.
– Igranje je ono što ih čini sretnima, njima ta sreća nedostaje, zbog okupacije naše zemlje. Stoga se ja brinem da su djeca u mome razredu sretna, igraju se, zabavljaju i uče. Kroz igru sam uspjela promijeniti njihovo ponašanje što je na kraju povoljno utjecalo na njihov akademski uspjeh, kaže Al Hroub.
Dodaje i kako je upravo činjenica da se ona natječe pokazatelj da učitelji mogu promijeniti i izgraditi njenu zemlju, Palestinu.
‘Učiteljski posao je human, a njegovi ciljevi plemeniti’
Tvrdi i kako je potrebno staviti poseban fokus na učenike s posebnim potrebama, budući da su oni nerijetko zanemarivani.
– Fokusiram se i na djecu s posebnim potrebama za koju mislim da su marginalizirana. Oni trebaju posebnu vrstu obrazovanja i sigurna sam da bi njihova kreativnost bila izraženija kada bi im se pružilo više pažnje, rekla je najbolja učiteljica na svijetu.
U svojoj knjizi ‘Igramo se i učimo’ opisuje svoje metode razvoja veza s učenicima koje se temelje na povjerenju, a pomoću kojih potiče pismenost.
– Reći ću učiteljima jednu stvar, bez obzira na to jesu li Palestinci ili iz bilo kojeg drugog kraja svijeta: naš je posao human, a njegovi ciljevi su plemeniti. Moramo učiti našu djecu da su jedino oružje znanje i obrazovanje. Naša je zadaća kao učitelja da izgradimo vrijednosti i moral mladih umova i tako stvorimo pošteniji, lijepši i slobodniji svijet, kaže Al Hroub.
Ova je učiteljica bila jedna od deset finalistica među učiteljima iz svih krajeva svijeta- od Kenije, Finske, Indije pa sve do SAD-a.
Global Teacher Prize: #teachersmatter
Global Teacher Prize je nagrada od milijun dolara, a dodjeljuje se izuzetnim učiteljima koji su učinili velike doprinose svojoj profesiji. Cilj joj je naglasiti važnost obrazovnih djelatnika i činjenicu da njihov trud zaslužuje biti prepoznat i proslavljen, jer se to često zanemaruje u svim dijelovima svijeta. Nagradom, ali i nominacijom se odaje priznanje najboljim učiteljima koji rade promjene u životima svojih učenika, ali i u zajednici u kojoj djeluju.
– Podržavam Global Teacher Prize. Oni koji predaju – posvećuju svoje talente i vrijeme kako bi izgradili talente drugih – zaslužuju poštovanje i slavljenje, izjavio je poznati glumac Kevin Spacey, član odbora za izbor pobjednika.
Glavni poticaj za pokretanje ove nagrade je neobrazovanost, što je uz političke, ekonomske i zdravstvene probleme jedan od najvećih problema današnjice. Organizacija koja dodjeljuje nagradu smatra da je obrazovanje ključ za reduciranje siromaštva, predrasuda i konflikta. Njihov je glavni cilj promijeniti način na koji svijet promišlja o učiteljima.
Prvu je nagradu 2015. osvojila Nancie Atwell, koja je svojih milijun dolara donirala Centru za učenje i poučavanje koji potpomaže obrazovanje siromašnih. Ovogodišnju je pobjednicu proglasio video putem papa Franjo.
Prijave za 2017. bit će otvorene od 31. svibnja ove godine, a kako se prijaviti ili prijaviti vašeg najboljeg učitelja, nastavnika ili profesora, saznajte na linku.