Pretraga

Nakon upita portala srednja.hr, pomoćnici u nastavi ipak dobivaju dar za svetog Nikolu

Plaće pomoćnika u nastavi, kojih u Hrvatskoj ima više od 6.000, najvećim dijelom financiraju se iz Europskog socijalnog fonda, dok manji dio pokrivaju osnivači. Ove godine neki su osnivači odlučili ne isplatiti dar za dijete povodom svetog Nikole. Iz Udruge pomoćnika u nastavi potvrđuju da su mjesecima pokušavali kontaktirati osnivače koji su svojim pomoćnicima dali do znanja da nemaju namjeru isplatiti 100 eura za dar. Međutim, prema Temeljnom kolektivnom ugovoru, pomoćnici imaju pravo na dar za dijete. Nakon našeg upita – neki su osnivači ipak odlučili isplatiti dar.

Foto: Canva

Oni se brinu za tisuće djece s teškoćama, a za svoju djecu moraju moliti ono na što imaju pravo – dar za svetog Nikolu. Radi se o pomoćnicima u nastavi kojih u Hrvatskoj ima više od 6.000, a neki od njih ove su godine ostali bez 100 eura prigodnog dara za dijete na što imaju pravo prema Temeljnom kolektivnom ugovoru. Kako su nam rekli iz Udruge pomoćnika u nastavi (PUN HR), neki gradovi i županije su pokušali uvjeriti svoje pomoćnike u nastavi da nemaju to pravo.

– Radi se o tome da su božićnica, uskrsnica i regres osigurani sredstvima Europskog socijalnog fonda kroz javni poziv osnivačima, a pomoćnici koji rade u školama preko udruge financirani su sredstvima MZOM-a, tako da će svi pomoćnici u nastavi ove dodatke dobiti. Međutim, dar za dijete nije u tim prihvatljivim troškovima ESF-a i osnivači se na to izvlače, kao da nemaju novaca. Nisu dobili sredstva za dar za dijete, ali su ih trebali sami naći. I da, odlučili su ih ne isplatiti pomoćnicima, rekla nam je Nataša Pavičić, nova predsjednica Udruge PUN HR.

Mjesec dana su se pokušavali izboriti za isplatu, konkretan odgovor osnivača stigao tek nakon našeg upita

Istaknula je i kako se radi o manjem postotku osnivača koji to rade, ali da nije pošteno da neki pomoćnici dobiju dar za dijete do 15 godina, a drugi ne jer, eto, rade i žive u krivoj županiji ili gradu. Predsjednica Pavičić nam je rekla o kojim se konkretno osnivačima radi – gradu Osijeku i Slavonskom Brodu te Brodsko-posavskoj, Dubrovačko-neretvanskoj, Šibensko-kninskoj Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Udruga je s nekima od njih posljednjih mjesec dana pokušavala stupiti u kontakt i objasniti im kako njihovi pomoćnici u nastavi imaju pravo na dar za dijete kao i svi drugi zaposlenici u školi. No, kako su nam rekli u Udruzi, odgovori nekih osnivača nisu sadržavali jasnu potvrdu ili obrazloženje zašto dar za dijete nije predviđen. Pozivali su se na prihvatljive i neprihvatljive troškove temeljem ESF+ projekta iz kojih se većinski financiraju plaće i ostale naknade pomoćnicima u nastavi. Jasan odgovor nije im stigao sve do danas – na blagdan svetog Nikole.

Izdvojeni članak

Tko sve u obrazovnom sektoru ima pravo na božićnicu od 300 eura? Evo što nalaže kolektivni ugovor

‘I nama je užasna gužva i malo se možda izgubimo u vremenu i u komunikaciji pa dođe do nerazumijevanja ili krivog tumačenja’

Tim gradovima i županijama javili smo se i mi 5. prosinca, na sami dan isplate dara za djecu ostalim zaposlenicima u obrazovnom sustavu. Neki su ipak, nakon našeg upita, promijenili odluku svega dan prije svetog Nikole. Tako će pomoćnici u nastavi u Osijeku, Slavonskom Brodu, Brodsko-posavskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji ipak dobiti 100 eura koji im i pripadaju.

– Mi imamo 81 pomoćnika i prikupit ćemo podatke i bit će im to isplaćeno, nema tu nikakvih problema. S obzirom na našu prethodnu komunikaciju s njima, službenica je odgovarala u smislu jesu li to prihvatljivi troškovi ili ne pa se možda protumačilo kao da se pomoćnicima dar za dijete neće isplatiti. Istina je da su to neprihvatljivi troškovi u sklopu ESF+ projekta i to je baš izričito navedeno da se ne smije stavljati u financiranje što se tiče projekta, dok božićnica, regres i uskrsnica idu iz projekta. Kompliciran je i taj pravilnik novi koji je donio MZOM pa se čak i Sindikat hrvatskih učitelja uključio u komunikaciju s osnivačima jer nije sve to do kraja baš dobro razjašnjeno. I nama je užasna gužva i malo se možda izgubimo u vremenu i u komunikaciji pa možda dođe do nekog nerazumijevanja ili krivog tumačenja, rekli su nam u telefonskom razgovoru iz grada Slavonskog Broda.

Iz grada Osijeka su nam pisanim putem potvrdili kako su dar za dijete isplatili pomoćnicima u nastavi, ali i stručnim komunikacijskim stručnjacima. Brodsko-posavska županija istaknula je kako će njihovi pomoćnici u nastavi dobiti isplatu i božićnice u iznosu od 300 eura pa tako i 100 eura dara za dijete za svetog Nikolu.

– Također, želimo skrenuti pažnju kako je Brodsko-posavska županija svojim pomoćnicima u nastavi/stručno komunikacijskim posrednicima ove godine iz izvornog proračuna isplatila uskrsnicu u iznosu od 100 eura. Iako sredstva nisu planirana projektom, Brodsko-posavska županija smatra kako pomoćnici u nastavi igraju ključnu ulogu u obrazovanju djece s teškoćama u razvoju, stoji u odgovoru Brodsko-posavske.

Izdvojeni članak
Učenica u rozom puloveru, sjedi za stolom na instrukcijama

Prijavljujete se na oglase za pomoćnike u nastavi? ‘Vidimo potencijalne probleme u nekima’

Negiraju da su im rekli kako na dar za dijete nemaju pravo, ali isplata će biti poslije svetog Nikole

Na naš upit odgovorili su i iz Vukovarsko-srijemske županije te su rekli kako će se njihovim pomoćnicima u nastavi isplatiti dar za dijete sukladno kolektivnim ugovoru iz vlastitih sredstava, odnosno iz proračuna. Potvrdili su nam kako su ranije imali kontakt s pomoćnicima u nastavi, ali niječu da im je rečeno kako ‘nemaju pravo’ na dar za dijete sukladno kolektivnom ugovoru.

– Kako bi se iste isplatile kroz sustav Riznice provodila se priprema za isplatu stavke te rebalans proračuna odgojno-obrazovnih ustanova što je zahtijevalo određeni vremenski period. Pomoćnici u nastavi su upoznati sa stavkom o prihvatljivim troškovima sukladno UPUTAMA ZA PRIJAVITELJE – Poziv na dostavu projektnih prijedloga Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama- faza VII koja glasi: projektni prijedlozi mogu sadržavati sljedeće prihvatljive vrste troškova; mjesečna naknada za rad PUN/SKP (trošak plaće sa svim pripadajućim porezima i davanjima)4, i sve ostale prihvatljive troškove projekta u obliku paušalnog iznosa od 10% u odnosu na prihvatljive troškove osoblja: božićnica, uskrsnica i regres kao dio materijalnih prava radnika zaposlenih u školi koji obavljaju poslove PUN/SKP, stoji u odgovoru Vukovarsko-srijemske županije.

Izdvojeni članak
asistent, pomoćnik u nastavi s učenikom za radnim stolom

Nakon tri godine čekanja, konačno donesen Pravilnik o pomoćnicima u nastavi

‘Želimo da nam na plaće ne utječe nečije neznanje i svojevoljno tumačenje pravilnika’

Do objave ovog članka odgovor na naš upit nismo dobili iz Dubrovačko-neretvanske iz Šibensko-kninske županije. Postoji i mogućnost da postoje još neki osnivači koji nisu ispoštovali TKU, a njihovi pomoćnici u nastavi nisu se zbog toga javili Udruzi za pomoć te ih ovim putem pozivaju da im se jave ako imaju takve i slične probleme.

– Cilj mi je da svi mi PUN/SKP imamo ista prava, da ne ovisimo o dobroj volji osnivača, da nam na plaće ne utječe nečije neznanje i svojevoljno tumačenje pravilnika i da nas u konačnici nadležno Ministarstvo uzme pod svoje jer proći će doba financiranja iz EU fondova pa o tome, gdje ćemo i kako ćemo, treba razmišljati unaprijed. Kad nam se zanimanje uvrsti u standard zanimanja, treba razmišljati o koeficijentu u kojem bi se obračunavala teškoća u razvoju, rad s jednim ili više djece, dodatak na minuli rad, na smjenski rad, edukacije i slično, poručila je predsjednica Pavičić.

Izdvojeni članak
stol, dijete ui, ruke učiteljice koja pomaže

Pomoćnica u nastavi iz Zagrebačke županije radi s učenikom s autizmom: Plaća joj je 450 eura

Pomoćnici u nastavi susreću se i s drugim problemima koji se razlikuju od osnivača do osnivača

No, dar za dijete samo je jedan od problema koji pomoćnici u nastavi imaju i nakon donošenja novog pravilnika koji je trebao riješiti njihov radno-pravni status. Iako im je donio ugovor tijekom cijele školske godine te preko ljeta više ne bi trebali ostati bez posla, Pavičić nam objašnjava da su potrebne dodatne dorade pravilnika jer se mnoge stvari pogrešno interpretiraju, a druge stvari nisu dovoljno jasno napisane.

– Nakon izmjene Pravilnika susrećemo se s nepoštivanjem nekih odredbi, a najčešće je to početak prijave rada, obračun satnice i obračun plaća. Uz to je dosta problema donio članak 9. i 10. gdje je propisan jedan pomoćnik u nastavi na sve učenike posebnog razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine. Mi se u startu nismo s tim složili. Nije isto radi li pomoćnik s jednim učenikom ili s 5 ili 6 učenika. Tu nema kvalitetne podrške niti sam pomoćnik fizički to može. U Pravilniku, članku 4, 6 i 7 kažu da je tjedno zaduženje pomoćnika u nastavi istovjetno tjednom zaduženju učenika odnosno gdje sve PUN/SKP pružaju podršku učeniku i da je obračunska jedinica za izračun tjednog zaduženja školski sat koji se priznaje kao sunčani sat. Dogodilo se da su neki prijavljeni od 9. rujna, početak nastavne godine, a u Pravilniku stoji školska godina. Zna se da je školska godina od 1.9. do 31.8. U Pravilniku nedostaje ta riječ ‘početak’ školske godine odnosno to se podrazumijeva, ali ostavilo je mjesta za krivo tumačenje. Kada govorim o satnici, onda mislim na to da neki osnivači i dalje ne priznaju pomoćnicima tu satnicu koju ima dijete. Laički rečeno, ako dijete/učenik ima u tjednu 30 školskih sati onda na toliko sati mora biti prijavljen i pomoćnik. Ekstremni slučaj je škola gdje je pomoćnik prijavljen na 19 sati, a dijete ima 25 ili 26 sati. Osnivač tvrdi da taj pomoćnik mora raditi i preko ljeta pa tako skuplja sate, iako je Pravilnikom određeno kako će pomoćnik u nastavi dobiti zaduženja od ravnatelja/ice za period kada nema nastave, tvrdi predsjednica Udruge pomoćnika u nastavi.