Pretraga

Nastavnici Fuchsu poslali oštru poruku: ‘Više sam odgovornija za učenika nego za vlastito dijete’

A- A+

Nekolicina zaposlenika škola prosvjedovala je u petak ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, tražeći početak pregovora za nove granske kolektivne ugovore. Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod, zaprijetio je daljnjim, većim prosvjedima ako ne sjednu za stol. Naveo je da trenutni ugovor treba biti u muzeju i da oslikava stanje školstva na početku stoljeća.

Kroz 25 godina, mijenjali su se predsjednici, premijeri i ministri obrazovanja. No, granski kolektivni ugovori nastavnika doživljavali su samo sitne promjene, uglavnom na štetu radnika. Ovo su bili zaključci koje je predsjednik Sindikata Preporod, Željko Stipić, iznio u petak ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM). Prema ranijim najavama, održali su u ‘prosvjed upozorenja’, tražeći početak pregovora o novim granskim kolektivnim ugovorima.

Kolektivni ugovor koji pripada muzeju: ‘Oslikava stanje školstva 2000. godine’

Stipić je poručio da su postojeće kolektivne ugovore pisali sindikalisti od kojih većina nisu ni živi, a da je isti nerazgovijetan, nerazumljiv. Osim što je naveo da su se u četvrt stoljeća mnoge stvari promijenile te se trebaju i proširiti postojeća prava, Stipić navodi da MZOM-u i ‘pojedinim većinskim sindikatima’ odgovara konfuzija.

– Kad je kolektivni ugovor nerazumljiv onda se može ovako i onako. Ili radniku nešto pripada ili ne pripada. Teško se i prisjetiti čega nije bilo prije četvrt stoljeća, a danas ima. On je oslikavao stanje školstva 2000. i 2001. godine. To je nešto što je odavno trebalo biti u muzeju. rekao je Stipić.

Budući da je aktualni kolektivni ugovor istekao, na snazi je ‘produžena primjena’, čime je Stipić nezadovoljan. Naveo je da produžena primjena pokušava ‘eutanazirati nezadovoljstvo sindikata’.

– Kad vi kažete da je produžena primjena problem, znate što dobijete kao odgovor? ‘Pa što hoćete, ništa vam se nije uskratilo’. To dodatno vrijeđa, omalovažava, ponižava i to nam šalju kao poruku ovi s četvrtoga kata. Produžena primjena je ništa drugo nego milostinja, nama milostinja ne treba, rekao je Stipić pokazujući na zgradu MZOM-a uz zvižduke prosvjednika.

Izdvojeni članak
konobarenje konobarica

Učiteljica dobila otkaz preko ljeta, trudna radi u ugostiteljstvu: ‘Nastavnici šute, nadaju se svom mjestu’

Razrednica se žali na povećanje posla: ‘Doma imam podršku supruga, u školi nikoga’

Kod proširivanja prava u kolektivnom ugovoru, u Preporodu očekuju da u novi ugovor uključeni budu i pomoćnici u nastavi. Ivana El Tayeb, profesorica sociologije i filozofije koja već 20 godina radi taj posao, navela je da su pomoćnici u nastavi u sustavu već 20 godina, ali su uvijek na margini.

– Mi nemamo nikakva prava. Imamo ugovore na određeno. Nemamo koeficijent, zakinuti smo za staž, nemamo pravo obračunati posredni, neposredni rad. O nekim benefitima kao materijalna prava, nema smisla ni govoriti jer mi ih nemamo. Naša plaća je 500 eura, što ja mogu s 500 eura?, zapitala se El Tayeb, optužujući ministra da pomoćnike u nastavi zove ‘nosačima torbi’, što je vrijeđa kao osobu i djelatnicu.

Danijela Saraf, učiteljica u OŠ Vugrovec Kašina, navela je da su učitelji očekuju da ne moraju iz svog džepa platiti materijale koji su potrebni za nastavu, kao da se i dodatno honorira rad s djecom s poteškoćama. Kako je navela, rad s ovom djecom je izazovan jer se mora posebno pripremiti s obzirom na njihove teškoće i svakome drukčije pristupiti. Pritom je navela da dobije svega 7 eura dodatka za vođenje učenika na višednevne izlete gdje mora biti ‘i roditelj i liječnik’. Sve u svemu, opseg posla razrednice, zaključuje, drastično se povećao.

– Nekada je biti razrednik bila čast, danas je to kazna. Razrednici su nekada trebali samo održati informacije, roditeljske, napisati izvješće za sjednicu razrednog vijeća i riješiti koji problem, ako se pojavio. Razrednici danas trebaju biti dostupni roditeljima, ravnateljima, ministrima, nastavnicima, susjedima 24 sata dnevno. Obveze na dnevnoj bazi se povećavaju, a naknade su iste kao prije 20 ili 30 godina. Odgovorna dam za sve aspekte učenikovog života. Kulturnih, zdravstvenih navika, njegovih obaveza. Odgovornija sam za svog učenika nego za vlastito dijete. Doma imam podršku supruga, u školi nema podrška nikoga. Kad mi uvale papirologiju, vjerujte mi, ‘Rat i mir’ je pripovijetka za ono što mi kao razrednici moramo ispisati, rekla je Saraf.

Prijetnja novim prosvjedima

Prosvjednici su istaknuli da su se danas okupili jedino zagrebački sindikalni povjerenici. Stoga je ovo samo upozorenje, jer članovi sindikata nisu bili pozvani. No Stipić je najavio da može biti i početak novog vala prosvjeda. Ako pregovori ne počnu, zaprijetio je da će nastavnici iz cijele Hrvatske ponovno busevima dolaziti na prosvjed u Zagreb, kao što je bio i slučaj u veljači ove godine.

Podsjetimo, u ponedjeljak su rekli da će, uz Preporod, zbog kolektivnih ugovora prosvjedovati i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO). No, oni su u utorak dobili od MZOM-a termin za pregovore oko kolektivnih ugovora. Stoga su otkazali svoje sudjelovanje u petak na prosvjedu, iako Preporod nije dobio poziv na pregovore. U neslužbenim razgovorima s prosvjednicima, naveli su nam da im se javila ‘još veća žuč’ jer je samo jedan sindikat dobio poziv.

– Treba iskoristiti priliku za sebe, ne krivim ih i mi bi vjerojatno isto postupili, rekla nam je jedna od prosvjednica.

Ipak, na prosvjed je došao i glavni tajnik NSZVO-a, Matija Kroflin. Novinarima je naveo da MZOM zna njihove stavove i očekuju dovršetak pregovora koji su započeti krajem ožujka. Potvrdio je da će NSZVO sastanak s ministrom Fuchsom imati 26. rujna, odnosno za tjedan dana.

– Očekivali smo da će i kolege (iz Preporoda, op.a) dobiti poziv na razgovor. Nisu, teško mi je razumjeti racionalan razlog za to. Ovdje smo da im damo podršku jer je to minimum koji neka vlast mora ispoštovati, a to je otvoreni, razuman, socijalni dijalog. Nema nikakvog razloga da ministar nije pozvao ni kolege iz prosvjete, zaključio je Kroflin.