Pretraga

Nastavnički sindikat kritizira rast ministarskih plaća: ‘Učitelje se ovakvim odlukama tjera od škole’

A- A+

Ministrima i zastupnicima u Saboru te drugim državnim dužnosnicima rast će plaće, prema pisanjima dijela medija, u neto iznosu i po 60 posto. Sindikat Preporod kritizira vrijeme donošenja te odluke koja dolazi nakon izbora, a za vrijeme godišnjih odmora, smatrajući da tako prolazi ispod radara. Ovakvom se odlukom učitelje tjera što dalje od škola, kao i ostale radnike kojih nedostaje iz Hrvatske, smatra Željko Stipić, čelnik Preporoda.

Foto: srednja.hr

Premijer Andrej Plenković, njegovi ministri i drugi državni dužnosnici dobit će povećanje plaće. Bilo je to za očekivati nakon povećanja plaća kroz koeficijente u javnoj službi, a nakon parlamentarnih izbora. Željko Stipić, čelnik Sindikata Preporod kritizira ovo odluku kao i vrijeme u kojem se donosi.

Stipić: ‘Učitelje se ovakvim odlukama tjera od škole’

– Da je odluka o dizanju plaća političarima i državnim dužnosnicima itekako problematična svjesni su u Vladi jer su pri donošenju itekako pazili na ‘tajming’.  Prvo se pričekalo da se ona nikako ne odrazi na rezultate izbora, a nakon toga se donošenje odluke uskladilo s godišnjim odmorima kad su najveće šanse da prođe manje zapaženo. Ova je odluka završni čin rekonstrukcije plaća u državnim i javnim službama. Pod geslom povećanja plaća svima, Vlada je neznatno povećala plaće radnicima u javnim službama. Značajno su, npr. dvostruko više no u obrazovanju, povećane plaće u državnoj službi. Na kraju, po onoj narodnoj da je Bog ‘najprije sebi bradu stvorio’, slijedi drastično povećanje dužnosničkih plaća, navodi Stipić.

Tvrdi i da će ministrima i državnim tajnicima, ali i ravnatelju porezne uprave, pravobraniteljici i glasnogovorniku Vlade plaće porasti ‘otprilike onoliko koliko iznosi učiteljska plaća nakon svih povišica’.

– Jednima plaće rastu dvadesetak, a drugima pedeset, šezdeset i više posto. Zdrav razum vrijeđaju pojašnjenja da se sve ovo čini jer nitko više ne želi raditi u državnoj službi. Gospodo iz Vlade, stvari stoje posve suprotno. Plaće se najviše dižu onima za čije se usluge nitko ne otima. Ni ovdje, a ni nigdje drugdje.  One pak koje se ‘mora svijećom tražiti’, a među njima su sve češće i učitelji, ovakvim se odlukama tjera što dalje od škole, što dalje od Hrvatske, navodi Stipić.

Ističe i da sustav plaća u državnim i javnim službama nikada nije bio pravedan te da se je oduvijek ‘u ovoj zemlji bolje ugrijao onaj tko je bio bliže vatri’.

– Na žalost, umjesto uklanjanja postojećih. Sada se uvode nove razlike i nepravde. Vlada je ovom odlukom definitivno bacila rukavicu sindikatima u onim javnim službama koje su izvukle deblji kraj u ovogodišnjoj raspodjeli proračunskog novca. Oni koji su sebi ovoliko podigli plaće, za dva će se mjeseca pokušati usprotiviti zahtjevima sindikata za povećanjem osnovice. Ukoliko Vlada ne udovolji sindikatima, poslušnost bi joj mogli otkazati i oni ‘partneri’ koji su je dosad bezrezervno podržavali. Čeka nas, po svemu sudeći, zanimljiva sindikalna jesen, navodi Stipić.

Izdvojeni članak
u pozadini ruke koje broje novčanice eura, naprijed isječak grafikona s plaćama

Rast prosječne plaće učitelja od štrajka 2019. do danas: U pet godina dobili oko 500 eura povišice

Fuchs: ‘Sindikat Preporod se uvijek buni, i kad plaće rastu i ne rastu’

Stipićev istup oko rasta plaća državnim dužnosnicima komentirao je u srijedu i ministar obrazovanja Radovan Fuchs.

– Sindikat Preporod se uvijek buni. On se buni i kad rastu i kad ne rastu, prema tome – njihova stvar, odgovorio je Fuchs na pitanje novinarke.

Kako smo  izvijestili ranije ove srijede, novinari su ga pitali i je li postotak rasta od 60 posto neto po njemu primjeren.

– Pa možemo postaviti pitanje jesu li plaće u sustavu odgoja i obrazovanja i javnih službi rasle preko 60 posto od trenutka kada su svi bili na istim pozicijama od ne znam koliko godina unatrag. A sve plaće dužnosnika su cijelo to vrijeme stajale na istoj razini. Ja mislim da je to u redu, rekao je Fuchs.

Fuchsova imovinska kartica, podsjetimo, navodi da trenutno ima plaću od  2.421,66 eura neto, odnosno u brutu ona iznosi 3.960,85. Usporedbe radi, prosječna plaća redovitog profesora u trajnom izboru, za koji je Fuchs ispunio uvjete 2021., iznosila je u svibnju 3.160 eura neto. Na pitanje novinarke ima li u Ministarstvu obrazovanja zaposlenika s višom plaćom od njega, Fuchs je odgovorio:

– Ima ih jako puno. Mislim da je moja plaća trideset i neka po rangiranju unutar Ministarstva. Ja ni ne znam u konačnici koliki će taj rast plaća biti, ali mislim da je to uredu, naveo je ministar.

Inače, prije par mjeseci analizirali smo rast plaća nastavnika od štrajka 2019. pa do ožujka 2024. kada je posljednji put rasla. Promjene možete vidjeti u članku na ovoj poveznici.