Pretraga

Nekim nastavnicima stiže novo zaduženje, sindikati se pobunili: ‘To treba dodatno platiti’

A- A+

Školama je prije nekoliko dana stigao poseban dopis iz Ministarstva – morat će imenovati koordinatora koji će brinuti za sigurnost učenika u prometu. Otkrila su to dva sindikata, Sindikat hrvatskih učitelja i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama, koji su uputili oštar odgovor Ministarstvu. Među ostalim, navode kako učenici o sigurnosti u prometu već uče u školama, da ta dodatna odgovornost nije u skladu sa zakonom i, u konačnici, da je takvo zaduženje nastavnika i stručnih suradnika potrebno dodatno platiti.

Učiteljica ispravlja ispit

Nastavnica | Ilustracija: Unsplash

Učitelji osnovnih i nastavnici srednjih škola, ali i neki stručni suradnici, uskoro bi mogli dobiti novo zaduženje. Ministarstvo je protekli tjedan dopisom od škola tražilo da imenuju koordinatore za sigurnost djece i učenika u prometu. Otkrili su to Sindikat hrvatskih učitelja (SHU) i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠH) na svojim web stranicama navodeći da je takvo imenovanje vezano uz inicijativu za uvođenje preventivnih aktivnosti za sigurnost djece i učenika u prometu. Oba sindikata oštro su kritizirala ovaj postupak Ministarstva.

SHU: O sigurnosti u prometu u školama se već uči

Iz SHU-a navode da je učenje o sigurnosti u prometu oduvijek dio osnovnoškolskog programa, a dodatno je ono implementirano i u kurikulum međupredmetne teme Zdravlje od 2019. godine.

– Dopis je Ministarstvo uputilo školama mjesec dana nakon početka školske godine, kad su školski kurikulumi, kojima su škole već planirane teme, među kojima i one vezane uz sigurnost u prometu, načini organizacije učenja i poučavanja te nositelje aktivnosti, već izrađeni. Tjedne radne obveze učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi propisane su Pravilnikom o tjednim radnim obvezama učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi, a među njima nisu poslovi ni voditelja školskog preventivnog programa ni koordinatora za sigurnost djece u prometu. S druge strane, Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi je propisano da su ravnatelji poslovodni i stručni voditelji školske ustanove te su nadležni za analizu rada učitelja i stručnih suradnika, brigu o sigurnosti te pravima i interesima učenika i radnika školske ustanove, odgovorni za sigurnost učenika, učitelja, stručnih suradnika i ostalih radnika te suradnju s osnivačem, tijelima državne uprave, ustanovama i drugim tijelima, priopćili su iz SHU-a.

Od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih zatražili su očitovanje na ovaj dopis.

– Ministarstvo u svojim dopisima te zahtjevima prema poslodavcima, među kojima je i ovaj –  Imenovanje koordinatora za sigurnost djece i učenika u prometu, ne smije propisivati dodatne obveze i odgovornosti koje nisu u skladu s važećim zakonima i ostalim propisima, naveli su iz SHU-a.

Izdvojeni članak

Sindikat prelomio: Plan za ocjenjivanje radnika šalju Ustavnom sudu na ocjenjivanje

Srednjoškolski sindikat traži da se to koordinatorima dodatno plati

Slično razmišljaju i u srednjoškolskom sindikatu, odakle su malo opširnije opisali i što se točno traži od nastavnika ili stručnog suradnika koji će biti imenovan koordinatorom. Morao bi provoditi preventivne aktivnosti, educirati svoje kolege, surađivati s nadležnim institucijama, ali i, primjerice, predlagati dodatne aktivnosti. Škole do 500 učenika trebaju imati jednog, a one s više od 500 dva koordinatora.

– Moramo napomenuti da su učenici srednjih škola stariji od učenika u osnovnim školama i da velika većina srednjoškolaca poznaje ponašanje u prometu. Neki od učenika završnih razreda polažu i vozačke ispite stoga opseg i zaduženja po ovom pitanju u osnovnim i srednjim školama ne mogu biti ista. U Pravilniku o normi rada nastavnika u srednjoškolskoj ustanovi ne postoje predviđeni sati zaduženja za koordinatora za sigurnost. To znači da trenutno ne postoji zakonima i propisima reguliran zakonit način da se nastavnici zaduže s ovom obvezom u okviru redovitog zaduženja, što opet znači da se nametanjem ove obveze ulazi u privatno vrijeme zaposlenika, što je potpuno neprihvatljivo, navodi u svom dopisu glavni tajnik NSZSŠH-a.

Dodaju i da su nastavnici do sada već dobili svoja zaduženja pa da bi intervencija u njih mogla školama stvoriti organizacijske probleme.

– Stoga smatramo da uvođenje poslova koordinatora u srednjim školama može biti izvedeno  jedino na način da se angažman koordinatora posebno novčano honorira i to naravno uz suglasnost osobe koja će se prihvatiti takvog prekovremenog rada, podcrtavaju iz NSZSŠH-a