Ništa od 13. plaće u školama, Vlada ne pristaje ni na povećanje osnovice za javne službenike
U utorak su nastavljeni pregovori oko novog Temeljnog kolektivnog ugovora za javne službenike, koji, između ostaloga, uređuje i materijalna prava oko 70.000 zaposlenika u školstvu. Među glavnim zahtjevima sindikata onaj je za povećanjem osnovice plaće za javne službenike, kao i 13. plaća. No Vlada ne pristaje niti na jedan od ta dva zahtjeva.
Novi Temeljni kolektivni ugovor za javne službenike, što obuhvaća i oko 70.000 zaposlenika u školstvu, još uvijek nije potpisan. Predstavnici sindikata i Vlade u utorak su se ponovno sastali, a Vlada u ovom trenutku odbija njihova dva glavna zahtjeva – onaj za povećanjem osnovice i za isplatu 13. plaće.
Vlada je odbila dva glavna prijedloga sindikata
– Vlada je spremna pregovarati samo o korekciji dvaju materijalnih prava: sistematskih pregleda i naknade za prijevoz. Vlada odbija zahtjev za isplatom 13. plaće i Vlada ne želi da rezultat pregovora bude povećanje postojeće osnovice za izračun plaće. I dok se prvo i drugo, a možda i treće moglo očekivati, sveopće je zgražanje i negodovanje izazvao Vladin stav da ne dođe do povećanja osnovice plaće. Nisu pomogla ni uvjeravanja Vilima Ribića iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog školstva da rješenja iz TKU-a trebaju zaustaviti iseljavanje iz Hrvatske, da Vlada treba nastaviti s provođenjem rješenja koja dovode do porasta cijene rada, da je 13. plaća institut koji može probuditi optimizam, piše u izvještaju Sindikata Preporod kojeg potpisuje predsjednik tog sindikata, Željko Stipić.
Prema istom izvještaju Stipe Mamić, državni tajnika u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, izjavio je da Vladin prijedlog ne treba iščitati kao trajno odustajanje od povećanja osnovice, nego bi se o porastu osnovice sa sindikatima pregovaralo nakon što se potpiše TKU. Ministar Zdravko Marić nakon sastanka je rekao kako će se o povećanju osnovice za ovu godinu još razgovarati.
– Mislim da smo s naše strane bili uvijek maksimalno otvoreni i transparentni. Što se tiče temeljnog kolektivnog ugovora, uz zadržavanje postojećih materijalnih prava u ugovoru, otvoriti razgovore o povećanju naknada koje se odnose na sistematske preglede, troškove prijevoza. Kao i svih godina, postojeći temeljni ugovor koji je istekao prije četiri godine. Sami znamo da je ova Vlada u nekoliko navrata korigirala osnovicu svih državnih i javnih službi. Pojedine djelatnosti su imali povremena povećanja. Kad se sve to zbroji ne govorimo o malom povećanju plaća koje se radilo paralelno s postojećim kolektivnim ugovorom. Na tom tragu došlo je s naše strane mišljenje da se u sljedećih nekoliko dana i tjedana, dok postoje rokovi, fokusiramo na prijevoz, sistematski pregled, a da o osnovici nastavimo i dalje razgovarati. Koji će modus biti, to ćemo još vidjeti, rekao je Marić, prenosi HRT.
Novi sastanak krajem siječnja
Dio sindikalista izrazio je nezadovoljstvo prijedlogom da se Temeljni kolektivni ugovor potpisuje bez povećanja osnovice, a drugi su tijekom sastanka zahtijevali da Vladina strana pred sindikate izađe s ponudom koja će uvažiti rast inflacije i troškova života.
– Vilim Ribić povezuje nastavak odlaska iz Hrvatske najboljih kadrova ukoliko se ne izađe ususret sindikalnim zahtjevima. Matija Kroflin, iz Sindikata znanosti i visokog školstva, upozorava da će rast plaća u privredi, uz istovremeno zadržavanje plaća u javnom sektoru na postojećoj razini, dovesti do odljeva kadrova iz javnih službi u gospodarstvo. Sanja Šprem otklanja mogućnost da potpisivanja TKU-a bude bez povećanja osnovice plaće, piše u izvještaju kojeg je objavio Sindikat Preporod.
Sljedeći bi se sastanak sindikalista i predstavnika Vlade trebao održati 25. siječnja.