Novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi stupio na snagu: Prvi put je određena minimalna satnica
Još u ožujku ove godine na javno savjetovanje je izašao novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima. Tek je sada Pravilnik objavljen u Narodnim novinama te je time stupio na snagu 19. srpnja. Naime, pomoćnici u nastavi od sada će imati minimalnu satnicu u iznosu od 7,5 eura bruto i ugovori će im trajati cijelu školsku godinu, odnosno neće više ostajati bez posla tijekom ljeta kada bi im ugovori završili s krajem nastave. Uz to novim Pravilnikom od sada imaju pravo i obavezu na edukaciju i usavršavanje.
Više od 6.000 ljudi radi kao pomoćnik u nastavi s učenicima koji imaju određene poteškoće. Njihove plaće su u prosjeku oko 500 do 600 eura, a satnicu je do sada propisivao osnivač škole te se ona razlikovala od grada, županije i općine. Pomoćnici u nastavi nadali su se kako će se njihov radno-pravni status, zbog čega su prosvjedovali više puta posljednjih godina, konačno riješiti novim Pravilnikom o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima koji je stupio na snagu 19. srpnja ove godine.
Prvi put je određena minimalna satnica za pomoćnike u nastavi
Od javnog savjetovanja za Pravilnik prošlo oko četiri mjeseca, ovog tjedna objavljeno je izvješće s komentarima, ali i novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima u Narodnim novinama. U njemu je po prvi put određena minimalna satnica za pomoćnike u nastavi.
– Nakon puno čekanja novi Pravilnik je izašao, a mi smo kao Udruga jako zadovoljni. Naravno da uvijek ima mjesta za napredak, ali nakon 20 godina rada na margini društva i u sivoj zoni, napokon se vidi pomak. Kao što vidite minimalna satnica je 7,5 eura bruto, ugovori su nam na školsku godinu (nema više biroa ), imamo pravo i obavezu na edukaciju i usavršavanja, naveli su iz Udruge pomoćnika u nastavi PUN HR.
‘Ima nas preko 6.000, nećemo nestati. Dosta je života na margini’
Iako je ovo pomak u rješavanju njihovog radno-pravog statusa, iz Udruge su naglasili kako im još predstoji rješavanje određenih stavki koji su u nadležnosti Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
– Još uvijek nemamo rješenje o standardu zanimanja, koeficijentima i svim ostalim detaljima na koje djelatnici škola imaju pravo. 20 godina nije bilo dovoljno vremena da se i nas ubaci u tablicu i definiraju ovi detalji koji su za nas jako važni. MZOM je napravilo veliki iskorak u odnosu na sve prijašnje godine i uistinu su nam bili na raspolaganju za sve prijedloge, razgovore i pomoć kada je to bilo potrebno. Sada očekujemo i od drugog ministarstva da se probudi i riješe nam status. Ima nas preko 6.000, nećemo nestati. Dosta je života na margini, komentirali su za naš portal iz Udruge pomoćnika u nastavi – PUN HR.
‘Bitno je da nadležni osvijeste kako se ne može živjeti od plaće od 500 – 600 eura’
Navode kako je potreba za njima stalna te da je bitno ‘odraditi posao kako treba i napokon pomoćnike u nastavi provesti kroz zakone i osigurati im sve što im po zakonu pripada’. S novim Pravilnikom ipak dolaze određene promjene koje će se početi primjenjivati s početkom školske godine 2024./2025.
– Bitno je da nadležni osvijeste kako se ne može živjeti od plaće od 500 – 600 eura. Hvala svim kolegama koji su svojim komentarima dali doprinos na e-Savjetovanju, hvala MZOM-u koje nam je bilo na raspolaganju i unaprijed zahvaljujemo Ministarstvu rada na pozivu na radni sastanak kako bi vidjeli na koji način možemo riješiti navedenu problematiku, poručili su iz Udruge pomoćnika u nastavi.
Na javnom savjetovanju prihvatili komentar, u novom Pravilniku ga izostavili?
Mnogi su tijekom javnog savjetovanja tražili da se u nacrtu novog Pravilnika izmijeni stavka u kojoj je navedeno da ‘Pomoćnik u nastavi pruža potporu tijekom odgojno-obrazovnoga procesa svim učenicima posebnoga razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine’. Tražili su da se izmijeni na način da bude propisano da se jedan pomoćnik u nastavi brine isključivo za jednog učenika s poteškoćama.
– Prihvate naš komentar na E-savjetovanju pa puste pravilnik bez izmjene koju su prihvatili! Ne bi bilo prvi put da se politička koplja lome preko ‘slučajnih’ grešaka prilikom prijepisa. Ministre Fuchs razočarani smo i čekamo ispravak, objavili su na Facebook stranici Pomozimo djeci s invaliditetom.