Početna plaća učitelja u Hrvatskoj je 8.800 kuna bruto, manje od europskog prosjeka
Nastavnici u Hrvatskoj imaju prosječnu početnu godišnju plaću od 14.158 eura, odnosno 8.884 kune mjesečno bruto. Pokazuju to podaci Eurydicea, europske mreže namijenjene razmjeni i pružanju relevantnih podataka o obrazovnim sustavima i politikama. Najveće početne plaće nastavnici imaju u Luksemburgu, Švicarskoj i Njemačkoj, gdje zarađuju više od 50 tisuća eura godišnje. Najmanje zarađuju Albaniji, Bosni i Hercegovini te Srbiji, gdje je godišnja plaća nastavnika manja od 7.000 eura godišnje.
Prosječna početna plaća učitelja u Hrvatskoj je 2020. godine bila 8.884 kune bruto. Pokazuju to podaci Eurydicea, koji objavljuje relevantne podatke na području obrazovanja. Prosječne početne plaće nastavnika su niže od europskog prosjeka, ali znatno veće od hrvatskog.
Najveće početne plaće u Luksemburgu
U Europi postoje značajne razlike između nastavničkih plaća. Najviše zarađuju nastavnici u Luksemburgu, gdje godišnja plaća iznosi 69.076 eura, odnosno oko 43 tisuće kuna mjesečno. Odmah nakon Luksemburga nalazi se Švicarska, gdje nastavnici godišnje u prosjeku zarađuju 66.972 eura, odnosno 42 tisuće kuna mjesečno.
Ostale zemlje puno više zaostaju za ovim iznosima kad su u pitanju početne nastavničke bruto plaće. Na trećem mjestu s najboljim plaćama nalazi se Njemačka, gdje nastavnici na početku karijere zarađuju 54.129 eura godišnje, odnosno oko 34 tisuće kuna mjesečno. Nakon Njemačke slijede Danska, Island i Norveška gdje nastavničke početne plaće iznose više od 25 tisuća kuna mjesečno.
Najmanje početne plaće u Albaniji
Hrvatska se ovdje s početnom bruto plaćom od 8.884 kune našla na sredini ljestvice. Naši nastavnici zarađuju 14.158 eura godišnje na početku karijere. Time se Hrvatska nalazi uz bok zemljama kao što su Estonija, Češka, Litva i Grčka. Više od hrvatskih nastavnika zarađuju oni u Sloveniji, Italiji, Francuskoj, Španjolskoj i Austriji.
Najniže plaće u Europi imaju nastavnici u Albaniji. Njihova početna bruto plaća iznosi 4.233 eura godišnje, odnosno 2.650 kuna mjesečno bruto. Plaće su niske i Bosni i Hercegovini te Srbiji, gdje nastavnici mjesečno zarađuju 4.000 kuna bruto. Na dnu ljestvice se nalaze i Bugarska, Sjeverna Makedonija, Poljska i Rumunjska.
Kupovna moć nastavnika
No, sami iznosi plaća nisu dovoljni kako bi se utvrdila kupovna moć koju nastavnici imaju diljem Europe. Eurydice za to koristi PPS, fiktivnu valutu koja pokazuje kolika je kupovna moć stanovnika neke zemlje u odnosu na plaće. Tako je moguće plaće uskladiti s troškovima života. Kada se gledaju ti podaci, vidi se kako nastavnici u Njemačkoj imaju najveću kupovnu moć. Nakon njih dolaze Luksemburg, Švicarska, Danska i Austrija. Najmanja je kupovna moć nastavnika u Albaniji, Slovačkoj, Bosni i Hercegovini te Srbiji. Hrvatska se ovdje nalazi na nižoj polovici ljestvice.
Nastavnici na početku zarađuju dvije minimalne plaće
Nastavničke plaće mogu se usporediti i s minimalnim plaćama u svakoj zemlji. Hrvatski nastavnici u prosjeku zarađuju više od dvije minimalne plaće bruto, što nas svrstava u prosjeku bolje zemlje. Najbolje ponovno prolaze nastavnici u Njemačkoj koji na početku karijere zarađuju gotovo tri minimalne plaće. Slično je i u Luksemburgu i Crnoj Gori, a najmanje zarađuju u Poljskoj, gdje je nastavnička plaća gotovo jednaka minimalnoj plaći.