Pretraga

Pokrenuta inicijativa Pravda za zamjene u školama: ‘Ostajemo bez posla prije praznika i tako u krug’

A- A+

Nastavnica Nikolina Šarić posljednje tri godine radi kao zamjena u školama, a kaže da neki njezini kolege na zamjenama rade desetak godina. Nerijetko zamjene dobivaju otkaz prije praznika, tvrdi, da bi ih se na isto mjesto vratilo nakon njih. Oni tako ostaju bez božićnica ili uskrsnica pa su pokrenuli inicijativu Pravda za zamjene.

učionica_klupa_škola (1)

Učionica | foto: srednja.hr

Inicijativa Pravda za zamjene nedavno je osvanula na Facebooku, a u opisu stoji kako je ona pokrenuta za sve prosvjetne djelatnike koji rade u školstvu kao zamjena. Iza nje stoji Nikolina Šarić, magistrica teologije iz Slavonskog Broda.

– Unazad tri godine radim kao zamjena u osnovnim i srednjim školama za predmet Vjeronauk. Pokrenula sam inicijativu jer se svake godine susrećem s istim pričama kao što je moja, da se učitelje razredne nastave kao i predmetne odjavljuje prije praznika, a obavezno prije ljetnih. Smatram ovo velikom nepravdom koja se može ispraviti na zadovoljstvo svima samo i jedino ako mi učinimo tu promjenu, otkriva Šarić za srednja.hr.

Izdvojeni članak
konobarenje konobarica

Učiteljica dobila otkaz preko ljeta, trudna radi u ugostiteljstvu: ‘Nastavnici šute, nadaju se svom mjestu’

‘Problem kod ovih odjava je da se često ostajemo i bez primanja naknade za nezaposlene’

Nastavlja da je više puta dobila otkaz prije blagdana i praznika, u prosjeku dva do tri puta godišnje. Prisjeća se da je lani bila odjavljena za uskrsne i božićne praznike, a tijekom ljetnih nije jer je bila na zamjeni upražnjenog radnog mjesta.

– Naše odjave izgledaju tako da neposredno prije blagdana i ljetnih praznika budemo odjavljeni. Čim obavimo poslove koje trebamo. To su na primjer sjednica prije praznika, opravdavanje sati, dovršetak poslova u e-Dnevniku. Ponekada znamo da ćemo se vratiti na isto radno mjesto pa onda za kraće praznike se ne prijavljujemo na biro, ali ako ne znamo što će biti nakon praznika, odrađujemo prijavu na biro kao nezaposlena osoba. Problem kod ovih odjava je da se često događa da nemamo dovoljno skupljeno mjeseci radnoga staža pa tako ostajemo i bez primanja naknade za nezaposlene. Nakon praznika škola u koju se najčešće vraćaju zamjene koje su tamo i bile opet budu prijavljene i odjavljene s Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Tako u krug cijele godine, opisuje Šarić.

Potom je s nama podijelila pomalo bizarnu situaciju u kojoj joj je prošle godine isplaćena Uskrsnica, ali ju je morala vratiti. Kako tvrdi, bila je zaposlena u školi prije Uskrsa i na sam dan isplate uskrsnice. Na račun joj je sjela uskrsnica od 100 eura. No, nakon isplate dobila je poziv škole da je mora vratiti. Naime, osoba koju je mijenjala prekinula je bolovanje na Veliki petak, na sam početak uskrsnih praznika.

– U zakonu jasno stoji da uskrsnicu i božićnicu mogu dobiti samo osobe koje su na dan tog blagdana prijavljene i u radnom odnosu, neovisno jesu na bolovanju, porodiljnom ili nečemu sličnom. To bi značilo da božićnicu dobiju samo osobe koje su prijavljene na 25. prosinca, neovisno što smo dan, dva prije toga mi na zamjenama odrađivali cijeli posao prije praznika, pojašnjava Šarić.

Izdvojeni članak
učiteljica piše riječ teme na ploči

Imamo podatke koliko nestručnih nastavnika radi u školama, ali i njihov ukupni broj po županijama

Traže sastanak s Ministarstvom, a inicijativu neki nastavnici vide napadom

Zbog toga inicijativa traži sastanak s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih. Šarić tvrdi da su im se javili prije zimskih praznika, ali odgovor još nije stigao. Prijedlozi koje imaju su ravnopravnost zamjena bez kojih sustav ne bi izdržao te isplata uskrsnice, božićnice, dara za djecu i regresa svima koji su na zamjeni u tjednu neposredno pred blagdane.

–  Želimo promjenu zakona: ako se zamjena nakon praznika vraća na isto radno mjesto da ju se ne odjavljuje tijekom praznika nego da ima jednako pravo ostati prijavljena neovisno je li osoba koju mijenja zatvorila bolovanje ili porodiljni. Da se omogući da u dužim bolovanjima i porodiljnima dvije osobe mogu biti prijavljene na jednom radnom mjestu do fizičkog povratka osobe. Ovo su za sada neka najvažnija pitanja koja trebamo riješiti, navodi Šarić.

Pitamo je i kakve su povratne informacije na njezinu inicijativu. Veli da su ipak podijeljene. Većina kolega koje su prošle ovu politiku poslovanja razumiju problem i žele ravnopravnost. Drugi inicijativu smatraju napadom i ovo vide kao pokušaj zabrane korištenja godišnjeg odmora, bolovanja ili porodiljnog dopusta.

– Nadamo se da će razumjeti da inicijativa samo želi da neovisno o tome prekidaju li bolovanje ili ne, zamjena ostaje prijavljena do njezinog fizičkog povratka i oporavka. Primjer: ako je osoba otvorila porodiljni 1. prosinca, zatvorila ga prije praznika 23. prosinca, te će ga ponovno otvoriti 7. siječnja, da cijeli period neovisno o osobi koju mijenja, zamjena ostane prijavljena i dobije svoja prava, u ovom slučaju Božićnicu, prijavu tijekom praznika. Ovo pitanje se mora zakonski mijenjati jer je zakon to definirao na način da se zamjena odjavljuje čim osoba koju se mijenja prekine bolovanje. U obrazovnom sustavu imamo osobe koje se na zamjenama zadrže i do deset godina. Stalno im se prekida staž. U ovu inicijativu uključujemo i sve osoblje u obrazovnom sustavu koje trpi ovu diskriminaciju. Javilo nam se dosta spremačica s ovim problemom u školama, zaista nismo imali prije informaciju da ovakav način poslovanja trpe svi u školama i zato ovo i neće biti inicijativa samo za učitelje i nastavnike nego za sve tehničko osoblje i sve koji ovo prolaze u školstvu, zaključuje Šarić.