Pomoćnici u nastavi, koji će uskoro prosvjedovati, sastali se s predsjednikom Milanovićem: Pružio im podršku
Hrvatska udruga pomoćnika u nastavi već godinama upozorava na nepovoljan položaj pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika. Ističu kako se krše njihova radna prava te će zbog nezadovoljstva potkraj travnja održati i prosvjed. Ovih dana sastali su se s predsjednikom Hrvatske, Zoranom Milanovićem. Nakon što su mu predstavili za što se zalažu, predsjednik im je rekao kako će u rješavanju svog statusa imati njegovu podršku.
Predsjednik Republike Zoran Milanović u utorak se sastao s predstavnicama Hrvatske udruge pomoćnika u nastavi, predsjednicom Udruge Ivom Tadić, članicom Predsjedništva Ivanom Andrić Penava i predstavnicom Nadzornog odbora Bojanom Marjanović.
Krajem mjeseca će prosvjedovati
Riječ je o udruzi koja se zalaže za poboljšanje statusa pomoćnika u nastavi i nastoji zaštititi njihova radničkih prava. Pomoćnika u nastavi i sturčnih komunikacijskih posrednika je danas u Hrvatskoj preko 4.500. Upravo zbog nepovoljnog položaja u kojem se nalaze i u kojem se krše njihova radna prava, pomoćnici u nastavi najavili su i prosvjed koji će se održati 26. travnja u12 sati i 5 minuta na Markovom trgu.
– Pomoćnici u nastavi, uz učitelje i stručne službe, već više od desetljeća čine neizostavni dio školskoga sustava kao neposredna podrška učenicima s teškoćama u razvoju i učenju, ali njihova prava i status nisu regulirani, upozoreno je na sastanku. Predstavnice Udruge kazale su kako pomoćnici u nastavi nisu dio sustava te da su njihov status i radna prava na razini države i dalje neujednačeni, što stalno otvara mogućnost za njihovo kršenje, stoji u priopćenju ureda predsjednika RH, Zorana Milanovića.
Milanović ih podržao
Kao jedan od primjera problema kojeg su istaknuli na sastanku onaj je da zapravo uopće nije jasno određeno čiji su zaposlenici pomoćnici u nastavi. Problem kojeg su na sastanku iznijele predstavnice Udruge je i način financiranja rada. Novac se do sada, istaknule su, osiguravao iz različitih izvora, od lokalne uprave do projekata iz fondova Europske unije.
– Iako su uputili pismo Ministarstvu znanosti i obrazovanja – u kojemu traže definiranje svog statusa kroz puno radno vrijeme, koeficijent stručnog suradnika, prijavu na neodređeno, plaćanje minulog rada, isplatu dnevnica i druga prava – odgovor nisu dobile i stoga su odlučile obratiti se predsjedniku Republike i zatražiti njegovu pomoć. Predsjednik Milanović izrazio je razumijevanje za njihove problema te potvrdio kako će imati njegovu podršku u nastojanju da riješe svoj status, stoji u priopćenju Ureda predsjednika RH.
Uz predsjednika Milanovića na sastanku su predstavnicama Hrvatske udruge pomoćnika u nastavi bila je savjetnica Predsjednika za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković.